TOP 10: Filmy, które się nie starzeją

Często w życiu kinomana przychodzi taki moment, że chętnie powraca do filmów, które miał okazję podziwiać wiele lat temu. Ku jego zaskoczeniu, nie wszystko wydaje się być tak udane jak przy pierwszym seansie. Są po prostu filmy, które nie wytrzymują próby czasu. Zajmijmy się jednak bardziej pozytywną stroną kina i przyjrzyjmy się filmom, które w ogóle się nie zestarzały.

Często w życiu kinomana przychodzi taki moment, że chętnie powraca do filmów, które miał okazję podziwiać wiele lat temu. Ku jego zaskoczeniu, nie wszystko wydaje się być tak udane jak przy pierwszym seansie. Są po prostu filmy, które nie wytrzymują próby czasu. Zajmijmy się jednak bardziej pozytywną stroną kina i przyjrzyjmy się filmom, które w ogóle się nie zestarzały.

W tym przypadku wyselekcjonowana lista filmów jest mocno subiektywna i każdy z was zapewne kilka z pozycji chciałby usunąć, a kilka dodać. Rzecz w tym, by w każdej wymienionej tu produkcji znaleźć choć jeden element, który świadczy o ponadczasowości dzieła. Jeśli chodzi o kryteria, to pamiętajcie, że nie mogły znaleźć się na tej liście filmy sprzed kilku lat, bo siłą rzeczy nie miały jeszcze okazji się zestarzeć.

Pulp Fiction

Trzy historie przedstawione w niechronologiczny sposób łączące się jednak w spójną całość, śmietanka doskonałych aktorów, niebanalne dialogi, które zapadają w pamięć, a także rzadko spotykany humor głównych bohaterów tworzą specyficzny klimat tego filmu. O ponadczasowości dzieła stanowi przede wszystkim gatunkowa mieszanka o jaką pokusił się Quentin Tarantino. Także sposób narracji jest iście współczesny i nie bez przyczyny mówiło się wówczas, że amerykański reżyser wyprzedza swoje czasy. Na najwyższe uznanie zasługuje nie tylko twórca i scenariusz, ale także cała obsada aktorska i strona artystyczna filmu, w którą swoją cegiełkę dołożył Polak - Andrzej Sekuła.

Jurassic Park

Jeśli chodzi o efekty specjalne, to film Steven Spielberg jest jednym z najbardziej przełomowych w historii kina. Wygenerowane komputerowo dinozaury do dziś wyglądają przekonująco, a w latach 90. musiały wprost zwalać z nóg. Spielberg zdawał sobie jednak sprawę z tego, że efekty komputerowe w ówczesnym czasie nie są w stanie pokazać tyle, ile by pragnął. Obraz zrealizowano zatem przy pomocy efektów praktycznych. To właśnie dzięki kukłom i zdalnie kontrolowanym dinozaurom, film ten się nie zestarzał i wciąż wygląda zjawiskowo. Spójrzcie chociażby na tę scenę, gdzie animatroniczny T-Rex naturalnych rozmiarów wciąż robi ogromne wrażenie.

One Flew Over the Cuckoo's Nest

Kino kocha anarchistów, buntowników i wariatów, którzy tak naprawdę wydają się być bardziej normalnymi ludźmi niż reszta. W 1975 roku reżyser pochodzenia czeskiego Milos Forman stanął za kamerą ekranizacji książki, która przynajmniej za moich lat szkolnych była w kanonie lektur. Lot nad kukułczym gniazdem jest arcydziełem nie tylko dzięki kapitalnej kreacji Jack Nicholson, ale także stylu reżysera i ewolucji historii, która z komediowej zmienia się w dramat.

Léon

Produkcję Luc Besson można oceniać bardzo różnie, ale na pewno nie można jej odmówić wspaniałych kreacji aktorskich. Gary Oldman, Jean Reno, a także debiutująca na dużym ekranie Natalie Portman stworzyli ponadczasowe kreacje, które w późniejszych latach często były inspiracją dla kolejnych twórców. Leon Zawodowiec bardzo wpływa na emocje widza: przeżywa on napięcie i grozę. Jest także wartka akcja i bardzo przekonująca gra aktorska. Moment kulminacyjny filmu nie tylko zaskakuje, ale budzi także ogromne emocje.

Psycho

Film mistrza suspensu reprezentuje w tym zestawieniu wiele innych produkcji Alfred Hitchcock. Psychoza pokazuje jednak, jak złudna może okazać się sztuka X muzy, jak łatwo można kierować odbiorem filmu przez widza. Ten wspaniały reżyser ciągle zwodził widza, budował w nim napięcie od początku trwania filmu do samego końca. Mówi się, że do dziś nie powstał lepszy kryminał o tak wspaniałym scenariuszu (napisanym przez Joseph Stefano) i niesamowitym klimacie. Najwybitniejszy obraz mistrza suspensu jest jednym z tych, które mimo upływu czasu nie straciły na wartości.


.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: Zdjęcie główne: Metro-Goldwyn-Mayer

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV