W szkole nie musi być nudno. Najlepsi filmowi i serialowi nauczyciele

Dziś przypada święto edukacji znane także jako Dzień Nauczyciela. Z tej okazji prezentujemy dziesięciu najciekawszych i najlepszych nauczycieli, których znamy z popkultury.

Dziś przypada święto edukacji znane także jako Dzień Nauczyciela. Z tej okazji prezentujemy dziesięciu najciekawszych i najlepszych nauczycieli, których znamy z popkultury.

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński

Zawód nauczyciela nie jest łatwym kawałkiem chleba, bo prócz sporej wiedzy trzeba posiadać też umiejętności jej przekazywania i dotarcia nawet do najbardziej opornego ucznia. Skąd to wiem? Bo chyba każdy z nas miał szczęście spotkać na swojej drodze właśnie takich nauczycieli, a nawet jeśli nie w szkole, to na pewno w kinie i telewizji, gdzie pełno jest znakomitych belfrów. Swoim podejściem zaszczepiają w uczniach znacznie więcej, niż mogłoby im się wydawać.

Wybranie tylko dziesiątki spośród tak wielu znanych i dobrze wspominanych nauczycieli nie było zadaniem łatwym, dlatego choć nie ma żadnego klucza w wyborze nauczycieli, to jednak ważne było to, aby można było w ich kontekście podkreślić inspirację nie tylko dla bohaterów filmu, ale też widza. Zobaczcie najlepszych nauczycieli w filmie i telewizji:

10. Matylda - Jennifer Honey

Sztuką nie jest osiąganie sukcesów ze zdolnym uczniem, ale odnalezienie potencjału niekiedy drzemiącego w młodym człowieku. Jennifer Honey jest przykładem nauczycielki, która nie bała się okrutnej dyrektorki i widziała w swoich uczniach szansę na lepsze jutro. Szczególnie w niezwykle utalentowanej Matyldzie, będącej dla niej kimś znacznie więcej niż tylko uczennicą.

9. Pan od muzyki - Clément Mathieu

Mathieu jest nauczycielem, który podejmuje pracę w poprawczaku. Tam próbuje innego podejścia do trudnych uczniów i wprowadza ich w świat muzyki, którego wcześniej nie mieli okazji poznać. Jego metody się sprawdzają, a sukces chłopięcego chóru sprawia, że Mathieu może być naprawdę zadowolony ze swojej pracy.

8. Poszukiwacze zaginionej Arki - Indiana Jones

Może nie mieliśmy zbyt wiele okazji oglądania Indiany Jonesa w roli belfra, ale hej, czy znajdziecie bardziej wystrzałowego nauczyciela, który nie opowiada o tym, co przeczytał w książkach, ale sam dzieli się swoimi doświadczeniami? Indiana Jones miał okazję doświadczyć ogromnej liczby przygód i zobaczyć na własne oczy rzeczy, które nie śniły się innym archeologom.

7. Whiplash - Terence Fletcher

W ostatnich latach trudno znaleźć bardziej charakterystycznego i charakternego nauczyciela niż ten w wykonaniu J.K. Simmonsa. Czy jednak jego metody godne są zapamiętania? Niekoniecznie, ale trzeba przyznać, że było to podejście wyjątkowe i zupełnie inne od tego, co prezentują inni nauczyciele muzyki. W pewien sposób toksyczne, ale cholernie skuteczne.

6. Belfer - Paweł Zawadzki

Bardziej interesujący od nauczyciela szukającego skarbu mógłby być tylko ten rozwiązujący kryminalne zagadki. Nie zakładam, że praca w szkole z Zawadzkim mogłaby być ciekawsza niż opowieści o Świętym Graalu, ale kulisy śledztwa prowadzone przez polonistę także są bardzo atrakcyjne.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV