Hakerzy w filmach i serialach
Z okazji premiery książki "W sieci umysłów" Jamesa Dashnera przyglądamy się najciekawszym hakerom, którzy pojawili się na dużym i małym ekranie.
Z okazji premiery książki "W sieci umysłów" Jamesa Dashnera przyglądamy się najciekawszym hakerom, którzy pojawili się na dużym i małym ekranie.
Alan Turing
"The Imitation Game"
Hakerzy to nie tylko ludzie przed monitorem, którzy stukają w klawiaturę z zawrotną szybkością. Już w latach 40. znalazł się ktoś, kto rozszyfrował język maszyny, znalazł słabe punkty systemu, by móc wykraść informacje – w tym wypadku kluczowe, by przyspieszyć zakończenie II wojny światowej. Alan Turing był matematykiem oraz kryptologiem i to dzięki jego tzw. bombie Turinga (opartej częściowo o polskie urządzenie) udało się złamać Enigmę. W filmie Mortena Tylduma, który zdobył Oscara za scenariusz, przede wszystkim udaje się ukazać przeciwności, z którymi Turing musiał się zmagać – od ograniczeń technologicznych po przełożonych, którzy sabotowali jego pracę. Niedługo cieszył się Turing sławą, gdyż kilka lat po wojnie został oskarżony o naruszenie moralności publicznej (był homoseksualistą), co ostatecznie zrujnowało jego życie. Turing popełnił samobójstwo w 1954 roku. W 2013 został ułaskawiony przez królową Elżbietę II.
[video-browser playlist="751357" suggest=""]
Julian Assange
„The Fifth Estate”
Kolejna prawdziwa postać, także zagrana przez Benedicta Cumberbatcha. O Assange’u zrobiło się głośno, gdy jego WikiLeaks zaczęło publikować tajne dokumenty dotyczące wojny w Afganistanie i Iraku czy więzienia w Guantanamo oraz amerykańskie depesze dyplomatyczne. Zanim jednak Assange stał się tzw. whistlerblowerem, był hakerem, który włamywał się do najważniejszych korporacji na świecie – Citibank, Motorola, Panasonic, a także do Pentagonu czy Ministerstwa Obrony USA. Za niektóre przestępstwa został skazany przez sąd, na szczęście jedynie na karę grzywny ze względu na małą szkodliwość społeczną, jego trudne dzieciństwo i dobre zachowanie. Co ciekawe, film Billa Condona pokazuje Assange’a w wyjątkowo negatywnym świetle, co spowodowało spory sprzeciw przede wszystkim ze strony samego zainteresowanego.
[video-browser playlist="751413" suggest=""]
Felicity Smoak
„Arrow”
Pozory mogą mylić. Niezdarna i niezaradna wysoka blondynka przed komputerem zamienia się w potężną broń. Felicity Smoak potrafi włamać się zawsze i wszędzie w zależności od potrzeby. Jest bystra i potrafi zaryzykować wiele, by pomóc swojej drużynie w walce ze złem czyhającym w ciemnościach Starling City. Skończyła słynne MIT, a swoje zdolności w bardziej legalny sposób wykorzystuje w Queen Consolidated.
[video-browser playlist="751414" suggest=""]
Elliot Alderson… i cała reszta
"Mr. Robot"
Najnowszy hit serialowy stacji USA, czyli „Mr. Robot”, opowiada historię młodego programisty, Elliota, który zostaje zrekrutowany przez fsociety - grupę haktywistów, której jednym z celów jest zniesienie wszystkich długów. By tego dokonać, muszą zniszczyć jedną z największych korporacji na świecie, czyli E(vil) Corp. Elliot ma jednak kilka problemów na głowie – AllSafe, firma, w której pracuje, współpracuje z Evil Corp. Ponadto bohater ma problem z narkotykami, kontaktami społecznymi i mówi do wykreowanej przez siebie postaci w głowie. Dodatkowo cały czas dręczą go koszmary dzieciństwa oraz jest zakochany… i to nie w dziewczynie, z którą aktualnie jest. Chyba trochę za dużo jak na jednego hakera.
[video-browser playlist="751358" suggest=""]
Których serialowych/filmowych hakerów dodalibyście do naszej listy? Dajcie znać w komentarzach.
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat