Najciekawsze mobilne gogle VR

Na rynku dostępnych jest wiele gogli VR, które nie wymagają do działania ani komputera, ani konsoli. Wybraliśmy pięć modeli, które będą doskonałym wprowadzeniem do wirtualnej rzeczywistości.

Na rynku dostępnych jest wiele gogli VR, które nie wymagają do działania ani komputera, ani konsoli. Wybraliśmy pięć modeli, które będą doskonałym wprowadzeniem do wirtualnej rzeczywistości.

Technologia VR wciąż postrzegana jest jako ciekawostka, a nie realna alternatywa dla wyświetlania gier i aplikacji na płaskim ekranie. Mimo to w sprzedaży są dziesiątki najróżniejszych urządzeń do obsługi VR. Które oferują przyzwoity obraz w przystępnej cenie, a które zapewnią najdoskonalsze doznania wizualne? Oto pięć mobilnych gogli VR, które sprawdzą się w rękach tych użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wirtualną rzeczywistością.

Google Cardboard

Aby zapoznać się z potencjałem tkwiącym w wirtualnej rzeczywistości, wystarczy wyposażyć się w najprostszy smartfon oraz proste kartonowe okulary opracowane przez firmę Google. „Sprzęt” składa się z papierowej obudowy oraz specjalnych, plastikowych soczewek, które odpowiednio modelują obraz z telefonu, który umieszczasz wewnątrz Cardboarda. Największą zaletą tego rozwiązania jest jego absurdalnie niska cena i dobra dostępność – wiele firm produkuje gadżety na bazie Cardboarda, upiększając je grafikami z gier lub poprawiając ergonomię ich użytkowania. Wady? Znajdzie się ich trochę. To zabawka z kartonu, bardzo łatwo ją zniszczyć, a soczewki nie są najwyższej jakości, przez co obraz nie jest zbyt dobry. Gogle nie są także zbyt wygodne, trzeba niemal bez przerwy trzymać je w dłoni. Nieliczne modele mają co prawda paski mocujące, jednak nie są w stanie utrzymać okularów w jednym miejscu

Cena: od 8 zł

Google Cardboard
Zdjęcie: Google

Google Daydream View 2

Choć Daydream wyglądają przepięknie – obudowę obleczono materiałem – w rzeczywistości są jedynie usprawnioną wersją Cardboarda. Wykonano je z materiałów wysokiej jakości, wyposażono w ściągacz oraz prosty kontroler, dzięki któremu obsługa gier i aplikacji będzie znacznie prostsza i bardziej intuicyjna. Nie jest tak wszechstronny jak w sprzęcie za kilka tysięcy złotych, ale stanowi spore udogodnienie względem Cardboarda. Gogle zaplanowano z myślą o osobach, które chcą wycisnąć jak najwięcej z technologii VR, dlatego współpracują tylko z kilkoma wybranymi modelami smartfonów (listę znajdziesz pod tym linkiem - https://vr.google.com/daydream/smartphonevr/phones/). Użytkownicy otrzymają do dyspozycji także sklep Daydream z aplikacjami wybranymi przez Google. Niestety, producent traktuje nasz kraj po macoszemu, dlatego gadżet kupimy wyłącznie w zagranicznych serwisach albo z drugiej ręki.

Cena: 100 €

Google Daydream View
Zdjęcie: Google

Xiaomi Mi VR Play 2

Wszyscy wiedzą, że Xiaomi lepsze. Jeśli szukasz budżetowych, ale wygodnych gogli VR, zakup Mi VR Play 2 będzie dobrym rozwiązaniem. Na GearBest kupimy je za niecałe 100 zł, są porządnie wykonane, z wyglądu przypominają Daydream View i dogadają się z każdym smartfonem. Nie oferują oczywiście dostępu do sklepu Daydream od Google, ale dobrze sprawdzą się w rękach mniej wymagających użytkowników VR, którzy chcą kupić prosty, tani i wygodny sprzęt.

Cena: 90 zł

Xiaomi Mi VR Play 2
Zdjęcie: Xiaomi

Samsung Gear VR

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe smartfonowe gogle VR , ale oferują znacznie więcej niż tańsi konkurenci. Zacznijmy jednak od ograniczeń – to gadżet Samsunga, dlatego dogada się wyłącznie z telefonami koreańskiego producenta. Co więcej, jest kompatybilny z wybranymi modelami z serii Galaxy S, Galaxy S Edge oraz Galaxy Note. Jeśli uda ci się spełnić te wygórowane wymagania sprzętowe, otrzymasz dostęp do jednego z najlepszych mobilnych zestawów VR. Gear VR wyposażono w system regulowania odległości soczewek, dzięki czemu możemy korzystać z nich bez okularów korekcyjnych. Wystarczy użyć pokrętła na obudowie, aby dopasować położenie szkieł do wady wzroku i cieszyć się obrazem ostrym jak żyleta. Podobnie jak w przypadku Daydream View, tu także otrzymujemy dostęp do sklepu z aplikacjami, w tym przypadku jest to Oculust Store. Z racji że gogle współpracują z najlepszymi telefonami na rynku, pozwolą odpalić gry, które znajdziemy również na pecetach, np. Keep Talking and Nobody Explodes. W najnowszej Gear VR znajdziemy także pilot podobny do tego z Daydream View.

Cena:429 zł

Samsung Gear VR
Zdjęcie: Samsung

Oculus Go

Przedstawiciel nowej kategorii VR – mobilnych gogli niewymagających korzystania ze smartfona. W Go znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wejść do wirtualnego świata. Sprzęt wyposażono w porządny wyświetlacz, wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 821 oraz zintegrowany system audio. Nie mogło także zabraknąć prostego kontrolera ruchu. Oculus Go mogą wydawać się znacznie droższe niż inne gogle mobilne, jednak pozwalają oszczędzić na telefonie – nie musisz wydawać dodatkowych kilku tysięcy złotych, aby cieszyć się wirtualną rzeczywistością najwyższej jakości. Kupujesz jedno urządzenie i od razu wkraczasz do świata VR.

Cena: od 219 €

Oculus Go
Zdjęcie: Oculus

To tylko kilka spośród wielu ciekawych rozwiązań dostępnych na rynku i zaledwie wstęp do świata wirtualnej rzeczywistości. Jeśli ktoś chce w pełni poczuć potencjał VR, powinien zainwestować w gogle konsolowe lub pecetowe. A o tych napiszę już wkrótce.

Źródło: Zdjęcie: ARLOOPA Inc.

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV