„The Flash” 01×04 – odniesienia do komiksów
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 4. odcinku 1. serii "The Flash" pt. "Going Rogue".
Autor: Jakub Dubański
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 4. odcinku 1. serii "The Flash" pt. "Going Rogue".
Autor: Jakub Dubański
W 4. odcinku serialu "The Flash", zatytułowanym „Going Rogue”, poza uroczą Felicity Smoak pojawia się Kapitan Chłód (Captain Cold). Występ tego kultowego złoczyńcy to tak naprawdę początek grupy przeciwników Flasha znanej jako The Rogues (w oficjalnych polskich tłumaczeniach - Zbiry, Łotry). Co jeszcze twórcy „The Flash” przygotowali dla nas w tym odcinku serii?
„Going Rogue”
Tytuł – „Stając się łotrem” (ale także „Formując Łotrów”) - jasno określa plany twórców, którzy na pewno doprowadzą do walki Zbirów z Flashem. Skład zespołu zasilają głównie postacie obdarzone supermocami, bardzo zaawansowanym technicznie sprzętem bądź po prostu ponadprzeciętnym intelektem. W komiksach grupę Łotrów powołał do życia Gorilla Grodd. Miało to na celu odciągnięcie uwagi Flasha od jednego z głównych planów Grodda – przejęcia władzy nad Central City. Mimo nieudanej akcji małpy zespół Łotrów pozostał już razem. Do najbardziej znanych członków organizacji należą: Captain Cold (został liderem po porażce Gorilla Grodda), Heat Wave, Mirror Master, Trickster, Weather Wizard, Captain Boomerang, Golden Glider i The Top. Ostatnie dwie postacie to siostra Kapitana Chłoda i jej kochanek. Nie chcąc niepotrzebnie psuć zabawy osobom, które nie oglądały jeszcze 8 i 9 odcinka (jeżeli takie jeszcze są), zaznaczam jedynie fakt prawdopodobnego pojawienia się postaci z The Rogues w przyszłości.
Kapitan Chłód
Złoczyńca tygodnia, Leonard Snart, znany jest głównie pod pseudonimem Captain Cold. To jeden z największych i najgroźniejszych wrogów Barry’ego Allena. W komiksach przez przypadek wynalazł broń, która mogła zamrozić wszystko. W serialu główny atrybut Snarta stworzony został przez Cisco. Siostra Leonarda, Golden Glider, stworzyła więcej takich pistoletów. W skrócie, bo nie o niej jest ten akapit: nienawidziła Barry’ego za spowodowanie śmierci Topa, jej kochanka. Ten ostatni, również członek The Rogues, potrafił obracać się z niewyobrażalną szybkością. Jego umiejętności poprawiły wydajność mózgu złoczyńcy, wprowadzając szare komórki w stan wibracji i odblokowując obszary pozwalające na używanie np. telekinezy. W wyniku bliskiego kontaktu z Flashem wibracje speedstera zniwelowały drgania komórek Topa, powodując jego późniejszą śmierć. Repliki tych pistoletów powstały jako wyposażenie Chillblaine, wszystkich partnerów i późniejszych kochanków Golden Glider, których nazywała tak samo. Czwarty i ostatni Chillblaine, bardziej inteligentny od pozostałych, zabija siostrę Snarta za pomocą otrzymanego pistoletu. Sam ginie z rąk pałającego zemstą Kapitana Chłoda. Cold pojawia się bardzo często i zawsze kojarzony jest z opisywanym wcześniej pistoletem oraz okularami, które chronią oczy przed rozbłyskiem towarzyszącym użyciu śmiertelnej broni.
W rolę Leonarda Snarta wciela się Wentworth Miller - aktor znany z serialu "Prison Break". Captain Cold jest jedną z najbardziej interesujących postaci w DC Comics, dlatego wybór bardzo dobrego, znanego aktora wydaje się oczywisty. Większość informacji o dzieciństwie Snarta, szczególnie o tym, jak był (wraz z siostrą) traktowany przez ojca, pokrywa się z komiksową wersją. W tym przypadku bardzo istotne jest posiadanie aktora, który stworzy postać wybitną, przekaże emocje, zachowania przestępcy i wpływające na niego fakty z odpowiednią dozą wiarygodności.
[image-browser playlist="651330" suggest=""]
Blackhawk Squad
Diament Khandaq był przewożony do Central City przez ekipę Blackhawk Squad. Grupa Blackhawk Squad pojawiła się także w "Arrow" (odcinek „Trust But Verify”). W komiksach również istniała ekipa The Blackhawks, jednak nie byli ochroniarzami. Zespół żołnierzy, Czarnych Jastrzębi, walczył z nazistami podczas II wojny światowej. Twórcą The Blackhawks był legendarny Will Eisner.
[image-browser playlist="651333" suggest=""]
Ulica Kollinsa
Po raz kolejny nawiązanie do znanej osoby pojawia się w nazwie ulicy. Opancerzona ciężarówka została zaatakowana właśnie przy ulicy Kollinsa. Scott Kollins był rysownikiem, którego praca skupiała się na kilku seriach komiksów o Flashu. Mało tego, jego dzieła tyczyły się głównie The Rogues.
Bob Levesque
Jeden z przestępców to Bob Levesque. Nazwisko Levesque to ukłon w kierunku członka wydziału graficznego „The Flash”.
Lorenzo Furlan
Tym razem nazwisko przestępcy to przemycone podziękowania dla dyrektora ekipy transportowej „The Flash”.
Felicity Smoak
Nawiązania do Smoak pojawiały się już przy okazji Komiksologii "Arrow". Warto jednak dodać, że Felicity Smoak w komiksach poślubiła Eda Raymonda, ojca Rooniego Raymonda (Firestorma).
„Straciłeś opanowanie”
Po angielsku ten zwrot ma podwójne znaczenie – „you lost your cool” można przetłumaczyć jako "straciłeś swój chłód", więc nie powinniśmy tego tłumaczyć dosłownie. Wiadomo, iż jest to oczywista gra słów, którą tracimy podczas spolszczenia. Skupmy się jednak na wersji „straciłeś opanowanie”. Grupa The Rogues kierowana przez Kapitana Chłoda musi przestrzegać kodeksu honorowego. Jedną z zasad jest zakaz zabijania, chyba że jest to absolutnie konieczne.
„Co, jeśli będzie biegł tak szybko, że zamieni się w czerwony pył?”
Felicity przerażona umiejętnościami Barry’ego zwraca uwagę na kilka kwestii. Pyta profesora Harrisona Wellsa, co się stanie, jeśli Allen pobiegnie zbyt szybko, używając zwrotu odnoszącego się do zniknięcia Allena podczas kryzysu. Superbohater w celu uratowania świata poruszał się tak szybko, że został po nim jedynie czerwony pył. Jego ciało zostało zdezintegrowane.
Diament Khandaq
Nazwa diamentu pochodzi od fikcyjnej wioski Khandaq, istniejącej oczywiście w Uniwersum DC. To ojczyzna Black Adama, głównego przeciwnika superbohatera Shazama (znanego także jako Kapitan Marvel). W serialu "Arrow", a konkretnie odcinku 16 drugiej serii, zatytułowanym „Suicide Squad”, również pojawia się nawiązanie do wioski. Gholem Quadir miał działać na obszarach właśnie Khandaq.
Shazam nie pojawi się w serialu ze względu na sformułowania prawne (podobnie jak Batman czy Superman). Możliwe jest jednak, że serial „The Flash” zaliczy kilka sezonów, szczególnie iż jego popularność nie maleje, i wtedy postacie z filmów DC Comics zaplanowanych na kolejne lata pojawią się na małym ekranie. W tym momencie pojawia się wiele spekulacji na temat serialu „The Flash”, "Arrow" oraz „Supergirl” i ich wspólnego uniwersum, które być może będzie filmową bazą na najbliższe lata.
[image-browser playlist="651332" suggest=""]
Basil Nurblin
Przemytnik, który dostarczył Snartowi broń, nazywał się Basil Nurblin. W komiksach Nurblin był drugorzędnym przeciwnikiem Flasha. Udało mu się uwięzić Flasha w kontrolowanej przez niego grze wideo. Jego córka odziedziczyła pseudonim Colonel Computron po pracy ojca i rozpoczęła współpracę z Międzynarodowym Kartelem Przestępców.
Dexter Myles
Menadżer muzeum narodowego, Dexter Myles, to odniesienie do Muzeum Flasha (więcej w Komiksologii 01x03). Myles w komiksach był jego menadżerem. Możliwe, że oglądane w tym odcinku muzeum zostanie po prostu w nie przekształcone.
Trening Flasha
Barry uczy się kontrolować moc Speed Force. Harrison Wells zmusza Flasha do treningów, które złamią jego bariery – te wynikające zarówno z praw fizyki, jak i z psychiki samego bohatera. O tym, jakie umiejętności może posiadać osoba w pełni kontrolująca Speed Force, pisaliśmy już w pierwszej części Komiksologii.
Znów 52
W każdym z dotychczasowych odcinków pojawia się odniesienie do serii 52. Niebezpieczna broń, której właścicielem został Kapitan Chłód, skradziona została z magazynu 52-3.
Samoloty najbezpieczniejszym środkiem lokomocji
Felicity w rozmowie z Barrym nawiązuje do wcześniejszego wykolejenia pociągu i podsumowuje rozważania słowami: „Myślałam, że to samoloty są najbezpieczniejszym środkiem lokomocji”. Dokładnie tego samego sformułowania używa Lois Lane, zapewniając Clarka, iż każdy jej lot będzie bezpieczny. Oczywiście zawsze po tych słowach Superman musi ratować sytuację. Tak było w większości filmów, seriali i kreskówek, nie wspominając o komiksach. Bardzo często na pokładzie tych samolotów poza Lois znajdują się tak ważne osobistości jak np. prezydent Stanów Zjednoczonych.
Oswald Loomis
Gospodarz wieczorka naukowców to Oswald Loomis, w komiksach znany bardziej pod pseudonimem Prankster, od czasu do czasu pojawiający się przeciwnik Supermana. Jego głównym atrybutem jest pomysłowość, zielona marynarka w kratkę (dokładnie taka, jaką posiada prowadzący wieczorek) i niekończące się psikusy. Te ostatnie odciągają uwagę superbohaterów od istoty planowanych przez niego akcji. W Nowej 52 stał się powracającym przeciwnikiem Nightwinga.
[image-browser playlist="651331" suggest=""]
Heat Wave
W ostatniej scenie odcinka Kapitan Chłód rozmawia z przestępcą, który ma obsesję na punkcie płomieni. To Heat Wave, przyszły członek The Rogues.
Jail Birds
Tablica z wynikami, która towarzyszy bohaterom podczas wieczorka quizowego, przedstawia wszystkie drużyny uczestniczące w grze. Jedna z grup to Jail Birds (więzienne ptaki). To nawiązanie nie do komiksów, a do aktorów z serialu „Prison Break”. Wielu z nich pojawi się w serialu „The Flash”. Jeżeli jesteście na bieżąco ze spoilerami, to wiecie już, o których konkretnie chodzi. Jeśli nie – poczekajcie na drugą część sezonu.
Przenosiny w czasie?
Zawsze staram się zakończyć Komiksologię pewną teorią. Eddie nie znał odpowiedzi na oczywiste pytanie – nazwa statku Hana Solo. Być może jest z przyszłości i „Gwiezdne wojny” są tam już dawno zapomniane?
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1969, kończy 55 lat