TOP 50: Najlepsze filmy wojenne wszech czasów
Krew, pot, łzy, wybuchy, brutalność, akcja, dynamika. Filmy wojenne nie są dziś zbyt popularnym gatunkiem, ale w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstała masa produkcji, które dziś uznawane są za kultowe.
Krew, pot, łzy, wybuchy, brutalność, akcja, dynamika. Filmy wojenne nie są dziś zbyt popularnym gatunkiem, ale w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstała masa produkcji, które dziś uznawane są za kultowe.
36. The English Patient (1996)
Film przedstawia II wojnę światową w Afryce, gdzie nad Saharą przez Niemców zostaje zestrzelony samolot sportowy. Ranny pilot trafia do szpitala wojskowego, w większości traci pamięć, ale przypomina sobie swoje życie przed wojną, gdy przebywał w Afryce z grupą kartografów. Jednocześnie jego osobą zaczyna interesować się aliancki wywiad.
35. The Last of the Mohicans (1992)
Popularna produkcja osadzona w XVIII-wiecznej skolonizowanej Ameryce. Trwa wojna pomiędzy Anglią i Francją, w której zaangażowany zostaje biały Indianin przygarnięty przez plemię Mohikanów. Powodem jest oczywiście miłość, która skutkuje mieszaniem się w sprawy zwaśnionych narodów.
34. The Dirty Dozen (1967)
Jeden z najpopularniejszych filmów wojennych lat 60., który otrzymał dwie nominacje do Oscara. Tytułowa dwunastka żołnierzy przygotowuje się do samobójczej misji, a celem ataku jest francuski zamek, w którym przebywają niemieccy oficerowie. Jeśli zadanie się powiedzie, żołnierze skazani na wieloletnie więzienie będą mieć szansę na amnestię.
33. Casualties of War (1989)
Rewelacyjny dramat wojenny w reżyserii Briana De Palmy. Opowiada o incydencie na Wzgórzu 192 podczas wojny w Wietnamie z 1966 roku. Głównym bohaterem jest Eriksson (w tej roli Michael J. Fox), który trafia do oddziału sierżanta Tony’ego Meserve’a (Sean Penn). Gdy w wyniku zasadzki jego oddział traci ludzi, Meserve postanawia porwać, zgwałcić i zamordować wietnamską dziewczynę. Eriksson sprzeciwia się tej decyzji i tym samym kwestionuje lojalność wobec swojego oddziału.
32. Defiance(2008)
Produkcja, w której główne role zagrali Daniel Craig, Liev Schreiber i Jamie Bell. Opowiada o grupie uzbrojonych Żydów, którzy ukrywają się podczas II wojny światowej w Puszczy Nalibockiej, czyli na terenie dzisiejszej Białorusi. Stworzyli osadę dla żydowskich uciekinierów, jednocześnie wymykając się Niemcom i współpracując z sowieckimi partyzantami.
31. The Pianist (2002)
Uznany film w reżyserii Romana Polańskiego, stworzony w koprodukcji francusko-niemiecko-brytyjsko-polskiej na podstawie wspomnień spisanych w książce Władysława Szpilmana. W roli głównej występuje Adrien Brody, wcielający się w wybitnego polskiego pianistę żyjącego w warszawskim getcie, skąd tuż przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych udaje mu się uciec i skryć w ruinach miasta.
30. A Bridge Too Far (1977)
Znakomity film wojenny stworzony na podstawie książki Corneliusa Ryana, opowiadający o Operacji Market Garden, w której poza Amerykanami i Brytyjczykami brali udział również Polacy. Celem operacji było zdobycie wszystkich mostów w Belgii i Holandii, co jednocześnie miało pomóc w otwarciu drogi do Niemiec. Produkcja cechuje się dbałością o wiele szczegółów historycznych i jak na lata 70. imponuje pod względem realizacji i zdjęć.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat