Najciekawsze aktorskie interpretacje polityków na ekranie

Politycy - zarówno polscy jak i zagraniczni - wielokrotnie byli przenoszeni na wielkie i małe ekrany. Dziś prezentujemy Wam wybrane najciekawsze role.

Politycy - zarówno polscy jak i zagraniczni - wielokrotnie byli przenoszeni na wielkie i małe ekrany. Dziś prezentujemy Wam wybrane najciekawsze role.

Michalina Reda
Michalina Reda

Politycy często pojawiają się na wielkich i małych ekranach - jako osoby pełniące ważne funkcje w swoich krajach i reprezentujące poszczególne państwa na arenie międzynarodowej, stają się wdzięcznym tematem zarówno dla kina jak i dla telewizji. W filmach i serialach obserwujemy ich nie tylko podczas politycznej działalności, ale także w życiu prywatnym; nie brak także produkcji, które najchętniej przyglądają się najgłośniejszym skandalom z udziałem osób na szczeblu rządowym, przedstawiając je w zupełnie niepochlebnym świetle... Często zdarza się, że polityk z ekranu podpisany jest zupełnie nieznanym imieniem i nazwiskiem, ale - umówmy się - niektóre podobieństwa są na tyle jednoznaczne, że bez problemu możemy połączyć je z autentycznymi osobami. Emisja wszystkich 4 sezonów Ucha prezesa na Comedy Central, która rozpocznie się już we wrześniu, to doskonały pretekst, by przyjrzeć się różnym aktorskim wyczynom.

W zestawieniu wybrałam dla Was kilka najgłośniejszych i najciekawszych kreacji aktorskich reprezentujących znanych (i - co warto podkreślić - prawdziwych polityków). Macie swoich faworytów? A może dołożylibyście kogoś innego do zestawienia? Dajcie znać w komentarzach.

Prawdziwi politycy w filmach i serialach - najciekawsze kreacje aktorskie

Richard Nixon

Richard Nixon, 37. Prezydent Stanów Zjednoczonych - jedyny, który zrezygnował z pełnienia funkcji w wyniku głośnego skandalu i Afery Watergate - to postać nieobca popkulturze. Filmów o tym polityku powstało przynajmniej kilka, jednak dziś przywołujemy jeden konkretny, z 1995 roku. Mowa o produkcji zatytułowanej po prostu Nixon, przez wielu uważanej za najlepszą filmową biografię Prezydenta - w tytułowej roli brawurowo wystąpił Anthony Hopkins, który za swoją kreację otrzymał nominację do statuetki Oscara. Sam film zdobył także trzy inne oscarowe nominacje - w kategoriach Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepsza muzyka oryginalna, co czyni z niego jedną z najgłośniejszych produkcji w tym temacie. 

nullfot. materiały prasowe

Georgij Żukow

W 2017 roku swoją premierę miała intrygująca satyra Śmierć Stalina, w której pełno polityków i osób na wysokich stanowiskach rządowych w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jedną z ciekawszych postaci okazał się feldmarszałek Gieorgij Żukow, polityk Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, szef sztabu generalnego Armii Czerwonej i minister obrony ZSRR, w którego na ekranie wcielił się Jason Isaacs. Aktor zdobył wiele pochwał od widzów i krytyków, a jego kreacja doczekała się nawet nominacji do Evening Standard British Film Awards - w filmie jawi nam się jako groźny i wyrachowany, budząc duże emocje podczas seansu. Cały film prowokuje do dyskusji i wywołuje kontrowersje - głównie dlatego, że tragiczne tematy zdecydowano się pokazać w wydźwięku komediowym. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z tym obrazem, warto - choćby dla znakomitych interpretacji aktorskich.

Śmierć Stalina the death of stalinfot. materiały prasowe

Margaret Thatcher

W zestawieniu nie mogło zabraknąć także Żelaznej Damy - bez wątpienia najbardziej znaną odtwórczynią roli Margaret Thatcher jest Meryl Streep, która wcieliła się w panią polityk. Film w reżyserii Phillidy Lloyd to nie tylko obraz kariery, ale także prywatnego życia trzykrotnej brytyjskiej premier. Produkcja zadebiutowała w 2011 roku i z miejsca zgarnęła kilka ważnych statuetek branży filmowej, w tym dwa Oscary - dla samej Meryl Streep oraz w kategorii Najlepsza charakteryzacja. Dziś to właśnie ta kreacja jest uznawana za jedną z najlepszych w całym aktorskim dorobku amerykańskiej aktorki.

Żelazna Damafot. The Weinstein Company

Winston Churchill

Jedną ze świeższych interpretacji prawdziwych polityków w kinie jest także oscarowa rola Gary'ego Oldmana, który w filmie Czas mroku wcielił się w Winstona Churchilla. Fabuła rozpoczyna się od momentu wybrania Churchilla na premiera Wielkiej Brytanii - trwa II wojna światowa, a przed politykiem najtrudniejszy sprawdzian, czyli negocjacje z nazistowskimi Niemcami. Oldman jest niemal nie do rozpoznania pod toną niezwykle przekonującej charakteryzacji - cały film nazywany jest filmem jednego aktora, a on sam otrzymał za swoją rolę pierwszą i jedyną jak dotąd statuetkę Oscara.

Gary Oldman jako Winston Churchillfot. Focus Features

Adolf Hitler

Ważnym filmem politycznym jest także Upadek z 2004 roku - tutaj na ekranie zobrazowany został Adolf Hitler, niemiecki polityk, kanclerz i dyktator III Rzeczy, główny odpowiedzialny za największe zbrodnie przeciw ludzkości podczas II wojny światowej. Akcja produkcji rozgrywa się u schyłku życia Hitlera, a wcielający się w niego Bruno Ganz obrazuje nam na ekranie postać popadającą w coraz większą obsesję i paranoję. Rola aktora została okrzyknięta genialną, a sam film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Bruno Ganz zmarł w lutym tego roku, jednak jego znakomita kreacja pozostawiła w kinematografii trwały ślad.

nullfot. materiały prasowe
Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV