TOP 10: Samotność bohatera w kinie
Samotność można rozumieć na wiele sposobów, a kino bardzo chętnie interpretuje je wszystkie.
Samotność można rozumieć na wiele sposobów, a kino bardzo chętnie interpretuje je wszystkie.
"Le scaphandre et le papillon"
Ten francuski film to obraz przerażającej samotności umysłu, który w wyniku choroby został zamknięty w bezużytecznym ciele. Jean-Dominique może porozumiewać się ze światem zewnętrznym jedynie poprzez mrugnięcia okiem, a mimo to znajduje w sobie na tyle dużo silnej woli, by spisać swoje wspomnienia. Tragicznie piękny film o tym, jak żyć, jak trwać i jak umierać. W polskim kinie podobną tematykę porusza Chce się żyć, ale jest to film o dwie klasy gorszy od Le scaphandre et le papillon.
[video-browser playlist="751010" suggest=""]
"Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain"
Opowieść o wyjątkowej dziewczynie, która żyje samotnie w Paryżu i pewnego dnia postanawia, że zajmie się uszczęśliwianiem innych ludzi. Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain to baśń osadzona we współczesnych realiach - jest urokliwa, odrobinę nierzeczywista i niezwykle klimatyczna. Dodatkowo wrażenie to wzmacnia magiczna Audrey Tautou w roli głównej i wspaniałe zdjęcia. Bardzo udana filmowa interpretacja samotności wśród ludzi.
[video-browser playlist="751011" suggest=""]
"Dzień świra"
Nasze rodzime kino też może pochwalić się świetnym filmem, który próbował zgłębić problem samotności. Adaś Miauczyński to nauczyciel, który utknął w rutynie dnia codziennego i nie odczuwa już żadnych emocji. Gdy próbuje coś zmienić, okazuje się, że wpada w błędne koło. Marek Kondrat kreuje postać everymana i robi film, który może być swego rodzaju ostrzeżeniem. Wszyscy jesteśmy Adasiami.
[video-browser playlist="751012" suggest=""]
"Alien"
Klasyka kina science fiction i jeden z najlepszych filmów Ridleya Scotta. Kiedy załoga statku kosmicznego odbiera tajemniczy sygnał i decyduje się zbadać sprawę, nie wie jeszcze, że znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Gęsty, namacalny klimat, poczucie klaustrofobii i ciągłego zagrożenia, genialnie dawkowane napięcie. Załoga uwięziona w przestrzeni kosmicznej stara się przeżyć, ale walka od początku jest nierówna.
[video-browser playlist="751013" suggest=""]
"Locke"
Filmowy eksperyment i teatr jednego aktora rozumiany w sposób dosłowny. Przez cały film oglądamy Toma Hardy'ego, który jedzie samochodem i rozmawia przez telefon z różnymi ludźmi. To jednak wystarcza, by naprawdę wczuć się atmosferę panującą na ekranie. Bohater Hardy'ego jest nie tylko samotny w sensie fizycznym, ale także psychicznym. Ale zmaga się przede wszystkim ze sobą. Nie wszystko w tym filmie się udało, jednak warto go obejrzeć.
[video-browser playlist="751014" suggest=""]
"Mad Max: Fury Road"
Jeśli mówimy o bohaterze samotnym, to na pewno nie może zabraknąć tu Maxa, wojownika szos, wiecznie niezaspokojonego mściciela, który w żaden sposób nie może ugasić swojego bólu i żalu. Mimo że w otoczeniu innych, Max jest zawsze sam i daje temu wyraz zarówno przez działanie, jak i przez fizyczną izolację. On nawet nie potrzebuje z nikim rozmawiać. W tym momencie filmy o Mad Maksie to już tetralogia, ale przywołuję część najnowszą jako najlepszą.
[video-browser playlist="751015" suggest=""]
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat