Nigdzie indziej: premiera powieści o współczesnych Indianach

Do księgarń trafił debiut powieściowy Tommy'ego Orange'a. Nigdzie indziej do wielowątkowa opowieść o życiu i społeczności współczesnych Indian.

Do księgarń trafił debiut powieściowy Tommy'ego Orange'a. Nigdzie indziej do wielowątkowa opowieść o życiu i społeczności współczesnych Indian.

Dzisiejszą nowością od wydawnictwa Zyska i S-ka jest debiut literacki amerykańskiego pisarza, Indianina, Tommy'ego Orange'a. W powieści Nigdzie indziej opowiada wielowątkową historię osadzoną w środowisku mieszkających w miastach Indian.

W Nigdzie indziej śledzimy wydarzenia z perspektywy kilkunastu postaci, z różnych warstw społecznych, w różnym wieku i z innym bagażem doświadczeń. Łączy ich to, że mają indiańskie korzenie, a świadomość tego definiuje w dużej mierze ich życie. Powieść Orange'a pozwala nam wejrzeć w społeczność, która jest dla nas obca, a jej sytuacja nie przebija się w mediach. 

Nigdzie indziej zostało wydane w twardej oprawie z obwolutą, liczy 392 strony i kosztuje 45,00 zł.

Nigdzie indziej - okładkaŹródło: Zysk - S-ka

Tommy Orange opowiada historię dwunastu postaci, z których każda ma swoje powody, by wybrać się na wielki zjazd plemienny w Oakland. Jacquie Czerwone Pióro od niedawna znowu nie pije i usiłuje powrócić na łono rodziny, którą niegdyś porzuciła. Dene Oxendene stara się poskładać swe życie na nowo po śmierci wujka i przybywa na zjazd, aby pracować na rzecz indiańskiej społeczności i w ten sposób uczcić jego pamięć. Opal Viola Wiktoria Niedźwiedzia Tarcza przychodzi na stadion, by obejrzeć występ swego siostrzeńca Orvila, który nauczył się tradycyjnego indiańskiego tańca, oglądając materiały wideo na kanale YouTube, a teraz po raz pierwszy chce go wykonać podczas zjazdu przed publicznością. Ten imponujący spektakl odwołujący się do uświęconej tradycji będzie więc okazją do wzruszających pojednań. Stadion w Oakland stanie się również widownią wydarzeń, w których wyniku naród indiański poniesie wielkie ofiary, znów wykaże się heroizmem i dozna niewypowiedzianej straty.
Oto głos, jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, głos nabrzmiały poezją i pełen pasji. W tej kapitalnej powieści, która bierze się za bary ze złożoną i bolesną historią, ze spuścizną piękna i głębokiej duchowości, a także z plagą uzależnień, przemocy oraz nadużyć i samobójstw, Tommy Orange pisze o rdzennym Amerykaninie osiadłym w wielkim mieście. Na przemian pełna niepohamowanej wściekłości i gniewu, zabawna i poruszająca aż do głębi serca, pierwsza powieść Tommy’ego Orange’a jest zdumiewającym i wstrząsającym zarazem portretem takiej Ameryki, jaką bardzo niewielu z nas kiedykolwiek widziało.

Źródło: Zysk i S-ka / fot. Zysk i S-ka

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV