Wspominamy tych, którzy odeszli w minionych 12 miesiącach

Początek listopada to w Polsce czas pamięci o tych, którzy odeszli. W niniejszym tekście wspominamy zmarłych w ostatnich 12 miesiącach ludzi kultury.

Początek listopada to w Polsce czas pamięci o tych, którzy odeszli. W niniejszym tekście wspominamy zmarłych w ostatnich 12 miesiącach ludzi kultury.

Piotr Piskozub
Piotr Piskozub
Tagi:  śmierć 

W ostatnich 12 miesiącach pożegnaliśmy wielu ludzi, którzy na trwałe odcisnęli swoje piętno na popkulturze i ogólnie pojętej sztuce - twórców, aktorów, muzyków. Potrafili nas bawić, poruszać, doprowadzać do łez, irytować, zmuszać do refleksji. Pomimo śmierci ich twórczość przetrwa jeszcze długo, w myśl pochodzącego z Gladiator cytatu: "Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności".

Leonard Cohen

Kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz, autor takich przebojów jak Suzanne czy Hallelujah. Zdaniem niektórych fachowców przez lata pozostawał jednym z faworytów do literackiego Nobla. Zmarł w wieku 82 lat.

Robert Vaughn

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zasłynął z drugoplanowych ról w takich filmach jak: Bullitt, A Bridge Too Far, The Towering Inferno. Był ostatnim żyjącym aktorem, który wcielał się w rolę jednego z członków oryginalnych The Magnificent Seven. Zmarł w wieku 83 lat.

Jerzy Cnota

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli Gasiora w serialu Janosik. Widzieliśmy go także w takich filmach jak Miś, Perła w koronie czy Sól ziemi czarnej. Zmarł w wieku 74 lat.

Ron Glass

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Szerszej publice dał się poznać z roli detektywa Rona Harrisa w serialu Barney Miller oraz Derriala Booka w produkcji Firefly. Odszedł w wieku 71 lat.

Tadeusz Chmielewski

Polski reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Autor historii do niezapomnianego tryptyku Jak rozpętałem drugą wojnę światową i komedii Nie lubię poniedziałku. Zmarł w wieku 89 lat.

Peter Vaughan

Brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Choć swoją karierę rozpoczynał już w latach 50. XX wieku, największą popularność przyniosła mu rola maestra Aemona w serialu Game of Thrones. Odszedł w wieku 93 lat.

Bohdan Smoleń

Polski aktor, piosenkarz komediowy, artysta kabaretowy. Młodsi widzowie mogą go kojarzyć z roli listonosza Edzia w serialu Świat według Kiepskich, nieco starsi zaś jako członka legendarnego kabaretu Tey. Zmarł w wieku 69 lat.

Zsa Zsa Gabor

Amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia. Była jedną z ostatnich żyjących gwiazd Złotej Ery Kina. Swoją karierę rozpoczynała jeszcze przed II wojną światową. Dała się również poznać z niezwykle bujnego życia towarzyskiego, które prowadziła. Odeszła w wieku 99 lat.

George Michael

Brytyjski piosenkarz, kompozytor i producent muzyczny. Jeden z ojców chrzestnych muzyki pop. Rozpoczynał swoją karierę w zespole Wham!, by potem święcić triumfy samodzielnie. Autor takich szlagierów jak Wake Me Up Before You Go-Go, Faith, Freedom '90 czy Last Christmas. Odszedł w wieku 53 lat.

Carrie Fisher

Amerykańska aktorka, scenarzystka i pisarka. Widzowie na całym świecie zapamiętają ją przede wszystkim z roli księżniczki Lei w filmowej serii Gwiezdne Wojny. Zmarła w wieku 60 lat.

Claude Gensac

Francuska aktorka, najbardziej znana z ról w komediach z Louis de Funesem. Odeszła w wieku 89 lat.

Debbie Reynolds

Amerykańska aktorka, piosenkarka, scenarzystka i tancerka. Czterokrotnie nominowana do Złotych Globów, raz do Oscara. Przełomem w jej karierze była rola w filmie Singin' in the Rain. Zmarła w wieku 84 lat, dzień po swojej córce, Carrie Fisher.

William Peter Blatty

Amerykański pisarz i scenarzysta libańskiego pochodzenia. Twórca głośnej powieści The Exorcist. Odszedł mając 89 lat.

Krystyna Sienkiewicz

Polska aktorka i wykonawczyni piosenki poetyckiej. W kinie debiutowała w filmie Pożegnania z 1958 roku. Zapamiętamy ją przede wszystkim ze współpracy z Kabaretem Starszych Panów i Olgą Lipińską. Odeszła mając 81 lat.

Bill Paxton

Amerykański aktor, znany z szeregu pamiętnych ról drugoplanowych, m.in. w produkcjach The Terminator czy Apollo 13. Zmarł mając 61 lat.

Danuta Szaflarska

Polska aktorka, Pierwsza Dama rodzimego kina. Na swoim koncie miała przeszło 100 ról filmowych. Zapamiętamy ją m.in. z kreacji w takich produkcjach jak Zakazane piosenki, Dolina Issy czy Pokłosie. Zmarła mając 102 lata.

Miguel Ferrer

Amerykański aktor filmowy i reżyser telewizyjny. Znany m.in. z produkcji NCIS: Los Angeles i Twin Peaks. Zmarł w wieku 61 lat.

Chuck Berry

Amerykański muzyk, legenda rock and rolla. Uważany za jednego z najlepszych gitarzystów wszech czasów. Autor takich hitów jak Maybellene czy Johnny B. Goode. Odszedł mając 90 lat.

John Hurt

Brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Na koncie miał wiele znakomitych ról, m.in. w produkcjach Alien, Midnight Express, The Elephant Man czy serii Harry Potter. Dwukrotnie nominowany do Oscara i Złotych Globów. Odszedł w wieku 77 lat.

Emmanuelle Riva

Legendarna francuska aktorka. Najbardziej znana z ról w produkcjach Hiroszima, moja miłość oraz Amour z 2012 roku - za tę ostatnią była nominowana do Oscara. Zmarła w wieku 89 lat.

Richard Hatch

Amerykański aktor, scenarzysta i producent. Szerszej publice dał się poznać z roli kapitana Apollo w oryginalnej serii Battlestar Galactica - Classic. Zmarł w wieku 71 lat.

Jeanne Moreau

Francuska aktorka, ikona tzw. francuskiej Nowej Fali w kinie. Szczególnie pamiętna jest jej rola w filmie Jules et Jim. Zmarła mając 89 lat.

Gustaw Lutkiewicz

Polski aktor filmowy i telewizyjny, mający na swoim koncie blisko 200 ról. Najbardziej znany z produkcji Alternatywy 4, Zmiennicy oraz Złotopolscy. Odszedł mając 93 lata.

Tobe Hooper

Amerykański reżyser. Na swoim koncie ma tak kultowe dzieła jak The Texas Chain Saw Massacre i Poltergeist. Zmarł w wieku 74 lat.

Wojciech Młynarski

Polski dramaturg, poeta, satyryk, scenarzysta, autor piosenek, kompozytor i reżyser teatralny. Znany m.in. ze współpracy z kabaretem Dudek. Zmarł w wieku 74 lat.

Frank Vincent

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zostanie zapamiętany przede wszystkim z roli Phila Leotardo w serialu The Sopranos. Zmarł mając 78 lat.

Witold Pyrkosz

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Znany m.in. z seriali Janosik, Alternatywy 4 i M jak Miłość. Zmarł w wieku 90 lat.

Jonathan Demme

Amerykański reżyser, twórca takich klasyków jak The Silence of the Lambs (Oscar za najlepszą reżyserię) czy Philadelphia. Odszedł mając 73 lata.

Adam West

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zostanie przede wszystkim zapamiętany jako odtwórca roli Batmana z filmu i serialu z lat 60. Odszedł mając 88 lat.

John G. Avildsen

Amerykański reżyser, zdobywca Oscara za film Rocky i twórca serii The Karate Kid. Odszedł w wieku 81 lat.

Michael Bond

Brytyjski pisarz. Zostanie zapamiętany przede wszystkim jako autor książek dla dzieci o przygodach misia Paddingtona. Zmarł mając 91 lat.

Sam Shepard

Amerykański dramaturg, scenarzysta, aktor filmowy i telewizyjny. Znany m.in. z ról w produkcjach The Right Stuff (nominacja do Oscara) oraz Paryż, Teksas. Zmarł w wieku 73 lat.

Nelsan Ellis

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, dramaturg. W popularnym serialu True Blood wcielał się w rolę Lafayette'a. Odszedł w wieku 39 lat.

George A. Romero

Amerykański reżyser i scenarzysta. Twórca kultowego filmu Night of the Living Dead oraz wielu innych produkcji opowiadających o zombie. Zmarł w wieku 77 lat.

Martin Landau

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Jego kariera zaczęła się w 1953 roku. Dał się poznać m.in. dzięki rolom w produkcjach North by Northwest, Crimes and Misdemeanors czy Ed Wood. Odszedł mając 89 lat.

Chester Bennington

Amerykański muzyk i aktor, wokalista grupy Linkin Park. Jego utwory pojawiały się w produkcjach filmowych, m.in. w takich jak The Matrix Reloaded czy Underworld: Awakening, a on sam zagrał choćby w Crank. Odszedł w wieku 41 lat.

John Heard

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Widzowie w Polsce będą go kojarzyć przede wszystkim z roli Petera McCallistera, ojca tytułowego bohatera filmów Home Alone i Home Alone 2: Lost in New York. Zmarł mając 72 lata.

Chris Cornell

Amerykański muzyk, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Frontman zespołu Soundgarden. Zmarł w wieku 52 lat.

Zbigniew Wodecki

Polski muzyk, kompozytor, aktor i prezenter telewizyjny. Autor takich przebojów jak Chałupy, welcome to czy Zacznij od Bacha. Pamiętne jest także jego wykonanie piosenki tytułowej z animacji Pszczółka Maja. Zmarł mając 67 lat.

Andrzej Blumenfeld

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Zagrał w takich produkcjach jak The Pianist, Pułkownik Kwiatkowski czy Matki, żony i kochanki. Na swoim koncie miał 40 ról w filmach i serialach. Zmarł w wieku 66 lat.

Roger Moore

Brytyjski aktor. Najbardziej znany z roli w kultowym serialu The Saint oraz wcielania się w Jamesa Bonda w aż siedmiu filmach z serii. Odszedł mając 89 lat.

Julia Hartwig

Polska poetka i eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka angielskiego i francuskiego. Sześciokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Zmarła mając 95 lat.

Len Wein

Legendarny scenarzysta komiksowy, najbardziej znany jako współtwórca postaci Swamp Thinga i Wolverine'a. W uniwersum DC właściwie nie ma bohatera, nad którym Wein swego czasu nie pracował. Zmarł mając 69 lat.

Wanda Chotomska

Polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. To ona tworzyła popularny program telewizyjny, Jacek i Agatka. Odeszła mając 87 lat.

Janusz Głowacki

Polski dramaturg, prozaik, scenarzysta i felietonista. To on był autorem scenariusza do filmu Rejs. Zmarł w wieku 79 lat.

Grzegorz Miecugow

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, współtwórca programów Fakty i Szkło kontaktowe. Pisał również książki i felietony. Odszedł mając 61 lat.

Harry Dean Stanton

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Dał się poznać z szeregu pamiętnych ról drugoplanowych, m.in. w produkcjach Twin Peaks czy Alien. W swoisty sposób zdążył podsumować swoje życie w filmie Lucky, opowiadającym o zbliżającym się do śmierci 90-latku, który wyrusza w podróż celem odkrycia siebie na nowo. Zmarł mając 91 lat.

Jerry Lewis

Amerykański komik, aktor, producent, reżyser i scenarzysta. Zostanie zapamiętany przede wszystkim ze stworzenia ekranowego duetu z Dean Martin - obaj wielokrotnie występowali wspólnie w kinie, telewizji czy na scenie.

Hugh M. Hefner

Amerykański dziennikarz, postrzegany jako jedna z największych ikon rewolucji kulturowej w USA. To on był założycielem magazynu Playboy. Zmarł mając 91 lat.

Wiesław Michnikowski

Polski aktor filmowy i telewizyjny, artysta kabaretowy. Widzieliśmy go m.in. w produkcjach Seksmisja czy Czterej pancerni i pies. Zmarł mając 95 lat.

Lech Ordon

Polski aktor filmowy i telewizyjny. Na swoim koncie ma blisko 100 ról na małym i wielkim ekranie. Zmarł mając 88 lat.

Źródło: Zdjęcie główne: The Playlist

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV