TOP 50: Najlepsze filmy muzyczne wszech czasów
Muzyka w kinie to coś niebywale istotnego. Są filmy, w których wychodzi ona na plan pierwszy - oto najlepsze z nich.
Muzyka w kinie to coś niebywale istotnego. Są filmy, w których wychodzi ona na plan pierwszy - oto najlepsze z nich.
Filmy muzyczne to bardzo pojemne określenie. Z jednej strony musicale, z drugiej rozmaite muzyczne biografie, filmy, w których ścieżka dźwiękowa wysuwa się na pierwszy plan, filmy taneczne (bo przecież dobra muzyka to już połowa sukcesu takiego dzieła). Oto lista pięćdziesięciu najlepszych moim zdaniem filmów, w których muzyka jest ważna. Chciałem tu pokazać po przynajmniej kilka tytułów z różnych zakątków muzycznego kina, z różnych dekad, z różnych klimatów, różnych gatunków. To w zasadzie wyłącznie produkcje hollywoodzkie i anglojęzyczne, ale w końcu tam się dzieje najwięcej w kinie popularnym. Potraktujcie to jako listę przypomnień i sugestii do nadrobienia - wszak pewnie każdy mógłby tu sobie stworzyć analogiczną pięćdziesiątkę swoich muzycznych ekranowych fascynacji.
Sprawdźcie również: Najlepsze filmy roku 2015 i 2016
50. Orkiestra klubu samotnych serc sierżanta Pieprza (1978)
Piosenki Beatlesów były natchnieniem dla wielu rozmaitych dzieł kultury. Tu na przykład stały się początkiem filmu, w którym bracia Gibb (Bee Gees) i Peter Frampton stają się nowym wcieleniem tytułowej orkiestry. Gościnnie pojawia się sporo gwiazd kina, a nawet zespół Aerosmith. To dzieło naiwne i prościutkie, ale muzyka z niego płynąca podnosi jego wartość o kilka poziomów.
49. The Bodyguard (1992)
Wielka gwiazda muzyki pop sprzed ćwierć wieku, Whitney Houston, chciała sobie zagrać w kinie. I zagrała. W filmie o wielkiej gwieździe muzyki i jej ochroniarzu (Kevin Costner). Powstał wielki przebój filmowy i kilka niezłych piosenek, a na listy przebojów trafiła nowa wersja starego hitu country – I Will Always Love You.
48. The Muppets (2011)
Muppety zawsze lubiły śpiewać. Na listę wstawiłem film, który odnowił ich popularność kilka lat temu, ale równie dobrze mógłby tu się znaleźć klasyczny film kinowy z 1979 r. Te lalki nie dość, że same świetnie śpiewają, to jeszcze wciągają w to świetnych aktorów. Tu chociażby Amy Adams czy Jima Parsonsa.
47. Singles (1992)
Najlepszy obraz obyczajowo-muzyczny kultury grunge. Soundtrack z tego filmu to jedna z kultowych płyt lat dziewięćdziesiątych. Fabularnie to historia grupy dwudziestokilkulatków pałętających się po Seattle (bo gdzieżby indziej), a na co dzień mieszkających w jednym budynku.
46. Evita (1996)
Pierwsza z wielu na tej liście kinowych wersji słynnych scenicznych musicali. Tym razem to biografia słynnej żony prezydenta Argentyny. Na ekranie wciela się w nią Madonna i to jedna z kilku jej naprawdę rewelacyjnych kinowych kreacji. Sam film nominowano do pięciu Oscarów (Madonnę pominięto) i skończyło się na statuetce za najlepszą piosenkę.
45. Happy Feet (2006)
A to z kolei pierwsza animacja w zestawieniu - opowieść o tańczących pingwinkach, które z radością śpiewają mnóstwo popularnych przebojów. Ta w dużej mierze australijska produkcja doczekała się sequela, a oba wyreżyserował George Miller – tak, tak, ten sam George Miller, który niedawno zachwycił nas nowym Mad Max: Fury Road i w ogóle stworzył całą serię o wojowniku szos.
44. The Phantom of the Opera (2004)
Absolutna klasyka musicalu. Lata zajęło, zanim kino wzięło się za tę fabułę w wersji śpiewanej (inne adaptacje powieści Leroux oczywiście były wcześniej). Film Joela Schumachera wiernie i dokładnie oddał klimat oraz fabułę mistrzowskiej scenicznej wersji i choćby już dlatego zasłużył na miejsce w zestawieniu. Gdyby reżyser był lepszy, pewnie i miejsce byłoby wyższe.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat