Seriale, które nigdy się nie nudzą
Istnieją seriale, które nigdy się nie znudzą. Zobaczcie, o których produkcjach mowa.
Istnieją seriale, które nigdy się nie znudzą. Zobaczcie, o których produkcjach mowa.
Sherlock (2010-)
Serial o chyba najsławniejszym detektywie – znanym z opowiadań Arthura Doyle’a Sherlocku Holmesie. Akcja stworzonego przez Stevena Moffata i Marka Gatissa serialu rozgrywa się jednak we współczesnym Londynie. Grany przez Benedicta Cumberbatcha Sherlock i tym razem zamieszkuje przy Baker Street, niezmiennie jest geniuszem i ekscentrykiem, któremu nagłe olśnienia pomagają w wyjaśnianiu spraw. Jego przyjaciel – niemal przypadkiem poznany doktor John Watson, grany przez Martina Freemana weteran, pomaga mu w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Postać Sherlocka chyba nie jest w stanie nigdy się znudzić, nic więc dziwnego, że twórcy ciągle podejmują się tworzenia opartych na literackim pierwowzorze serialowych opowieści, zważywszy na fakt, iż liczne wariacje na temat angielskiego detektywa są wciąż chętnie przyjmowane przez widzów.
Homeland (2011-2020)
Główną bohaterką produkcji powstałej na motywach izraelskiego pierwowzoru jest Carrie Mathison, agentka CIA, cierpiąca na alkoholizm i zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Przez kolejne sezony śledzimy nie tylko jej walkę z terrorystami, lecz także z własnymi demonami i chorobą. Bohaterka zmienia się, dojrzewa, zmianie ulegają również jej priorytety, a także i relacje z najbliższymi: z mentorem Saulem, przyjacielem Peterem, z rodziną. Homeland to nie tylko serial akcji, lecz także opowieść o trudnych moralnie wyborach, o traumie, życiu pod wielką presją w świecie walki z terroryzmem. To świetny, trzymający w napięciu serial, a tak silne emocje, które wywołuje w widzu, warto przeżyć jeszcze raz.
Dolina Krzemowa (2014-2019)
Serial o grupie przyjaciół z Doliny Krzemowej, początkowo mieszkającej w „inkubatorze innowacyjności” – domu jednego z nich, Erlicha Bachmana, miłośnika marihuany (co jest zapewne nawiązaniem do związków Doliny Krzemowej z hippisami). To tam rodzi się firma Pied Piper, której prezesem jest jedyny w swoim rodzaju Richard Hendricks. Obserwujemy stopniowy rozwój firmy i walkę bohaterów z piętrzącymi się zagrożeniami i konkurencją. Co ciekawe, fikcyjna firma Pied Piper ma nawet własną, profesjonalną stronę internetową, z opisem profilu swojej działalności oraz tekstami pisanymi przez bohaterów. W Dolinie Krzemowej komiczne sytuacje wynikają głównie z uroczego nieprzystawania Richarda, przez które bohater od razu zgarnia całą naszą sympatię. Widzowie pokochali serial za świetnie odegrane role, na pochwałę zasługują szczególnie Thomas Middleditch i Zach Woods, zabawnych bohaterów i komiczne dialogi.
Detektyw (2014-)
Detektywa Rusta Cohle’a i jego partnera Marty’ego Harta poznajemy, kiedy usiłują rozwikłać sprawę rytualnego, okultystycznego morderstwa. Obserwujemy nie tylko dochodzenie do prawdy i odsłonięcia tajemnicy, lecz także skomplikowaną relację dwóch głównych, wykreowanych na zasadzie kontrastu bohaterów, która w toku śledztwa ewoluuje. Rewelacyjnie napisaną postacią jest szczególnie Rust, którego arcyciekawe, choć pesymistyczne, zapatrywania na życie mogą stanowić obiekt wdzięcznej analizy. Wyznawany przez niego światopogląd bliski jest bowiem gnostykom, a sam bohater reprezentuje głęboką duchowość, czego kulminacją jest ostatnia sekwencja Detektywa. Nic Pizzolatto napisał serial niezwykły i fascynujący, naszpikowany odwołaniami do filozofii i zawierający nienachalne elementy mistyczne. A wszystko to znalazło swe idealne wizualne tło w postaci terenów Luizjany. Chociaż do tej pory powstały trzy sezony Detektywa, to właśnie pierwszy jest tym, do którego najbardziej pragniemy powracać.
Stranger Things (2016-)
Serial, który pokochali wszyscy. Stworzona przez braci Duffer produkcja to świeża, serialowa odsłona kina nowej przygody. To ten typ kina, w którym dziecięcy bohaterowie dostrzegają i rozumieją więcej niż ich rodzice. To też serial powstały na fali retromanii, tęsknoty za latami 80. A i intertekstualne nawiązania do filmów z lat, w których toczy się akcja Stranger Things, dają widzom wiele frajdy. Stranger Things to jednak przede wszystkim wspaniała, wciągająca i emocjonująca opowieść o przyjaźni. Także bohaterowie, z którymi sami chcielibyśmy się zaprzyjaźnić, w największym stopniu stoją za sukcesem serialu. Mike, Jedenastka, Dustin to urocze postaci, w których naprawdę trudno się nie zakochać. Fenomen serialu i jego popularność jest więc w pełni zrozumiały i nie dziwi fakt, że najwięksi fani obejrzeli już każdy sezon po kilka razy.
Dzińdybry! Pamiętacie? Kultowy serial komediowy, który oglądali wszyscy z pokolenia lat 80. Mała kawiarenka we Francji w czasach II wojny światowej to punkt wyjścia do szalonych perypetii pełnych zabawnych postaci oraz zabawy schematami gatunkowymi. Niektóre gagi przez lata się powtarzały, ale twórcom do końca nie zabrakło kreatywności do zaskakiwania i wprowadzenie wielu komicznych sytuacji. I po latach to nadal ogląda się kapitalnie i pokazuje, jak twórcy genialnie dopracowali swoją historię z satysfakcjonującym zakończeniem. Już sama muzyczka wywołuje nostalgię za tą niedorzecznie cudną historyjką.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1969, kończy 55 lat