Słynne polskie bitwy w filmach
Od kilku dni w kinach można oglądać "Karbalę" - film opowiadający o ostatniej bitwie, jaką stoczyli polscy żołnierze. Zobaczmy, jak pokazywano te wcześniejsze.
Od kilku dni w kinach można oglądać "Karbalę" - film opowiadający o ostatniej bitwie, jaką stoczyli polscy żołnierze. Zobaczmy, jak pokazywano te wcześniejsze.
Bitwa Warszawska (1920)
I tak docieramy już do XX wieku, a tu czeka na nas jeszcze raz Jerzy Hoffman. Jego „1920 Bitwa Warszawska” to chyba najsłabszy film w tym zestawieniu, ale trzeba go wymienić, skoro bitwa, którą pokazuje, to jedno z ważniejszych starć - nie tylko w historii naszego kraju, ale również całej cywilizacji.
[video-browser playlist="748046" suggest=""]
Obrona Westerplatte (1939)
Ostatnie pozycje na naszej liście to już oczywiście II wojna światowa. Zacznijmy od słynnej, w dużej mierze symbolicznej dla całej naszej kampanii wrześniowej bitwy, którą była obrona Westerplatte. Tu mamy dwa filmy do wyboru, ale zdecydowanie polecamy ten starszy Stanisława Różewicza z 1967 roku.
[video-browser playlist="748047" suggest=""]
Bitwa o Anglię (1940)
Żeby nie było, że tylko sami o sobie kręcimy. Oto uroczy fragment słynnego filmu wojennego z 1969 roku w reżyserii Guya Hamiltona, w którym świetnie widać, jaką rolę polscy lotnicy odegrali w lotniczej obronie Wielkiej Brytanii. Skoro Anglicy w swoim własnym filmie uznali za konieczne o nas wspomnieć, to naprawdę musieli czuć wdzięczność:
[video-browser playlist="748048" suggest=""]
Powstanie Warszawskie (1944)
Bohaterska walka w okupowanej stolicy kraju stała się motywem wielu filmów, ale chyba sami przyznacie, że najlepiej, najmocniej i najpełniej pokazał to w kinie Jan Komasa. „Miasto 44” miało kinową premierę niespełna rok temu, ale już na stałe weszło do historii polskiego kina:
[video-browser playlist="748049" suggest=""]
Zdobycie Berlina (1945)
Finał II wojny światowej w Europie - końcowy szturm na Berlin - również był udziałem polskiego żołnierza. Nie mamy jeszcze co prawda uczciwie pokazanego tamtego fragmentu wojny, ale są PRL-owskie obrazy, mocno skażone socjalistyczną propagandą. Jeden to oczywiście nieśmiertelni „Czterej pancerni i pies”, drugi – dylogia Jerzego Passendorfera: „Kierunek Berlin” i „Ostatnie dni” ze świetną rolą Wojciecha Siemiona jako kaprala Naroga. Oto fragment:
[video-browser playlist="748050" suggest=""]
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat