Najlepsze zwiastuny ostatnich lat
Zwiastuny filmów są kluczowym elementem kampanii reklamowej i prawie wszyscy uwielbiamy je oglądać. Poznajcie naszą listę najlepszych zwiastunów ostatnich lat.
Zwiastuny filmów są kluczowym elementem kampanii reklamowej i prawie wszyscy uwielbiamy je oglądać. Poznajcie naszą listę najlepszych zwiastunów ostatnich lat.
13. Star Trek
Wskrzeszenie Star Treka przez J.J. Abramsa było równie ryzykownym przedsięwzięciem jak jego późniejsze przejęcie Gwiezdnych wojen. Według wielu reżyser przywrócił chwałę serii i wykorzystał swój styl, by wprowadzić jeszcze więcej dramaturgii i dynamiki, zarazem odnawiając sagę i tworząc zgrabną kontynuację. Pierwszy zwiastun Star Treka był ogromnym zaskoczeniem. Obłędne efekty wizualne, ciekawie wprowadzona postać Kirka i zapierające dech w piersiach bitwy kosmiczne. Choć brakuje w zwiastunie humorystycznego elementu, tak charakterystycznego dla serii, to ten dwuminutowy fragment jest znakomitą reklamą znakomitego filmu.
12. Star Wars: The Force Awakens
Prawdopodobnie najbardziej oczekiwany zwiastun ostatnich lat. Co prawda otrzymaliśmy znacznie wcześniej zajawkę, w której słyszeliśmy głos Luke’a Skywalkera oraz widzieliśmy Chewiego i Hana Solo, jednak pierwszy oficjalny zwiastun, który pojawił się w październiku zeszłego roku, rozpalił na dobre oczekiwania fanów. Świetne, szybkie zaprezentowanie trójki głównych bohaterów w trzech odmiennych stylistykach, każda postać została wprowadzona krótką narracją z offu. Ale to rozmowa z Hanem ustawia całą historię i zapowiada niesamowitą przygodę. Bo właśnie dowiadujemy się, że wydarzenia z oryginalnej trylogii są bardziej legendą niż spisaną historią, a bohaterowie będą powoli odkrywać moc ukrytą nie tylko na nieznanej wyspie, lecz w samych sobie. „Moc cię wzywa… wpuść ją do siebie” – słowa te ograne są klimatyczną, spokojną muzyką zamiast głównego motywu, co było świetnym rozwiązaniem. Niech podniesie rękę ten, który nie miał łez w oczach!
11. The Secret Life of Walter Mitty
Bardzo tajemniczy zwiastun, świetnie wprowadzający w klimat fantastycznym utworem Dirty Paws. Każda kolejna scena jest nieprawdopodobna – alpinista zjawiający się w biurze gazety, Walter Mitty jest na okładce Life jako kosmonauta albo wypada z wieżowca, wdając się w bójkę, a to wszystko jako początek wielkiej przygody, która pozwoli mu odnaleźć siebie, a może nawet wielką miłość. Zabawne, czułe, radosne dzieło się zapowiadało. I takie też dostaliśmy. Najlepszy film Bena Stillera.
10. Laurence Anyways
Gdy młody genialny Kanadyjczyk Xavier Dolan tworzy kolejny film, oczywiste jest, że każdy kadr z niego będzie można powiesić na ścianie. Nie inaczej jest w przypadku Na zawsze Laurence, choć zwiastun zaskakiwał odwagą zarówno formalną, jak i tematyczną. Historia mężczyzny, który chce stać się kobietą, zrealizowana jest w charakterystycznym dla Dolana stylu, choć zarówno stary format obrazu, jak i nadzwyczajna (nawet jak na tego reżysera) scenografia potrafiły zaskoczyć. No i utwór New Error grupy Moderat, który wybrzmiewa w najważniejszych momentach zwiastuna, nadając mu niesamowity emocjonalny ciężar. Cudo.
9. Upstream Color
Jeden z tych zwiastunów, które są wielką zagadką nawet dla tych, którzy już film widzieli. Pierwsze sekundy sugerują tradycyjny dramat, być może z jakąś chorobą psychiczną w tle, jednak gdy wchodzi ambientowa, psychodeliczna muzyka Shane’a Carrutha, wtedy nasza wyobraźnia zostaje poddana ogromnej próbie. Skomplikowana, nieoczywista tematyka rewelacyjnie współgra z montażem wyłapującym bohaterów w podobnych sytuacjach. Kilka wyśmienitych kadrów i surrealistycznych obrazów od razu staje się zachętą dla potencjalnego widza.
8. Chappie
To jeden z tych znakomitych przykładów wykorzystania utworu specjalnie stworzonego na potrzeby zwiastuna. Confidential Music wyprodukowało niesamowitą ścieżkę do zwiastuna Chappie, który w poruszający, emocjonujący sposób przedstawia widzom tytułową postać. Choć droga głównego bohatera od dziecka do samoświadomej inteligencji jest w zwiastunie wyraźnie zaznaczona, to ledwie zarysowana tematyka jak nic skłania do pójścia do kina. Szybko zakreślony konflikt – uczucia robota kontra przeciwnicy sztucznej inteligencji – nadaje charakteru filmowi i stanowi podstawową tematykę filmu. Choć Chappie nie zdołał się obronić scenariuszowo, to fabularnie już zwiastuny umiejętnie sugerowały ideologiczną zgodność filmu z poglądami Blomkampa. Chappie mógłby być każdym z nas – wyrzutkiem, który odpychany jest od społeczeństwa dlatego, że inaczej wygląda lub inaczej się zachowuje. Taka promocja przekonałaby każdego.
Źródło: zdjęcie główne: Warner Bros.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat