Repertuar kin Nowość Program TV

Gillian Anderson to nie tylko Z Archiwum X. Najciekawsze role aktorki

Gillian Anderson dla wielu widzów na zawsze pozostanie agentką Daną Scully z kultowego Z Archiwum X. Jednak przez lata kariery zagrała wiele innych wartych uwagi ról. Z okazji urodzin aktorki przybliżę je Wam.

Gillian Anderson urodziła się 9 sierpnia 1968 roku, więc dziś popularna aktorka kończy 50 lat. Zasłynęła jedną z głównych ról w serialu Z Archiwum X, którą gra do dziś. W końcu ostatni sezon z jej udziałem jest w produkcji. Przeglądając jej filmografię, można dojść do smutnego wniosku: aktorka nigdy z powodzeniem nie przebiła się do kina. Jej role to głównie epizody, mało znaczące tytuły lub stereotypowe postaci trochę wpisane w wizerunek wspomnianej Dany Scully.

Anderson to głównie seriale. To właśnie na tym polu była w stanie stworzyć role, które pozwoliły jej wyjść z szufladki agentki FBI. Pokazały pokłady jej talentu, pracowitości i otwarcia na nowe wyzwania. Dlatego w zestawieniu przede wszystkim znajdziemy jej serialowe role.

Z Archiwum X

Przygoda z Daną Scully rozpoczęła się w 1993 roku i z przerwami trwa do dziś. Można śmiało powiedzieć, że to jej życiowa rola, która pozwoliła jej też zadebiutować w jako scenarzystka i reżyserka. Ważne jest podkreślenie, że nie grała ją tylko na małym ekranie, ale też w dwóch kinowych filmach: Z archiwum X: Pokonać przyszłość oraz Z archiwum X: Chcę wierzyć. Przez te lata tak mocno wpisała się w świadomość popkultury, że wielu producentów obsadzało ją w troszkę podobnych rolach twardych, służbistych i formalnych kobiet na czele z serią Johnny English. Ciekawe jest to, że Anderson grała też Danę Scully w serialach animowanych: Eek!stravaganza oraz Simpsonowie, a także podkłada głos w grach.

Świat zabawy

Jedyny film w karierze Anderson, który jest wart wyróżnienia, bo ma ona tutaj dużą rolę i już w tym miejscu potrafiła wyrwać się z łatki Dany Scully i pokazać, że potrafi więcej. Została wyróżniona nawet nagrodzoną BIF za najlepszą kreację. To niezależny kostiumowy dramat o kobiecie, która poluje na kandydata na męża. Główna rola Anderson pokazała, że warto dać jej szansę i aż szkoda, że tak rzadko ją dostawała.

Samotnia

Świetny miniserial opowiadający o niesprawiedliwości w systemie prawnym w IX-wiecznej Wielkiej Brytanii. Do tego historia inspirowana książką Karola Dickensa. Produkcja ciekawa, wciągająca i trzymająca w napięciu. Doceniona nominacjami do nagród Emmy i Złotych Globów, w tym dla samej Gillian Anderson. W obsadzie m.in. Charles Dance i młodziutka Carey Mulligan.

Any Human Heart

Miniserial w gwiazdorskiej obsadzie opowiada o życiu pisarza Logana Mounstuarta na przestrzeni kilkudziesięciu lat, począwszy od dzieciństwa w latach 20. XX wieku. Rola Gillian Anderson jest mniejsza, ale warta wyróżnienia, jak i sama produkcja. Wciela się ona w księżną Windsoru w trzech z czterech odcinkach. Jest to historia o miłości na przestrzeni lat, która nabiera wyrazu, dzięki takiej obsadzie: Jim Broadbent, Matthew MacFadyen, Hayley Atwell, Sam Claflin, Ton Hollander i Kim Catral. Brytyjska produkcja na poziomie.

Wielkie nadzieje

I kolejny serial kostiumowy, który oparty jest na książce Karola Dickensa. Producenci najwyraźniej uznali, że Anderson pasuje do takich opowieści, dlatego – jak sami widzicie- ma ich w filmografii całkiem sporo. Wciela się tutaj w panią Havisham w trzech odcinkach. Realizacyjnie jest to wysoka półka, czego dowodem są wyróżnienia w różnych nagrodach.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.