TOP 50: Najlepsze filmy wojenne wszech czasów
Krew, pot, łzy, wybuchy, brutalność, akcja, dynamika. Filmy wojenne nie są dziś zbyt popularnym gatunkiem, ale w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstała masa produkcji, które dziś uznawane są za kultowe.
Krew, pot, łzy, wybuchy, brutalność, akcja, dynamika. Filmy wojenne nie są dziś zbyt popularnym gatunkiem, ale w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstała masa produkcji, które dziś uznawane są za kultowe.
36. The English Patient (1996)
Film przedstawia II wojnę światową w Afryce, gdzie nad Saharą przez Niemców zostaje zestrzelony samolot sportowy. Ranny pilot trafia do szpitala wojskowego, w większości traci pamięć, ale przypomina sobie swoje życie przed wojną, gdy przebywał w Afryce z grupą kartografów. Jednocześnie jego osobą zaczyna interesować się aliancki wywiad.
35. The Last of the Mohicans (1992)
Popularna produkcja osadzona w XVIII-wiecznej skolonizowanej Ameryce. Trwa wojna pomiędzy Anglią i Francją, w której zaangażowany zostaje biały Indianin przygarnięty przez plemię Mohikanów. Powodem jest oczywiście miłość, która skutkuje mieszaniem się w sprawy zwaśnionych narodów.
34. The Dirty Dozen (1967)
Jeden z najpopularniejszych filmów wojennych lat 60., który otrzymał dwie nominacje do Oscara. Tytułowa dwunastka żołnierzy przygotowuje się do samobójczej misji, a celem ataku jest francuski zamek, w którym przebywają niemieccy oficerowie. Jeśli zadanie się powiedzie, żołnierze skazani na wieloletnie więzienie będą mieć szansę na amnestię.
33. Casualties of War (1989)
Rewelacyjny dramat wojenny w reżyserii Briana De Palmy. Opowiada o incydencie na Wzgórzu 192 podczas wojny w Wietnamie z 1966 roku. Głównym bohaterem jest Eriksson (w tej roli Michael J. Fox), który trafia do oddziału sierżanta Tony’ego Meserve’a (Sean Penn). Gdy w wyniku zasadzki jego oddział traci ludzi, Meserve postanawia porwać, zgwałcić i zamordować wietnamską dziewczynę. Eriksson sprzeciwia się tej decyzji i tym samym kwestionuje lojalność wobec swojego oddziału.
32. Defiance(2008)
Produkcja, w której główne role zagrali Daniel Craig, Liev Schreiber i Jamie Bell. Opowiada o grupie uzbrojonych Żydów, którzy ukrywają się podczas II wojny światowej w Puszczy Nalibockiej, czyli na terenie dzisiejszej Białorusi. Stworzyli osadę dla żydowskich uciekinierów, jednocześnie wymykając się Niemcom i współpracując z sowieckimi partyzantami.
31. The Pianist (2002)
Uznany film w reżyserii Romana Polańskiego, stworzony w koprodukcji francusko-niemiecko-brytyjsko-polskiej na podstawie wspomnień spisanych w książce Władysława Szpilmana. W roli głównej występuje Adrien Brody, wcielający się w wybitnego polskiego pianistę żyjącego w warszawskim getcie, skąd tuż przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych udaje mu się uciec i skryć w ruinach miasta.
30. A Bridge Too Far (1977)
Znakomity film wojenny stworzony na podstawie książki Corneliusa Ryana, opowiadający o Operacji Market Garden, w której poza Amerykanami i Brytyjczykami brali udział również Polacy. Celem operacji było zdobycie wszystkich mostów w Belgii i Holandii, co jednocześnie miało pomóc w otwarciu drogi do Niemiec. Produkcja cechuje się dbałością o wiele szczegółów historycznych i jak na lata 70. imponuje pod względem realizacji i zdjęć.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat