Polacy w Hollywood
Od czasu do czasu media obiega informacja, że któryś z polskich celebrytów zamierza szturmem zdobyć Hollywood, efekt tych hucznie ogłaszanych zamiarów bywa jednak różny. Mimo to część z naszych rodaków odnajduje się w rzeczywistości amerykańskiego snu, osiągając ugruntowaną pozycję na różnych gałęziach branży filmowej.
Od czasu do czasu media obiega informacja, że któryś z polskich celebrytów zamierza szturmem zdobyć Hollywood, efekt tych hucznie ogłaszanych zamiarów bywa jednak różny. Mimo to część z naszych rodaków odnajduje się w rzeczywistości amerykańskiego snu, osiągając ugruntowaną pozycję na różnych gałęziach branży filmowej.
Poniżej prezentujemy wybranych Polaków, którzy odnieśli sukces w Hollywood lub powoli do tego dążą stawiając pierwsze kroki w amerykańskim kinie i telewizji.
Pola Negri
Pola Negri, oryginalnie Apolonia Chałupiec, urodziła się w Lipnie w 1897 roku. Jest uznawana za najpopularniejszą z kobiet Hollywood okresu kina niemego. W 1917 roku wyemigrowała do Berlina, gdzie nawiązała współpracę z reżyserem Ernstem Lubitchem. Okazała się ona na tyle owocna, że zapewniła rozpoznawalność w Europie, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Po występach w filmach takich jak Madam DuBarry, Sumurun czy Głos ulicy duet ściągnięto do Hollywood. Tym samym Pola Negri stała się pierwszą aktorką ze Starego Kontynentu, która podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią filmową.
Roman Polański
Polański jest najbardziej rozpoznawalnym reżyserem polskiego pochodzenia. Niestety nie jest to tylko i wyłącznie zasługa jego niejednokrotnie nagradzanych filmów. Wśród nich należy wyróżnić The Pianist, za którego otrzymał Oscara. Ma na koncie także inne statuetki, takie jak między innymi Złoty Glob, BAFTA czy Złota Palma. Z osobą reżysera związane są również dramatyczne, a także skandaliczne wydarzenia. W 1969 roku jego żona, Sharon Tate, została zamordowana przez gang Charlesa Masona. Ostatnimi czasy było o nim głośno w związku ze skandalem na tle seksualnym.
Andrzej Sekuła
Andrzej Sekuła ukończył National Film and Television School w Londynie. Po raz pierwszy stanął za kamerą w filmie pełnometrażowym w debiucie reżyserskim Quentina Tarantino – Reservoir Dogs. Współpracował z nim także przy Pulp Fiction i odpowiadał za zdjęcia między innymi do American Psycho. Swoich sił próbował również jako reżyser (Sprawa załatwiona, Cube 2, Czysta przyjemność).
Andrzej Bartkowiak
Andrzej Bartkowiak był odpowiedzialny za zdjęcia do trzech nominowanych do Oscara obrazów: The Verdict, Terms of Endearment i Prizzi's Honor. Jest także reżyserem filmów Romeo Must Die czy Exit Wounds, w których możemy zobaczyć takie gwiazdy kina akcji jak Jet Li oraz Steven Seagal. Ponadto filmy te osiągnęły świetne wyniki w box office.
Sławomir Idziak
Jako operator filmowy Sławomir Idziak współpracował z takimi zagranicznymi reżyserami jak Ridley Scott, John Sayles, John Duigan. Był nominowany do Oscara oraz nagrody BAFTA za zdjęcia do filmu Black Hawk Down. Pracował także przy takich wysokobudżetowych produkcjach jak Harry Potter and the Order of the Phoenix czy King Arthur.
Janusz Kamiński
Kamiński zyskał sławę dzięki współpracy ze Stevenem Spielbergiem przy filmie Schindler's List, za zdjęcia do którego otrzymał statuetkę Oscara. Nie jest to jednak jego jedyna nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej - kolejną otrzymał za zdjęcia do Saving Private Ryan. Ponadto Kamiński może poszczycić się aż czterema nominacjami do tej nagrody (Amistad, Le scaphandre et le papillon, War Horse, Lincoln). Odpowiadał też za zdjęcia wielu innych filmach Spielberga (m.in. Jurassic Park, Minority Report, The Terminal, Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, a ostatnio Bridge of Spies).
Olek Krupa
Aleksander Krupa najbardziej znany jest z ról złoczyńców - wcielał się w nich między innymi w takich filmach jak Eraser, Blue Streak czy Alex sam w domu. Można go było także zobaczyć w Salt z Angeliną Jolie, gdzie wcielił się w rosyjskiego prezydenta, czy w X-Men: First Class.
Wojciech Kilar
Muzykę Wojciecha Kilara można usłyszeć w filmach takich reżyserów jak Roman Plański (The Pianist), Andrzej Wajda (Ziemia obiecana) czy Francis Ford Cappola (Dracula). Za ścieżkę dźwiękową do Draculi otrzymał nagrodę ASCAP, jest także laureatem Saturna za muzykę do Pianisty.
Waldemar Pokromski
Waldemar Pokromski jest kolejnym (po Kamińskim) Polakiem pracującym przy filmach nominowanych do Oscara. Zajmował się charakteryzacją w wielokrotnie nagradzanych filmach, takich jak Schindler's List, Perfume: The Story of a Murderer, The Pianist, La Pianiste, The Ninth Gate, Oliver Twist, Katyń czy Fałszerze. Co ciekawe, w ostatnim czasie na jego nazwisko można było się natknąć, czekając na scenę po napisach Captain America: Civil War.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: The CW
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat