Najpopularniejsze samochody z seriali
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat samochody odgrywały w serialach większą lub mniejszą rolę, a wokół niektórych pisano nawet cały koncept. Przyglądamy się najpopularniejszym autom z seriali telewizyjnych.
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat samochody odgrywały w serialach większą lub mniejszą rolę, a wokół niektórych pisano nawet cały koncept. Przyglądamy się najpopularniejszym autom z seriali telewizyjnych.
"Viper"
Dodge Viper RT/10
Popularny amerykański serial, który dość często emitowany był również w Polsce na TVP 1. Doczekał się 4 sezonów i ponad 100 odcinków. Zgodnie z tytułem produkcji głównym "bohaterem" był samochód - Dodge Viper, który w trybie bojowym zmieniał wygląd (przechodził pewnego rodzaju transformację). Uzbrojony był m.in. w rakiety, karabinki, a także inne gadżety pomagające w walce z przestępcami. Jak wyglądało to praktyce? Możecie zobaczyć tutaj.
"Miami Vice"
Ferrari Daytona Spider, Ferrari Testarossa
Samochody w popularnym serialu CBS pt. "Miami Vice" odgrywały bardzo ważną rolę. Kluczowe były jednak maszyny, którymi poruszali się główni bohaterowie: Sonny Crockett i Ricardo Tubbs. Przez pierwsze 2 sezony bohaterowie jeździli Ferrari Daytoną Spider, a później przesiedli się do Ferrari Testarossy. Charakterystyczną jazdę tymi samochodami obrazuje scena, w której wykorzystano kultowy utwór Philla Collinsa ("In the Air Tonight"). Zna ją chyba każdy.
"Magnum, P.I."
Ferrari 308 GTS
Gwiazda serialu "Magnum PI", Tom Selleck, aż przez 8 lat jeździł samochodem Ferrari 308 GTS, który był specjalnie zmodyfikowany pod jego osobę. Czerwone Ferrari swoim pięknem idealnie pasowało do głównego bohatera. Warto zauważyć, że w trakcie całej produkcji użyto tylko trzech egzemplarzy. Każdy z nich po zakończeniu serialu w 1988 roku wylądował na aukcji.
"Knight Rider"
Pontiac Trans Am
Kolejny po "Viperze" serial, którego fabuła skupiona była wokół supersamochodu. Popularna produkcja, w której główną rolę odgrywał David Hasselhoff oraz KITT - Knight Industries Two Thousand, wszechstronny i nowoczesny samochód, który - a jakże - pomagał bohaterowi rozwiązywać wiele kryminalnych zagadek. Wyprodukowano 4 sezony, a w KITT-a "wcielił się" Pontiac Trans Am z 1982 roku. Co ciekawe, podczas zdjęć użyto aż 14 takich pojazdów, które później zniszczono.
Czytaj więcej: Sztuczna inteligencja na ekranie
"The A-Team"
Chevrolet/GMC Vandura
Pierwszy pojazd w naszym zestawieniu, który nie jest szybkim autem sportowym. GMC Vandura to przestronna furgonetka, która przez 5 sezonów dzielnie służyła bohaterom "Drużyny A". Szybko stała się ikoną popkultury, a do dziś w sieci można znaleźć zapaleńców, którzy przerabiają Vandury dokładnie na wzór tej z serialu.
"Lost"
Volkswagen Type 2
Volkswagen Type 2, znany też jako Camper, to prawdopodobnie jeden z najbrzydszych pojazdów w naszym zestawieniu. Bohaterom "Zagubionych" służył jednak dzielnie, od kiedy pewnego dnia Hurley odnalazł go w dżungli. Jaki zrobił z niego użytek? Zobaczcie sami. Przypominamy, że pojazd należał do DHARMY i pomagał w przemieszczaniu się po wyspie.
"Supernatural"
Chevrolet Impala
Impala rocznik 1967 to więcej niż samochód – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli „Nie z tego świata” i coś, bez czego fani nie wyobrażają sobie serialu, czasami nazywając Impalę trzecim głównym bohaterem (czy raczej bohaterką). Dla Winchesterów to nie tylko jedyna namacalna pamiątka po ojcu, Johnie, ale też substytut domu i ruchomy arsenał. Impala odegrała też ogromną rolę w finale 5. sezonu, jako symbol emocjonalnej więzi między Samem i Deanem, przyczyniając się do powstrzymania Apokalipsy. [Joanna Michalak]
"Mr. Bean"
Mini Cooper
Idealny pojazd dla najzabawniejszego faceta z Wielkiej Brytanii. Aby oddać jego wspaniałość i fakt, jak bardzo pasował do Jasia Fasoli, najlepiej obejrzeć odcinek, w którym Mini Cooper przestał być... mini. Co ciekawe, Jaś Fasola w pierwszym odcinku jeździł pomarańczowym MkII z 1969 roku, ale został on zniszczony pod koniec epizodu. Od tego momentu bohater przesiadł się do zielonego modelu z 1976 roku. Replika tego pojazdu do dziś znajduje się w Narodowym Muzeum Motoryzacji w Beaulieu.
"Green Hornet"
Chrysler Imperial - The Black Beauty
The Black Beauty odgrywał w telewizyjnej wersji "Green Hornet" istotną rolę. Był oparty na Chryslerze Imperialu i przerobiony przez Deana Jeffriesa. Na potrzeby serialu stworzono 2 pojazdy, które przetrwały do dziś. Jeden z nich można znaleźć w Petersen Museum, a drugi należy do prywatnej kolekcji wielkiego fana serialu mieszkającego w Karolinie Południowej.
"Pan Samochodzik"
Volkswagen 166 Schwimmwagen
Najsłynniejszy samochód polskiej literatury popularnej czasów PRL-u. Skrzyżowanie superszybkiego wozu (z silnikiem bodajże Ferrari) z pokracznym, acz aerodynamicznym kształtem amfibii. Powstało kilka filmowych wersji przygód Pana Samochodzika, ale najfajniejsze były te serialowe ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej. Dziś zaraz by aresztowano dorosłego samotnego faceta jadącego na wakacje z trójką nie swoich dzieci, ale to były inne czasy. I inne samochody. [Kamil Śmiałkowski]
"Batman" (1966-68)
Ford Futura - Batmobil
Pierwszy telewizyjny Batmobil zupełnie nie przypominał tego, którym poruszał się Batman np. w filmach Christophera Nolana. Blisko 50 lat temu producenci serialu skorzystali z Forda Fuury z 1955 roku. W pierwszej kolejności chcieli wykorzystać Cadillaca, stwierdzili jednak, że chcą szybszy pojazd i w ciągu 3 dni ze zwykłego Forda Futury zrobili Batmobil wyglądający jak na poniższym zdjęciu. Pojazd wyposażony był w kilka gadżetów, z których tytułowy bohater korzystał niemal w każdym odcinku, i dzielnie służył przez 3 lata emisji.
"Breaking Bad"
Pontiac Aztek
Pojazd równie brzydki i przygnębiający jak Volkswagen Type 2 z "Lost". Pontiac Aztek okazał się jednak idealnym wyborem twórców serialu, bowiem perfekcyjnie pasował do Waltera White'a - zmęczonego życiem, schorowanego nauczyciela. W jednym z odcinków programu "Top Gear" prowadzący wręcz naśmiewali się z tego samochodu, gdy gościem był Aaron Paul. Aztek zapisał się w pamięci fanów "Breaking Bad" bardzo wyraźnie, bowiem brał udział w wielu kluczowych dla serialu momentach.
Czytaj również: Afera „Top Gear”: Decyzja na temat przyszłości Clarksona w czwartek
"Doctor Who"
Bessie
W czasach Trzeciego Doktora (1970-1974) większość przygód rozgrywała się na współczesnej Ziemi, bo Doktor został dosłownie uziemiony. TARDIS oficjalnie wyłączono, więc nie można było nią latać ani w różne czasy, ani na różne planety. Potrzebny był inny charakterystyczny atrybut. I tak pojawiła się Bessie - już wówczas archaiczny automobil, który wiernie służył naszemu bohaterowi, a z czasem wręcz nabrał osobowości i reagował na proste polecenia. [Kamil Śmiałkowski]
"Hawaii Five-0"
Chevrolet Camaro
Srebrny Chevrolet Camaro RS przez 3 sezony dzielnie pomagał Steve'owi McGarrettowi i Danny'emu Williamsowi w ściganiu przestępców na ulicach Oahu. Wyposażony był w policyjne światła, głośną syrenę, GPS i bardzo mocny silnik. Żywot pojazdu dobiegł końca w premierze 4. serii, kiedy to został zniszczony przez terrorystów. Odcinek później srebrne Camaro zastąpiono... czarnym Camaro (model SS z 2014 roku).
"07 zgłoś się"
Fiat 125p
Najsłynniejszy klasyczny polski serial milicyjny (bo przecież wtedy nie policyjny). Porucznik Borewicz śmigał w nim po całym kraju, a w pierwszych sezonach robił to przy pomocy ówczesnego najlepszego pojazdu produkowanego w Polsce. Fiat 125p, jak łatwo się domyślić, powstawał na licencji włoskiej i produkowano go wówczas naprawdę dużo. Choć i tak mało kto nim jeździł. A milicja i owszem (samochód wykorzystywany był również w serialu "Zmiennicy"). W późniejszych sezonach Borewicz przesiadł się do Poloneza, już czysto polskiej konstrukcji, ale przestępców łapał równie skutecznie w obu samochodach. [Kamil Śmiałkowski]
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1961, kończy 63 lat