Aktorzy, którzy zostali reżyserami

Wielu aktorów z biegiem czasu nudzi się samym graniem w filmach i chce wyreżyserować własny. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Oto 10 reżyserów, którzy zapadli mi najbardziej w pamięć.

Wielu aktorów z biegiem czasu nudzi się samym graniem w filmach i chce wyreżyserować własny. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Oto 10 reżyserów, którzy zapadli mi najbardziej w pamięć.

Edward Norton

W 2000 roku Norton na swój debiut reżyserski wybrał historię autorstwa Stuarta Blumberga o księdzu i rabinie zakochanych w tej samej dziewczynie. Film miał przewrotny tytuł Keeping the Faith i okazał się przyzwoitą komedią z ciekawym scenariuszem. Obok Nortona w głównej roli pojawił się Ben Stiller i Jenna Elfman.

Clint Eastwood

Gdy w latach 50. zaczynał swoją karierę aktorską, nikt z jego współpracowników nie spodziewał się, że ma do czynienia nie tylko z utalentowanym aktorem, ale również wielkim reżyserem. Clint stanął za kamerą już w 1971 roku na planie filmu Zagraj dla mnie Misty, na Oscara musiał jednak poczekać aż do 1993 roku, gdy uhonorowano go tą prestiżową nagrodą za Unforgiven. Obecnie czekam na jego najnowszy obraz, Sully z Tomem Hanksem w roli głównej. Wydaje mi się, że historia Chesleya "Sully'ego" Sullenbergera, pilota, który bohatersko wylądował uszkodzonym i pełnym przerażonych pasażerów samolotem na rzece Hudson, w reżyserii Eastwooda może być filmem wybitnym.

Mel Gibson

Podobnie jak Clinta Eastwooda, wszyscy nie docenili Mela Gibsona. Gdy aktor zapowiedział, że chce nakręcić własny film, wszyscy go wyśmiali. Nikt ze znanych przyjaciół nie chciał w nim wystąpić, Mel jednak się uparł i w 1993 roku odbyła się premiera Człowieka bez twarzy. Teraz mało kto pamięta o tym dramacie. Przyćmił go genialnie napisany i wyreżyserowany Braveheart, który przyniósł Gibsonowi dwa Oscary – za najlepszy film i reżyserię. Film otrzymał jeszcze trzy statuetki i kolejnych pięć nominacji. Niedługo, po dekadzie nieobecności Mela na fotelu reżysera, do kin wejdzie jego najnowsza produkcja – Hacksaw Ridge, opowiadająca historię Desmonda T. Dossa (Andrew Garfield), sanitariusza pacyfisty, który w czasie II wojny światowej ze względu na swą religijność odmówił noszenia broni. Czekam na ten film z niecierpliwością, spodziewając się, że będzie to powrót w wielkim stylu.

Angelina Jolie

Aktorka podobno pewnego dnia stwierdziła, że nie otrzymuje interesujących i przejmujących ról, dlatego sama usiadła za kamerą. O ile Kraina miodu i krwi oraz Unbroken to bardzo interesujące obrazy, o tyle jej ostatni film, By the Sea, choć dotyka poważnych tematów, jest strasznie nudny zarówno na poziomie scenariusza, jak i gry aktorskiej.

Sylvester Stallone

Może filmy, jakie tworzy, nie są wybitne, jednak na stałe zapisały się na kartach popkultury, a kilka z nich należy do moich ulubionych. Rocky IIRocky IIIRocky IV czy nawet pierwsza część The Expendables to filmy, przy których zawsze dobrze się bawię.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV