Hakerzy w filmach i serialach
Z okazji premiery książki "W sieci umysłów" Jamesa Dashnera przyglądamy się najciekawszym hakerom, którzy pojawili się na dużym i małym ekranie.
Z okazji premiery książki "W sieci umysłów" Jamesa Dashnera przyglądamy się najciekawszym hakerom, którzy pojawili się na dużym i małym ekranie.
Alan Turing
"The Imitation Game"
Hakerzy to nie tylko ludzie przed monitorem, którzy stukają w klawiaturę z zawrotną szybkością. Już w latach 40. znalazł się ktoś, kto rozszyfrował język maszyny, znalazł słabe punkty systemu, by móc wykraść informacje – w tym wypadku kluczowe, by przyspieszyć zakończenie II wojny światowej. Alan Turing był matematykiem oraz kryptologiem i to dzięki jego tzw. bombie Turinga (opartej częściowo o polskie urządzenie) udało się złamać Enigmę. W filmie Mortena Tylduma, który zdobył Oscara za scenariusz, przede wszystkim udaje się ukazać przeciwności, z którymi Turing musiał się zmagać – od ograniczeń technologicznych po przełożonych, którzy sabotowali jego pracę. Niedługo cieszył się Turing sławą, gdyż kilka lat po wojnie został oskarżony o naruszenie moralności publicznej (był homoseksualistą), co ostatecznie zrujnowało jego życie. Turing popełnił samobójstwo w 1954 roku. W 2013 został ułaskawiony przez królową Elżbietę II.
[video-browser playlist="751357" suggest=""]
Julian Assange
„The Fifth Estate”
Kolejna prawdziwa postać, także zagrana przez Benedicta Cumberbatcha. O Assange’u zrobiło się głośno, gdy jego WikiLeaks zaczęło publikować tajne dokumenty dotyczące wojny w Afganistanie i Iraku czy więzienia w Guantanamo oraz amerykańskie depesze dyplomatyczne. Zanim jednak Assange stał się tzw. whistlerblowerem, był hakerem, który włamywał się do najważniejszych korporacji na świecie – Citibank, Motorola, Panasonic, a także do Pentagonu czy Ministerstwa Obrony USA. Za niektóre przestępstwa został skazany przez sąd, na szczęście jedynie na karę grzywny ze względu na małą szkodliwość społeczną, jego trudne dzieciństwo i dobre zachowanie. Co ciekawe, film Billa Condona pokazuje Assange’a w wyjątkowo negatywnym świetle, co spowodowało spory sprzeciw przede wszystkim ze strony samego zainteresowanego.
[video-browser playlist="751413" suggest=""]
Felicity Smoak
„Arrow”
Pozory mogą mylić. Niezdarna i niezaradna wysoka blondynka przed komputerem zamienia się w potężną broń. Felicity Smoak potrafi włamać się zawsze i wszędzie w zależności od potrzeby. Jest bystra i potrafi zaryzykować wiele, by pomóc swojej drużynie w walce ze złem czyhającym w ciemnościach Starling City. Skończyła słynne MIT, a swoje zdolności w bardziej legalny sposób wykorzystuje w Queen Consolidated.
[video-browser playlist="751414" suggest=""]
Elliot Alderson… i cała reszta
"Mr. Robot"
Najnowszy hit serialowy stacji USA, czyli „Mr. Robot”, opowiada historię młodego programisty, Elliota, który zostaje zrekrutowany przez fsociety - grupę haktywistów, której jednym z celów jest zniesienie wszystkich długów. By tego dokonać, muszą zniszczyć jedną z największych korporacji na świecie, czyli E(vil) Corp. Elliot ma jednak kilka problemów na głowie – AllSafe, firma, w której pracuje, współpracuje z Evil Corp. Ponadto bohater ma problem z narkotykami, kontaktami społecznymi i mówi do wykreowanej przez siebie postaci w głowie. Dodatkowo cały czas dręczą go koszmary dzieciństwa oraz jest zakochany… i to nie w dziewczynie, z którą aktualnie jest. Chyba trochę za dużo jak na jednego hakera.
[video-browser playlist="751358" suggest=""]
Których serialowych/filmowych hakerów dodalibyście do naszej listy? Dajcie znać w komentarzach.
- 1
- 2 (current)
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat