Słynne polskie bitwy w filmach
Od kilku dni w kinach można oglądać "Karbalę" - film opowiadający o ostatniej bitwie, jaką stoczyli polscy żołnierze. Zobaczmy, jak pokazywano te wcześniejsze.
Od kilku dni w kinach można oglądać "Karbalę" - film opowiadający o ostatniej bitwie, jaką stoczyli polscy żołnierze. Zobaczmy, jak pokazywano te wcześniejsze.
Polskie kino wiele razy próbowało pokazywać triumfy i porażki polskich wojsk. Raz wychodziło to lepiej, raz gorzej. Oto słynne polskie bitwy widziane oczami głównie naszych filmowców:
Bitwa pod Cedynią (972)
Zaczynamy od absolutnych podstaw. Uważana za jedną z pierwszych bitew stoczonych przez Państwo Polskie bitwa, w której Mieszko I pokonał wojów z Marchii Łużyckiej. Opowieść o tej bitwie i panowaniu ojca pierwszego polskiego króla to film „Gniazdo” z 1974 roku.
[video-browser playlist="748041" suggest=""]
Bitwa pod Grunwaldem (1410)
Czas na nasze najsłynniejsze starcie z Krzyżakami. Wcześniejsze też próbowano pokazać przed kamerami (jak bitwę pod Płowcami z 1331 roku w serialu „Znak orła”), ale ta była dla naszej historii i naszej kultury najważniejsza. Tak wyglądała w pamiętnym filmie Forda „Krzyżacy” z 1960 roku.
[video-browser playlist="748042" suggest=""]
Oblężenie Zbaraża (1649)
Powyższą wizję bitwy pod Grunwaldem oraz tę i jeszcze jedną na ekranie zawdzięczamy prozie Henryka Sienkiewicza. Obronę Zbaraża opisał przecież w pierwszej części Trylogii, którą podobnie jak pozostałe zekranizował Jerzy Hoffman. „Ogniem i mieczem” na samym końcu w 1999 roku.
[video-browser playlist="748043" suggest=""]
Oblężenie Jasnej Góry (1655)
Szwedzi oblegający klasztor w Częstochowie to nie była jakaś wielka bitwa z perspektywy naszej historii, ale patrząc na nią od strony literatury (Sienkiewicz) i kina (nominacja do Oscara za „Potop” Hoffmana), trudno ją przecenić. To coś „ku pokrzepieniu serc”. Więc zauważmy ją na tej liście:
[video-browser playlist="748044" suggest=""]
Bitwa pod Somosierrą (1808)
Nawet w okresie rozbiorów zdarzały się słynne polskie bitwy. Jedna miała miejsce aż w Hiszpanii. To słynna szarża pod Somosierrą, podczas której polscy szwoleżerzy przebili się przez obronę, której nie potrafiły podołać żadne inne oddziały. Filmową wersję tego ataku możemy oglądać dzięki Andrzejowi Wajdzie i jego ekranizacji „Popiołów” Stefana Żeromskiego z 1965 roku.
[video-browser playlist="748045" suggest=""]
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat