Dziennikarz zbadał, czy oscarowe filmy oddają prawdę historyczną
Dziennikarz zajmujący się analityką filmową przebadał ile prawdy historycznej znajduje się w 14 produkcjach z lat 2010-2015. Poznajcie szczegóły.
Dziennikarz zajmujący się analityką filmową przebadał ile prawdy historycznej znajduje się w 14 produkcjach z lat 2010-2015. Poznajcie szczegóły.
W filmach niejednokrotnie możemy natrafić na wprowadzenie do całej historii w postaci informacji, że produkcja została "oparta na faktach". Tego wyrażenia twórcy używają jednak w wielu momentach arbitralnie, zamazując granicę pomiędzy inspirowaniem się prawdą historyczną a pełnym oddawaniem na ekranie realnych wydarzeń. Sytuacja ta zainteresowała dziennikarza zajmującego się analityką filmową, Davida McCandlessa, który postanowił przebadać 14 filmów z lat 2010-2015, w tym takie produkcje, jak: Selma, The Big Short, Philomena, The Wolf of Wall Street czy Rush.
McCandless analizował każdy z filmów scena po scenie, zwracając uwagę na te fragmenty, które odnosiły się do przekazu historycznego, następnie porównując je z rzeczywistymi zdarzeniami. Posiłkował się on skalą, w której konkretne sekwencje były prawdziwe, dość prawdziwe, dość fałszywe, fałszywe i niemożliwe do zaklasyfikowania.
I tak okazało się, że film Selma zawiera w sobie 100% prawdy historycznej (przedstawione fakty były jedynie "prawdziwe" lub "dość prawdziwe"). Z kolei Spotlight przekazywał 81,9% prawdy z tego, co faktycznie wydarzyło się w trakcie śledztwa dziennikarzy Boston Globe na temat skandalu pedofilskiego w Kościele katolickim. McCandless zwracał uwagę nawet na takie szczegóły, jak ekranowa relacja pomiędzy Walterem Robinsonem (Michael Keaton) a Martinem Baronem (Liev Schreiber), która nie do końca oddawała to, co miało miejsce w rzeczywistości.
Zobacz także: Westworld: sezon 1, odcinek 9 - recenzja
Najbardziej "fałszywymi" z analizowanych produkcji okazały się: American Sniper Clinta Eastwooda (56,9% prawdy) oraz The Imitation Game Mortena Tylduma (41,4%). McCandless zwraca uwagę, że w tym drugim przypadku prawdziwy był właściwie tylko zasadniczy rys całej historii Alana Turinga, natomiast wiele z faktów zostało zupełnie przekoloryzowanych.
Źródło: ew.com / zdjęcie główne: AP Photo/Paramount Pictures, Atsushi Nishijima
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat