Przeczytaj w weekend

World Trade Center w filmach i serialach po atakach z 11 września

Dziś ma miejsce rocznica zamachu terrorystycznego na World Trade Center. Przyglądamy się filmom i serialom, które nawiązywały do bliźniaczych budynków już po tych tragicznych wydarzeniach.

Dziś ma miejsce rocznica zamachu terrorystycznego na World Trade Center. Przyglądamy się filmom i serialom, które nawiązywały do bliźniaczych budynków już po tych tragicznych wydarzeniach.

Oskar Rogalski
Oskar Rogalski

Watchmen (2009)

Oparte na popularnym komiksie widowisko Zacka Snydera rozgrywa się w latach 80. w alternatywnej rzeczywistości, w której World Trade Center możemy zobaczyć odtworzone komputerowo. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, bo – inna linia czasowa czy nie – to wciąż dobre kilkanaście lat przed atakami. Jednak ciekawym smaczkiem i hołdem jest to, że podczas ogromnej destrukcji Nowego Jorku w finale filmu bliźniacze wieże w niej nie ucierpiały i trzymają się mocno, jak niezniszczalne. Widać to na samym początku poniższego wideo z ostatnią sceną produkcji.

Fringe (2009)

Nie wszyscy zakochali się we „Fringe” od razu. Pierwszy sezon był nierówny i bazował za mocno na formacie proceduralnym. Jednak wybitnie zaskakująca końcówka finału niesamowicie nas zaintrygowała. Pojawił się w serialu motyw alternatywnych rzeczywistości, a w jednej z nich World Trade Center miało się świetnie. To się nazywa cliffhanger!

Remember Me (2010)

Film romantyczny na poważnie. Na bardzo poważnie. Takiej końcówki chyba nikt się nie spodziewał. Poniżej możecie obejrzeć finałowy twist, w którym główne role grają Robert Pattinson i Emilie de Ravin. Ostrzegam jednak, że jeśli planujecie kiedyś seans, jest to potężny spoiler.

Extremely Loud & Incredibly Close (2011)

Opowieść o chłopcu, który traci ukochanego tatę w ataku na WTC i próbuje otrząsnąć się po tragedii, wyruszając na specjalną misję – wśród rzeczy ojca znajduje tajemniczy klucz i chce dowiedzieć się, co on otwiera. Wszystko to oczywiście ma drugie dno, a celem wędrówki bohatera jest przezwyciężenie własnych słabości i smutku po utracie kogoś bliskiego. Film jest bardzo emocjonalny – może nawet za bardzo, za co ganił go niejeden krytyk. Jednak warto zerknąć. Choćby dla rewelacyjnych  kreacji aktorskich.

The Walk (2015)

Na koniec obraz w reżyserii Roberta Zemeckisa, w którym World Trade Center odgrywa niezwykle istotna rolę. Nie ma innego wyjścia, w końcu to opowieść o facecie, który w 1974 przespacerował się pomiędzy wieżami na linie. Historia jest oparta na faktach z życia Philippe’a Petita. Główną rolę gra Joseph Gordon-Levitt.

Tekst pierwotnie został opublikowany 11 września 2015 roku

Strony:
  • 1
  • 2 (current)

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV