TOP 50: Najlepsze filmy fantasy wszech czasów

Przygotowaliśmy kolejny subiektywny ranking. Tym razem prezentujemy listę 50 naszym zdaniem najlepszych filmów fantasy.

Przygotowaliśmy kolejny subiektywny ranking. Tym razem prezentujemy listę 50 naszym zdaniem najlepszych filmów fantasy.

Filmy fantasy to bardzo obszerna kategoria. Można do niej zaliczyć klasyczne produkcje w pseudośredniowiecznych realiach pełnych rycerzy w lśniących zbrojach i magów rzucających potężne zaklęcia, ale to także animacje czy produkcje, których akcja dzieje się w naszym świecie wzbogaconym o zjawiska nadnaturalne. Są to głównie filmy akcji i przygodowe, ale także komedie czy wykorzystujące elementy grozy. W tym gatunku trafiają się zarówno ekranizacje słynnych powieści, jak i dzieła autorskie filmowców.

W poniższym zestawieniu staraliśmy się wybrać najlepsze filmy fantasy, ale przy okazji uwzględnić bogactwo i zróżnicowanie tego gatunku. Oto 50 tych najlepszych i najbardziej interesujących:

50. Sen to Chihiro no kamikakushi (2001)

Hayao Miyazaki stworzył wiele świetnych animacji, z których kilka znalazło się w tym zestawieniu. W Spirited Away niesamowity świat od początku zachłannie walczy o naszą uwagę. Doskonała, przepiękna animacja połączona została z przemyślanym, mądrym i dojrzałym scenariuszem, co sprawia, że nie da się oderwać oczu od ekranu.

49. Song of the Sea (2014)

Sekrety morza to nominowany do Oscara film Tomma Moore'a. Opowiada historię sześcioletniej Sirszy, która jest bardzo nieszczęśliwa z powodu tego, co dzieje się w jej rodzinie, ale fantastyczna wyprawa pomaga jej zrozumieć kim naprawdę jest, a także wzmocnić rodzinne więzi. Oryginalny film o wyjątkowym, nostalgicznym charakterze i opakowany w piękną audiowizualną formę.

48. Red Sonja (1985)

Spin-off Howardowskiego Conana i ekranizacji z Arnoldem Schwarzeneggerem, choć de facto postać i częściowo fabuła jest zainspirowana komiksami. Produkcja może nie tak udana jak filmy o wielkim barbarzyńcy, ale dzięki roli Brigitte Nielsen Czerwona Sonja zapada w pamięć.

47. How to Train Your Dragon (2010)

Jak wytresować smoka to ciepła i zabawna opowieść o harcie ducha i o tym, że przyjaźń może przenosić góry. Akcja została osadzona w świecie wikingów i smoków, co okazało się całkiem przyjemnym pomysłem. Widzowie, nie tylko ci najmłodsi, zainteresowali się tym baśniowym światem do tego stopnia, że w kolejnych latach powstała druga część przygód Czkawki i Szczerbatka oraz serial. Obecnie w produkcji jest trzecia odsłona.

46. Brave (2012)

Kolejna udana animacja, tym razem od studia Pixar. Merida Waleczna opowiada o dziewczynie z burzą rudych loków, która nie chciała wyjść za mąż, więc desperacko szukała sposobu, by uniknąć takiej przyszłości. Jej czyny doprowadziły do niechcianych i poważnych konsekwencji. Merida musi odnaleźć w sobie siłę i odwagę, by wszystko odkręcić. Sympatyczne i z nienachalnym morałem.

45. Nibelungi (1924)

Pora cofnąć się w zamierzchłe czasy kinematografii. Nibelungi to dwuczęściowa (Nibelungi: Śmierć Zygfryda oraz Nibelungi: Zemsta Krymhildy) niema produkcja niemiecka bazująca na słynnym eposie średniowiecznym. Dziś oglądać tę produkcję można głównie na zasadzie ciekawostki, ale nadal nie można jej odmówić uroku.

44. The Mummy (1999)

Stephen Sommers przedstawił dobre kino przygodowe z niezmierzoną ilością humoru i akcji, które dopełniają rewelacyjne (jak na tamte czasy) efekty specjalne. Ogromną zaletą filmu jest to, że nie stara się być niczym więcej niż tym, czym być powinien, czyli doskonałą rozrywką. Nie ma filozofowania i dłużyzn. Szkoda, że kontynuacje i spin-offy nie były już tak udane.

Strony:

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Pedro Pascal

Pedro Pascal

ur. 1975, kończy 45 lat

Michael Fassbender

Michael Fassbender

ur. 1977, kończy 43 lat

Clark Gregg

Clark Gregg

ur. 1962, kończy 58 lat

Jaime Ray Newman

Jaime Ray Newman

ur. 1978, kończy 42 lat

Christopher Meloni

Christopher Meloni

ur. 1961, kończy 59 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV