Najciekawsze aktorskie interpretacje polityków na ekranie

Politycy - zarówno polscy jak i zagraniczni - wielokrotnie byli przenoszeni na wielkie i małe ekrany. Dziś prezentujemy Wam wybrane najciekawsze role.

Politycy - zarówno polscy jak i zagraniczni - wielokrotnie byli przenoszeni na wielkie i małe ekrany. Dziś prezentujemy Wam wybrane najciekawsze role.

Michalina Reda

Michalina Reda

Politycy często pojawiają się na wielkich i małych ekranach - jako osoby pełniące ważne funkcje w swoich krajach i reprezentujące poszczególne państwa na arenie międzynarodowej, stają się wdzięcznym tematem zarówno dla kina jak i dla telewizji. W filmach i serialach obserwujemy ich nie tylko podczas politycznej działalności, ale także w życiu prywatnym; nie brak także produkcji, które najchętniej przyglądają się najgłośniejszym skandalom z udziałem osób na szczeblu rządowym, przedstawiając je w zupełnie niepochlebnym świetle... Często zdarza się, że polityk z ekranu podpisany jest zupełnie nieznanym imieniem i nazwiskiem, ale - umówmy się - niektóre podobieństwa są na tyle jednoznaczne, że bez problemu możemy połączyć je z autentycznymi osobami. Emisja wszystkich 4 sezonów Ucha prezesa na Comedy Central, która rozpocznie się już we wrześniu, to doskonały pretekst, by przyjrzeć się różnym aktorskim wyczynom.

W zestawieniu wybrałam dla Was kilka najgłośniejszych i najciekawszych kreacji aktorskich reprezentujących znanych (i - co warto podkreślić - prawdziwych polityków). Macie swoich faworytów? A może dołożylibyście kogoś innego do zestawienia? Dajcie znać w komentarzach.

Prawdziwi politycy w filmach i serialach - najciekawsze kreacje aktorskie

Richard Nixon

Richard Nixon, 37. Prezydent Stanów Zjednoczonych - jedyny, który zrezygnował z pełnienia funkcji w wyniku głośnego skandalu i Afery Watergate - to postać nieobca popkulturze. Filmów o tym polityku powstało przynajmniej kilka, jednak dziś przywołujemy jeden konkretny, z 1995 roku. Mowa o produkcji zatytułowanej po prostu Nixon, przez wielu uważanej za najlepszą filmową biografię Prezydenta - w tytułowej roli brawurowo wystąpił Anthony Hopkins, który za swoją kreację otrzymał nominację do statuetki Oscara. Sam film zdobył także trzy inne oscarowe nominacje - w kategoriach Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepsza muzyka oryginalna, co czyni z niego jedną z najgłośniejszych produkcji w tym temacie. 

nullfot. materiały prasowe

Georgij Żukow

W 2017 roku swoją premierę miała intrygująca satyra Śmierć Stalina, w której pełno polityków i osób na wysokich stanowiskach rządowych w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jedną z ciekawszych postaci okazał się feldmarszałek Gieorgij Żukow, polityk Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, szef sztabu generalnego Armii Czerwonej i minister obrony ZSRR, w którego na ekranie wcielił się Jason Isaacs. Aktor zdobył wiele pochwał od widzów i krytyków, a jego kreacja doczekała się nawet nominacji do Evening Standard British Film Awards - w filmie jawi nam się jako groźny i wyrachowany, budząc duże emocje podczas seansu. Cały film prowokuje do dyskusji i wywołuje kontrowersje - głównie dlatego, że tragiczne tematy zdecydowano się pokazać w wydźwięku komediowym. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z tym obrazem, warto - choćby dla znakomitych interpretacji aktorskich.

Śmierć Stalina the death of stalinfot. materiały prasowe

Margaret Thatcher

W zestawieniu nie mogło zabraknąć także Żelaznej Damy - bez wątpienia najbardziej znaną odtwórczynią roli Margaret Thatcher jest Meryl Streep, która wcieliła się w panią polityk. Film w reżyserii Phillidy Lloyd to nie tylko obraz kariery, ale także prywatnego życia trzykrotnej brytyjskiej premier. Produkcja zadebiutowała w 2011 roku i z miejsca zgarnęła kilka ważnych statuetek branży filmowej, w tym dwa Oscary - dla samej Meryl Streep oraz w kategorii Najlepsza charakteryzacja. Dziś to właśnie ta kreacja jest uznawana za jedną z najlepszych w całym aktorskim dorobku amerykańskiej aktorki.

Żelazna Damafot. The Weinstein Company

Winston Churchill

Jedną ze świeższych interpretacji prawdziwych polityków w kinie jest także oscarowa rola Gary'ego Oldmana, który w filmie Czas mroku wcielił się w Winstona Churchilla. Fabuła rozpoczyna się od momentu wybrania Churchilla na premiera Wielkiej Brytanii - trwa II wojna światowa, a przed politykiem najtrudniejszy sprawdzian, czyli negocjacje z nazistowskimi Niemcami. Oldman jest niemal nie do rozpoznania pod toną niezwykle przekonującej charakteryzacji - cały film nazywany jest filmem jednego aktora, a on sam otrzymał za swoją rolę pierwszą i jedyną jak dotąd statuetkę Oscara.

Gary Oldman jako Winston Churchillfot. Focus Features

Adolf Hitler

Ważnym filmem politycznym jest także Upadek z 2004 roku - tutaj na ekranie zobrazowany został Adolf Hitler, niemiecki polityk, kanclerz i dyktator III Rzeczy, główny odpowiedzialny za największe zbrodnie przeciw ludzkości podczas II wojny światowej. Akcja produkcji rozgrywa się u schyłku życia Hitlera, a wcielający się w niego Bruno Ganz obrazuje nam na ekranie postać popadającą w coraz większą obsesję i paranoję. Rola aktora została okrzyknięta genialną, a sam film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Bruno Ganz zmarł w lutym tego roku, jednak jego znakomita kreacja pozostawiła w kinematografii trwały ślad.

nullfot. materiały prasowe
Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV