Przeczytaj w weekend

Polacy w Hollywood

Od czasu do czasu media obiega informacja, że któryś z polskich celebrytów zamierza szturmem zdobyć Hollywood, efekt tych hucznie ogłaszanych zamiarów bywa jednak różny. Mimo to część z naszych rodaków odnajduje się w rzeczywistości amerykańskiego snu, osiągając ugruntowaną pozycję na różnych gałęziach branży filmowej.

Od czasu do czasu media obiega informacja, że któryś z polskich celebrytów zamierza szturmem zdobyć Hollywood, efekt tych hucznie ogłaszanych zamiarów bywa jednak różny. Mimo to część z naszych rodaków odnajduje się w rzeczywistości amerykańskiego snu, osiągając ugruntowaną pozycję na różnych gałęziach branży filmowej.

Poniżej prezentujemy wybranych Polaków, którzy odnieśli sukces w Hollywood lub powoli do tego dążą stawiając pierwsze kroki w amerykańskim kinie i telewizji.

Pola Negri

Pola Negri, oryginalnie Apolonia Chałupiec, urodziła się w Lipnie w 1897 roku. Jest uznawana za najpopularniejszą z kobiet Hollywood okresu kina niemego. W 1917 roku wyemigrowała do Berlina, gdzie nawiązała współpracę z reżyserem Ernstem Lubitchem. Okazała się ona na tyle owocna, że zapewniła rozpoznawalność w Europie, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Po występach w filmach takich jak Madam DuBarry, Sumurun czy Głos ulicy duet ściągnięto do Hollywood. Tym samym Pola Negri stała się pierwszą aktorką ze Starego Kontynentu, która podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią filmową.

Pola Negri - zdjęcie z filmu Last Vamp
fot. materiały prasowe

Roman Polański

Polański jest najbardziej rozpoznawalnym reżyserem polskiego pochodzenia. Niestety nie jest to tylko i wyłącznie zasługa jego niejednokrotnie nagradzanych filmów. Wśród nich należy wyróżnić The Pianist, za którego otrzymał Oscara. Ma na koncie także inne statuetki, takie jak między innymi Złoty Glob, BAFTA czy Złota Palma. Z osobą reżysera związane są również dramatyczne, a także skandaliczne wydarzenia. W 1969 roku jego żona, Sharon Tate, została zamordowana przez gang Charlesa Masona. Ostatnimi czasy było o nim głośno w związku ze skandalem na tle seksualnym.

Roman Polański zdjęcie
Źródło: Everett Collection/Rex Features

Andrzej Sekuła

Andrzej Sekuła ukończył National Film and Television School w Londynie. Po raz pierwszy stanął za kamerą w filmie pełnometrażowym w debiucie reżyserskim Quentina Tarantino – Reservoir Dogs. Współpracował z nim także przy Pulp Fiction i odpowiadał za zdjęcia między innymi do American Psycho. Swoich sił próbował również jako reżyser (Sprawa załatwiona, Cube 2, Czysta przyjemność).

Andrzej Sykuła - zdjęcie
fot. kinonews.ru

Andrzej Bartkowiak

Andrzej Bartkowiak był odpowiedzialny za zdjęcia do trzech nominowanych do Oscara obrazów: The VerdictTerms of Endearment i Prizzi's Honor. Jest także reżyserem filmów Romeo Must Die czy Exit Wounds, w których możemy zobaczyć takie gwiazdy kina akcji jak Jet Li oraz Steven Seagal. Ponadto filmy te osiągnęły świetne wyniki w box office.

Andrzej Bartkowiak - zdjęcie z planu Street Fighter
fot. materiały prasowe

Sławomir Idziak

Jako operator filmowy Sławomir Idziak współpracował z takimi zagranicznymi reżyserami jak Ridley Scott, John Sayles, John Duigan. Był nominowany do Oscara oraz nagrody BAFTA za zdjęcia do filmu Black Hawk Down. Pracował także przy takich wysokobudżetowych produkcjach jak Harry Potter and the Order of the Phoenix czy King Arthur.

Sławomir Idziak - zdjęcie z planu filmu z Natalie Portman
fot. filmneweurope.com

Janusz Kamiński

Kamiński zyskał sławę dzięki współpracy ze Stevenem Spielbergiem przy filmie Schindler's List, za zdjęcia do którego otrzymał statuetkę Oscara. Nie jest to jednak jego jedyna nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej - kolejną otrzymał za zdjęcia do Saving Private Ryan. Ponadto Kamiński może poszczycić się aż czterema nominacjami do tej nagrody (Amistad, Le scaphandre et le papillon, War Horse, Lincoln). Odpowiadał też za zdjęcia wielu innych filmach Spielberga (m.in. Jurassic Park, Minority Report, The Terminal, Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, a ostatnio Bridge of Spies).

Janusz Kamiński przy pracy
fot. materiały prasowe

Olek Krupa

Aleksander Krupa najbardziej znany jest z ról złoczyńców - wcielał się w nich między innymi w takich filmach jak Eraser, Blue Streak czy Alex sam w domu. Można go było także zobaczyć w Salt z Angeliną Jolie, gdzie wcielił się w rosyjskiego prezydenta, czy w X-Men: First Class.

Olek Krupa
fot. materiały prasowe

Wojciech Kilar

Muzykę Wojciecha Kilara można usłyszeć w filmach takich reżyserów jak Roman Plański (The Pianist), Andrzej Wajda (Ziemia obiecana) czy Francis Ford Cappola (Dracula). Za ścieżkę dźwiękową do Draculi otrzymał nagrodę ASCAP, jest także laureatem Saturna za muzykę do Pianisty.

Wojciech Kilar
fot. Cezary Piwowarski

Waldemar Pokromski

Waldemar Pokromski jest kolejnym (po Kamińskim) Polakiem pracującym przy filmach nominowanych do Oscara. Zajmował się charakteryzacją w wielokrotnie nagradzanych filmach, takich jak Schindler's List, Perfume: The Story of a Murderer, The Pianist, La Pianiste, The Ninth Gate, Oliver Twist, Katyń czy Fałszerze. Co ciekawe, w ostatnim czasie na jego nazwisko można było się natknąć, czekając na scenę po napisach Captain America: Civil War.

Waldemar Pokromski w filmie Katyń
fot. ITI Cinema

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: The CW

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Hayley Atwell

Hayley Atwell

ur. 1982, kończy 38 lat

Lily James

Lily James

ur. 1989, kończy 31 lat

Barbara Mularczyk

Barbara Mularczyk

ur. 1984, kończy 36 lat

Wojciech Mecwaldowski

Wojciech Mecwaldowski

ur. 1980, kończy 40 lat

Marshall Allman

Marshall Allman

ur. 1984, kończy 36 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV