Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Wspominamy tych, którzy odeszli w minionych 12 miesiącach

Początek listopada to w Polsce czas pamięci o tych, którzy odeszli. W niniejszym tekście wspominamy zmarłych w ostatnich 12 miesiącach ludzi kultury.

W ostatnich 12 miesiącach pożegnaliśmy wielu ludzi, którzy na trwałe odcisnęli swoje piętno na popkulturze i ogólnie pojętej sztuce – twórców, aktorów, muzyków. Potrafili nas bawić, poruszać, doprowadzać do łez, irytować, zmuszać do refleksji. Pomimo śmierci ich twórczość przetrwa jeszcze długo, w myśl pochodzącego z Gladiatora cytatu: „Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności”.

Leonard Cohen

Kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz, autor takich przebojów jak Suzanne czy Hallelujah. Zdaniem niektórych fachowców przez lata pozostawał jednym z faworytów do literackiego Nobla. Zmarł w wieku 82 lat.

Robert Vaughn

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zasłynął z drugoplanowych ról w takich filmach jak: Bullitt, O jeden most za daleko, Płonący wieżowiec. Był ostatnim żyjącym aktorem, który wcielał się w rolę jednego z członków oryginalnych Siedmiu wspaniałych. Zmarł w wieku 83 lat.

Jerzy Cnota

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli Gasiora w serialu Janosik. Widzieliśmy go także w takich filmach jak Miś, Perła w koronie czy Sól ziemi czarnej. Zmarł w wieku 74 lat.

Ron Glass

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Szerszej publice dał się poznać z roli detektywa Rona Harrisa w serialu Barney Miller oraz Derriala Booka w produkcji Firefly. Odszedł w wieku 71 lat.

Tadeusz Chmielewski

Polski reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Autor historii do niezapomnianego tryptyku Jak rozpętałem drugą wojnę światową i komedii . Zmarł w wieku 89 lat.

Peter Vaughan

Brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Choć swoją karierę rozpoczynał już w latach 50. XX wieku, największą popularność przyniosła mu rola maestra Aemona w serialu Gra o tron. Odszedł w wieku 93 lat.

Bohdan Smoleń

Polski aktor, piosenkarz komediowy, artysta kabaretowy. Młodsi widzowie mogą go kojarzyć z roli listonosza Edzia w serialu Świat według Kiepskich, nieco starsi zaś jako członka legendarnego kabaretu Tey. Zmarł w wieku 69 lat.

Zsa Zsa Gabor

Amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia. Była jedną z ostatnich żyjących gwiazd Złotej Ery Kina. Swoją karierę rozpoczynała jeszcze przed II wojną światową. Dała się również poznać z niezwykle bujnego życia towarzyskiego, które prowadziła. Odeszła w wieku 99 lat.

George Michael

Brytyjski piosenkarz, kompozytor i producent muzyczny. Jeden z ojców chrzestnych muzyki pop. Rozpoczynał swoją karierę w zespole Wham!, by potem święcić triumfy samodzielnie. Autor takich szlagierów jak Wake Me Up Before You Go-Go, Faith, Freedom ’90 czy Last Christmas. Odszedł w wieku 53 lat.

Carrie Fisher

Amerykańska aktorka, scenarzystka i pisarka. Widzowie na całym świecie zapamiętają ją przede wszystkim z roli księżniczki Lei w filmowej serii Gwiezdne Wojny. Zmarła w wieku 60 lat.

Claude Gensac

Francuska aktorka, najbardziej znana z ról w komediach z Louis de Funesem. Odeszła w wieku 89 lat.

Debbie Reynolds

Amerykańska aktorka, piosenkarka, scenarzystka i tancerka. Czterokrotnie nominowana do Złotych Globów, raz do Oscara. Przełomem w jej karierze była rola w filmie Deszczowa piosenka. Zmarła w wieku 84 lat, dzień po swojej córce, Carrie Fisher.

William Peter Blatty

Amerykański pisarz i scenarzysta libańskiego pochodzenia. Twórca głośnej powieści Egzorcysta. Odszedł mając 89 lat.

Krystyna Sienkiewicz

Polska aktorka i wykonawczyni piosenki poetyckiej. W kinie debiutowała w filmie Pożegnania z 1958 roku. Zapamiętamy ją przede wszystkim ze współpracy z Kabaretem Starszych Panów i Olgą Lipińską. Odeszła mając 81 lat.

Bill Paxton

Amerykański aktor, znany z szeregu pamiętnych ról drugoplanowych, m.in. w produkcjach Terminator czy Apollo 13. Zmarł mając 61 lat.

Danuta Szaflarska

Polska aktorka, Pierwsza Dama rodzimego kina. Na swoim koncie miała przeszło 100 ról filmowych. Zapamiętamy ją m.in. z kreacji w takich produkcjach jak Zakazane piosenki, Dolina Issy czy Pokłosie. Zmarła mając 102 lata.

Miguel Ferrer

Amerykański aktor filmowy i reżyser telewizyjny. Znany m.in. z produkcji Agenci NCIS: Los Angeles i Miasteczko Twin Peaks. Zmarł w wieku 61 lat.

Chuck Berry

Amerykański muzyk, legenda rock and rolla. Uważany za jednego z najlepszych gitarzystów wszech czasów. Autor takich hitów jak Maybellene czy Johnny B. Goode. Odszedł mając 90 lat.

John Hurt

Brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Na koncie miał wiele znakomitych ról, m.in. w produkcjach Obcy - 8. pasażer Nostromo, Midnight Express, Człowiek słoń czy serii Harry Potter. Dwukrotnie nominowany do Oscara i Złotych Globów. Odszedł w wieku 77 lat.

Emmanuelle Riva

Legendarna francuska aktorka. Najbardziej znana z ról w produkcjach Hiroszima, moja miłość oraz Miłość z 2012 roku – za tę ostatnią była nominowana do Oscara. Zmarła w wieku 89 lat.

Richard Hatch

Amerykański aktor, scenarzysta i producent. Szerszej publice dał się poznać z roli kapitana Apollo w oryginalnej serii Battlestar Galactica – Classic. Zmarł w wieku 71 lat.

Jeanne Moreau

Francuska aktorka, ikona tzw. francuskiej Nowej Fali w kinie. Szczególnie pamiętna jest jej rola w filmie Jules i Jim. Zmarła mając 89 lat.

Gustaw Lutkiewicz

Polski aktor filmowy i telewizyjny, mający na swoim koncie blisko 200 ról. Najbardziej znany z produkcji Alternatywy 4, Zmiennicy oraz Złotopolscy. Odszedł mając 93 lata.

Tobe Hooper

Amerykański reżyser. Na swoim koncie ma tak kultowe dzieła jak Teksańska masakra piłą mechaniczną i Duch. Zmarł w wieku 74 lat.

Wojciech Młynarski

Polski dramaturg, poeta, satyryk, scenarzysta, autor piosenek, kompozytor i reżyser teatralny. Znany m.in. ze współpracy z kabaretem Dudek. Zmarł w wieku 74 lat.

Frank Vincent

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zostanie zapamiętany przede wszystkim z roli Phila Leotardo w serialu Rodzina Soprano. Zmarł mając 78 lat.

Witold Pyrkosz

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Znany m.in. z seriali Janosik, Alternatywy 4 i M jak Miłość. Zmarł w wieku 90 lat.

Jonathan Demme

Amerykański reżyser, twórca takich klasyków jak Milczenie owiec (Oscar za najlepszą reżyserię) czy Filadelfia. Odszedł mając 73 lata.

Adam West

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zostanie przede wszystkim zapamiętany jako odtwórca roli Batmana z filmu i serialu z lat 60. Odszedł mając 88 lat.

John G. Avildsen

Amerykański reżyser, zdobywca Oscara za film Rocky i twórca serii Karate Kid. Odszedł w wieku 81 lat.

Michael Bond

Brytyjski pisarz. Zostanie zapamiętany przede wszystkim jako autor książek dla dzieci o przygodach misia Paddingtona. Zmarł mając 91 lat.

Sam Shepard

Amerykański dramaturg, scenarzysta, aktor filmowy i telewizyjny. Znany m.in. z ról w produkcjach Pierwszy krok w kosmos (nominacja do Oscara) oraz Paryż, Teksas. Zmarł w wieku 73 lat.

Nelsan Ellis

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, dramaturg. W popularnym serialu Czysta krew wcielał się w rolę Lafayette’a. Odszedł w wieku 39 lat.

George A. Romero

Amerykański reżyser i scenarzysta. Twórca kultowego filmu Noc żywych trupów oraz wielu innych produkcji opowiadających o zombie. Zmarł w wieku 77 lat.

Martin Landau

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Jego kariera zaczęła się w 1953 roku. Dał się poznać m.in. dzięki rolom w produkcjach Północ - pólnocny zachód, Zbrodnie i wykroczenia czy Ed Wood. Odszedł mając 89 lat.

Chester Bennington

Amerykański muzyk i aktor, wokalista grupy Linkin Park. Jego utwory pojawiały się w produkcjach filmowych, m.in. w takich jak Matrix Reaktywacja czy Underworld: Przebudzenie, a on sam zagrał choćby w Adrenalinie. Odszedł w wieku 41 lat.

John Heard

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Widzowie w Polsce będą go kojarzyć przede wszystkim z roli Petera McCallistera, ojca tytułowego bohatera filmów Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Jorku. Zmarł mając 72 lata.

Chris Cornell

Amerykański muzyk, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Frontman zespołu Soundgarden. Zmarł w wieku 52 lat.

Zbigniew Wodecki

Polski muzyk, kompozytor, aktor i prezenter telewizyjny. Autor takich przebojów jak Chałupy, welcome to czy Zacznij od Bacha. Pamiętne jest także jego wykonanie piosenki tytułowej z animacji Pszczółka Maja. Zmarł mając 67 lat.

Andrzej Blumenfeld

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Zagrał w takich produkcjach jak Pianista, Pułkownik Kwiatkowski czy Matki, żony i kochanki. Na swoim koncie miał 40 ról w filmach i serialach. Zmarł w wieku 66 lat.

Roger Moore

Brytyjski aktor. Najbardziej znany z roli w kultowym serialu Święty oraz wcielania się w Jamesa Bonda w aż siedmiu filmach z serii. Odszedł mając 89 lat.

Julia Hartwig

Polska poetka i eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka angielskiego i francuskiego. Sześciokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Zmarła mając 95 lat.

Len Wein

Legendarny scenarzysta komiksowy, najbardziej znany jako współtwórca postaci Swamp Thinga i Wolverine’a. W uniwersum DC właściwie nie ma bohatera, nad którym Wein swego czasu nie pracował. Zmarł mając 69 lat.

Wanda Chotomska

Polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. To ona tworzyła popularny program telewizyjny, Jacek i Agatka. Odeszła mając 87 lat.

Janusz Głowacki

Polski dramaturg, prozaik, scenarzysta i felietonista. To on był autorem scenariusza do filmu Rejs. Zmarł w wieku 79 lat.

Grzegorz Miecugow

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, współtwórca programów Fakty i Szkło kontaktowe. Pisał również książki i felietony. Odszedł mając 61 lat.

Harry Dean Stanton

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Dał się poznać z szeregu pamiętnych ról drugoplanowych, m.in. w produkcjach Miasteczko Twin Peaks czy Obcy - 8. pasażer Nostromo. W swoisty sposób zdążył podsumować swoje życie w filmie Lucky, opowiadającym o zbliżającym się do śmierci 90-latku, który wyrusza w podróż celem odkrycia siebie na nowo. Zmarł mając 91 lat.

Jerry Lewis

Amerykański komik, aktor, producent, reżyser i scenarzysta. Zostanie zapamiętany przede wszystkim ze stworzenia ekranowego duetu z Deanem Martinem – obaj wielokrotnie występowali wspólnie w kinie, telewizji czy na scenie.

Hugh M. Hefner

Amerykański dziennikarz, postrzegany jako jedna z największych ikon rewolucji kulturowej w USA. To on był założycielem magazynu Playboy. Zmarł mając 91 lat.

Wiesław Michnikowski

Polski aktor filmowy i telewizyjny, artysta kabaretowy. Widzieliśmy go m.in. w produkcjach Seksmisja czy Czterej pancerni i pies. Zmarł mając 95 lat.

Lech Ordon

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Na swoim koncie ma blisko 100 ról na małym i wielkim ekranie. Zmarł mając 88 lat.

Źródło: Zdjęcie główne: The Playlist
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]