TOP 70: Najlepsze filmy akcji wszech czasów

Przygotowałem dla Was zestawienie najlepszych filmów akcji wszech czasów. Sprawdźcie, co znalazło się na liście.

Przygotowałem dla Was zestawienie najlepszych filmów akcji wszech czasów. Sprawdźcie, co znalazło się na liście.

Nigdy nie ukrywałem, że kino akcji - też to oparte na sztukach walki - należy do moich ulubionych gatunków, dlatego też podjąłem się tego wyzwania, by stworzyć dla Was zestawienie TOP 70 z podziałem na miejsca. Pod uwagę biorę tak naprawdę wiele czynników - jakość, efektowność, to, jak film przetrwał próbę czasu, czy choćby jego znaczenie dla gatunku, choć sam w sobie nie imponuje tak jak przed laty. Są to najlepsze filmy akcji wszech czasów z różnych zakątków świata.

Jeśli uważacie, że czegoś zabrakło lub według Was powinno znajdować się na innym miejscu, wyraźcie opinię w komentarzach. Oto więc najlepsze filmy akcji:

70. Underworld (2003)

Kate Beckinsale jako twarda wampirzyca w naprawdę dobrym kinie akcji z mocnym klimatem. Lew Wiseman tworzy je efektownie, zgrabnie rozwijając historię, która pozwala głównej bohaterce na  przerzedzanie szeregów przeciwników. Dużo dobrych scen akcji ze strzelaniem.

69. Mr. & Mrs. Smith (2005)

Film, na planie którego poznali się Brad Pitt i Angelina Jolie. Tutaj grają małżeństwo, które ukrywa przed sobą, że pracują jako tajni agenci konkurencyjnych organizacji. Doug Liman tworzy film z nutką humoru, efekciarskimi scenami, ale przede wszystkim z naciskiem na odtwórców głównych ról, którzy świetnie razem się uzupełniają na ekranie.

68. Huo Yuan Jia (2006)

Jet Li w filmie opartym na życiu mistrza Huo Yuanja, za kamerą którego stoi Ronny Yu. Jest to obraz osadzony w schemacie kina chińskiego o wielkich mistrzach sztuk walki, którzy bronią kultury kung fu przed złym wpływem Zachodu. Dużo dobrej walki (za nią odpowiada Yuen Woo Ping) i klimatu.

67. Casino Royale (2006)

Kolejny restart serii o Bondzie, który tym razem stawia na realizm przygód Agenta 007. W tej roli debiutuje tutaj Daniel Craig, który pokazuje Bonda jako twardziela, a nie gadżeciarza. Martin Campbell proponuje dobrą historię z charyzmatycznym czarnym charakterem (Mads Mikkelsen) oraz realistycznymi scenami akcji. Niektórzy zarzucają, że w scenach akcji twórcy za bardzo inspirują się trylogią Bourne'a, ale to nie przeszkadza cieszyć się z efektu.

66. Czerwona gorączka (1988)

Przykład filmu o nietypowym duecie. Tym razem mamy twardego agenta KGB granego przez Arnolda Schwarzeneggera i amerykańskiego gliniarza granego przez Jamesa Belushiego. Podobnie jak inne filmy z tego okresu oferuje on mocną historię, brutalną akcję i trochę humoru.

65. Joheunnom nabbeunnom isanghannom

Oto przykład westernu z Korei Południowej, który wpisuje się w gatunek kina akcji. Kim Jee Woon zrealizował mieszankę tak naprawdę kilku gatunków - komedii, kina akcji oraz westernu, w której zdecydowanie zachowuje równowagę. Udaje mu się to tak połączyć, że akcja nie irytuje przesadą, a sceny humorystyczne działają idealnie. Realizacja zachwyca - szczególnie widowiskowe strzelniany.

64. Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Quentin Tarantino także ma swój epizod w kinie akcji - i to z powodzeniem. Tutaj chciał on zrealizować swoją wizję chińskiego kina kung fu, którego jest wielbicielem. Wyszło w jego stylu - z fajnymi dialogami, dobrymi pomysłami i dużą dawką przemocy. Do realizacji scen akcji zatrudnił Yuen Woo Pinga, legendarnego chińskiego choreografa walk.

Strony:

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Rudd

Paul Rudd

ur. 1969, kończy 51 lat

Michael Rooker

Michael Rooker

ur. 1955, kończy 65 lat

Billy Dee Williams

Billy Dee Williams

ur. 1937, kończy 83 lat

Peyton List

Peyton List

ur. 1998, kończy 22 lat

Sofia Boutella

Sofia Boutella

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV