TOP 10: Najlepsze polskie gry

W dniu 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przyglądamy się rodzimym tytułom, które na długo zakorzeniły się w pamięci graczy na całym świecie i z których my - Polacy - możemy być dumni.

W dniu 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przyglądamy się rodzimym tytułom, które na długo zakorzeniły się w pamięci graczy na całym świecie i z których my - Polacy - możemy być dumni.

Od dobrych kilku lat Polska ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o gry wideo. Seria Wiedźmin to oczywiście perła w koronie polskiego dewelopingu gier, ale produkcji pochodzących z naszego nadwiślańskiego kraju, które odcisnęły swe piętno na branży, jest znacznie więcej. W dobie najnowszych łatwo dostępnych technologii i uzdolnionych programistów oraz koderów polskie studia znajdują się w światowej czołówce twórców gier. Oby pozostało tak jeszcze przez kolejne lata.

Najlepsze polskie gry, jakie wydane zostały w ciągu ostatnich kilkunastu lat, prezentujemy poniżej.

Painkiller

W czasach, kiedy na komputerach królowały produkcje przypominające kolejne inkarnacje gier Quake oraz Unreal Tournament, Polacy ze studia People Can Fly stworzyli Painkillera - kolejną grę quakeopodobną - i wyszło im to całkiem nieźle! Painkiller opowiada historię Daniela Garnera. Garner umiera, ale nie trafia do nieba, a wręcz przeciwnie. Bohater zostaje wybrańcem, którego celem jest pokonanie samego Lucyfera. Żeby się do niego dostać, najpierw musi wybić hordy jego piekielnych pomiotów.

Produkcję chwalono za gameplay i grafikę, która w 2004 roku wyglądała bardzo dobrze. Painkiller na kartach historii zapisał się także jako gra, która miała dość zróżnicowane lokacje, co przed laty stanowiło rzadkość.

Sniper: Ghost Warrior (seria)

W 2010 roku ówczesne City Interactive wydało pierwszą część serii Sniper: Ghost Warrior. Tytuł ten to typowa budżetówka, której koszty produkcji były niewielkie, ale zyski - już olbrzymie. Pierwsza część, chociaż była miażdżona przez recenzentów, została pozytywnie odebrana przez graczy, co zaowocowało jej długofalową sprzedażą (po 3 latach od premiery - ponad 3 mln egzemplarzy). Zysk notowany przez grę dał twórcom do myślenia i już w 2013 roku ukazała się kontynuacja.

Sniper: Ghost Warrior 2 był grą znacznie lepszą od poprzednika. Owszem, w dalszym ciągu był to tytuł budżetowy. Drugiej części nie udało się powtórzyć wyniku sprzedażowego "jedynki", ale tytuł ten na stałe zapisał się w pamięci graczy, którzy cenią sobie snajperskie prowadzenie rozgrywki.

W przygotowaniu jest Sniper Ghost Warrior 3. Nieoficjalnie mówi się, że tytuł ten pojawi się już w 2017 roku. W odróżnieniu od wcześniejszych odsłon "trójka" stawia na futurystyczny świat w stylu Advanced Warfare. Twórcy zapowiadają, że ta część ma być tytułem AAA, czyli grą z wysokim budżetem. Czy przełoży się to na wyniki sprzedaży?

This War of Mine

Pozostajemy w wojennych klimatach, ale tym razem obserwujemy je z zupełnie innej perspektywy. W This War of Mine świat wojny przedstawiony jest oczami tych, którzy w każdym konflikcie zbrojnym tracą najwięcej. Mowa oczywiście o cywilach. W naszej recenzji gra 11 bit studios otrzymała solidne i - co ważne - zasłużone 9/10. Zresztą podobny oddźwięk płynął z Zachodu świata, gdzie również tytuł ten spotkał się z przychylnym odbiorem, co zaś przerodziło się w ogromne zyski dla spółki.

Niestety w całym tym jakże pozytywnym obrazie gry pojawiła się skaza. Kłody pod nogi twórcom rzucali... Polacy. W opiniotwórczych tygodnikach pojawiło się sporo negatywnych publikacji dotyczących This War of Mine. Developerom z 11 bit studios zarzucano, że dorabiają się kokosów na przedstawianiu krzywdy innych ludzi.

Two Worlds (seria)

W 2007 roku krakowscy developerzy z nieistniejącego już studia Reality Pump zakończyli produkcję gry Two Worlds. Tytuł nie spotkał się z ciepłym przyjęciem, ale wydana po 3 latach kontynuacja to już inna para kaloszy. Gra Two Worlds II nie tylko była lepiej oceniana przez branżę, ale również znacznie lepiej się sprzedawała - okazała się komercyjnym strzałem w dziesiątkę. Już w tydzień po premierze w Europie świętowano sprzedaż na poziomie ponad 1 mln sztuk. Gra była udaną wizją RPG akcji osadzonego w świecie fantasy.

W produkcji znajdowało się także Two Worlds III, jednak prace nad nią wstrzymano. Miało to związek z finansowymi kłopotami krakowskiego studia, które ostatecznie przyczyniły się do ogłoszenia przez nie upadłości i bankructwa.

Bulletstorm

Strzelnaka z jajem! W niniejszym zestawieniu ponownie pojawia się studio People Can Fly, które stworzyło ciekawy projekt o nazwie Bulletstorm. Gra, chociaż była przedstawicielem gatunku FPS, potrafiła niesamowicie rozbawić rozwiązaniami zastosowanymi w rozgrywce. Twórcy postanowili nagradzać graczy punktami doświadczenia za najbardziej finezyjną śmierć przeciwnika. Im bardziej wymyślna śmierć wroga, tym takich punktów otrzymywaliśmy więcej.

Polska produkcja, która w 2011 roku ukazała się na PC, PlayStation 3 i Xbox 360, została przyjęta rewelacyjnie. Recenzenci przyznawali jej niemalże same perfekcyjne noty, nagradzając ją głównie za doskonałą oprawę i kreatywność w podejściu do mocno już eksploatowanego przez Call of Duty gatunku strzelanek pierwszoosobowych.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV