Inwazja kosmitów - filmy i seriale o tematyce ataku na Ziemię

Inwazja kosmitów na naszą planetę stanowi obsesję wielu ludzi, ale też jest tematem na filmy i seriale zapalonych miłośników science fiction. W jakich produkcjach poruszano ten motyw?

Inwazja kosmitów na naszą planetę stanowi obsesję wielu ludzi, ale też jest tematem na filmy i seriale zapalonych miłośników science fiction. W jakich produkcjach poruszano ten motyw?

Filmy o kosmitach różnie mogą być kojarzone przez widzów, ale w większości myślimy o mniej przyjaznych ufoludkach, którzy przybywają za każdym razem zniszczyć Ziemię. Jasne, bywają też takie produkcje, gdzie kosmici zainteresowani są wymianą dóbr kulturowych, ale nie ma się czemu dziwić, że są negatywnie postrzegani przez filmowców. W filmie Podróż na księżyc z 1902 roku Georges Méliès pokazał kosmitów jako istoty groźne wobec ludzi. 

Oczywiście znajdą się też wyjątki, a nawet twórcy, którzy przybierali rożne perspektywy w portretowaniu obcych. Steven Spielberg z jednej strony pokazał nam Bliskie spotkania trzeciego stopnia, zaś z drugiej dostarczył nam też przyjaźni człowieka z E.T. W serialach bywało różnie, ale tutaj pamiętamy o Alfie i dziwnych przypadkach Z Archiwum X. Natomiast najnowsza Wojna światów (31 października o 22:00 na FOX) przypomina, że istoty pozaziemskie nie są nam przyjazne.

Inwazja kosmitów - filmy i seriale o tematyce. Najciekawsze propozycje:

Dzień Niepodległości

Statki kosmiczne wielkości kontynentów zagrażają rodzajowi ludzkiemu. Są jednak ziemscy bohaterowie z prezydentem Stanów Zjednoczonych na czele, którzy nie boją się niczego. Flagowy przykład walki człowieka z obcymi, gdzie była potrzeba ochrony własnego domu wszystkimi możliwymi sposobami. Warto było odhaczyć tę oczywistą pozycję już na samym początku. 

Wojna światów

Steven Spielberg po raz pierwszy w tym zestawieniu i na pewno nie ostatni. Postanowił stworzyć uwspółcześnioną wersję powieści H.G. Wellsa o tym samym tytule. Nie jest to z pewnością najlepsza produkcja tego reżysera i nie wyróżnia się spośród innych filmów o inwazji kosmitów na Ziemię, ale na pewno jest to przyjemny film katastroficzny z potężnym zagrożeniem w tle. 

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia

Film z 2008 roku jest fatalny, ale wersja z 1951 roku to klasyk gatunku nazywana jednym z najlepszych science fiction w historii kina. Klaatu, emisariusz kosmitów, i gigantyczny robot Gort przybywają na Ziemię, zwracając się do jej mieszkańców: albo się zmienią i dołączą do cywilizowanego wszechświata, albo zostaną wyeliminowani. Ma tu miejsce trochę innego rodzaju inwazja, ale nawet ma mocniejszy wydźwięk niż filmy efekciarskie.

Marsjanie atakują!

Taką inwazję mógł nakręcić tylko Tim Burton. Twórcy nie ukrywali, że jest to parodia filmów science fiction klasy B, ale wyszło to tutaj wyśmienicie i taki atak kosmitów z udziałem największych gwiazd można oglądać i oglądać. To bardzo udany eksperyment i co ważne – zabawny.

Z Archiwum X

Tego serialu po prostu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Z Archiwum X to oczywiście przede wszystkim science fiction, w którym właściwie od pierwszego odcinka możemy zastanawiać się, czy kosmici naprawdę istnieją. Dla telewizji jest to serial kultowy. Potencjalna inwazja kosmitów była jednym z większych wątków na przestrzeni sezonów.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV