Wyjęte z archiwum X
Chciałbym uwierzyć, że to, co zaproponowali scenarzyści wielu seriali przewijających się przez telewizyjną antenę, jest nowe, niepowtarzalne i przełomowe. Tymczasem prawda leży gdzie indziej. Często pochodzi z Z Archiwum X. Za sprawą Tele 5 kultowy serial wraca do telewizji - sezony od 6 do 9 będzie można oglądać od 31.10, od wtorku do piątku o godz. 15:55.
Chciałbym uwierzyć, że to, co zaproponowali scenarzyści wielu seriali przewijających się przez telewizyjną antenę, jest nowe, niepowtarzalne i przełomowe. Tymczasem prawda leży gdzie indziej. Często pochodzi z Z Archiwum X. Za sprawą Tele 5 kultowy serial wraca do telewizji - sezony od 6 do 9 będzie można oglądać od 31.10, od wtorku do piątku o godz. 15:55.
Oczywiście kultowy serial stacji FOX z lat 90. nie zrewolucjonizował wszystkiego. Już przed jego debiutem na ekranach telewizorów pojawiały się podobne produkcje i czasem to one wprowadzały jako pierwsze rozwiązania znajdujące się potem w Z Archiwum X. Dzieło Chrisa Cartera je jednak znakomicie wykorzystało, udoskonaliło i – nie bójmy się tego powiedzieć – uczyniło nieśmiertelnymi. Ileż razy widzieliśmy chociażby…
…agentkę Scully, osobę, która nie wierzy w zjawiska nadprzyrodzone i na wszystko zawsze próbuje znaleźć logiczne wyjaśnienie. Nie przeszkadzają jej nawet latające przed oczami duchy i wyskakujące z ciemności potwory. W Zagubionych nazywała się ona Jack Shephard. Przywódca grupy rozbitków próbuje za wszelką cenę wydostać się z wyspy, a przy tym zupełnie ignoruje wszelkie nie dające się wyjaśnić naukowo wydarzenia, jak tajemnicze, pochodzące znikąd szepty, morderczy czarny dym czy podróże w czasie. To John Locke jest w serialu ABC człowiekiem wiary. Jack nie poddaje się, nawet gdy odlatując z wyspy ta znika mu sprzed oczu. Z podobnej pozycji zaczyna również agentka Olivia Dunham z Fringe. Walter snuje swoje szalone teorie, sprzecza się o nie ze swoim synem, Peterem, wszystko wydaje się być jednak zbyt niewiarygodne, żeby było prawdziwe. Olivii pomaga dopiero zwiedzenie alternatywnej rzeczywistości. Długo z dostrzeżeniem świata, jakim jest, zwleka też Emma Swan. Przez cały pierwszy sezon nie daje sobie wmówić, że mieszka w jednym miasteczku z Królewna Śnieżką, Czerwonym Kapturkiem i Złą Wiedźmą. Z kolei w Castle, jeśli tylko sprawa wydaje się mieć w sobie elementy nadprzyrodzone, w zespole Castle-Beckett to właśnie ta druga zawsze jest niedowiarkiem.
...agenta Muldera, który – odwrotnie do Scully – wszędzie widzi siły nadprzyrodzone. John Locke bez mrugnięciem okiem wierzy, że wprowadzając co 108 minut do komputera kombinację liczb, ratuje świat. Ufa wyspie, daje jej sobą kierować, pokłada nadzieję w istnienie przyczyny, dlaczego lot Oceanic 815 rozbił się właśnie tam. W Dollhouse Muldera zwano Paulem Ballardem. Agent specjalny, grany przez Tahmoha Peniketta, próbuje za wszelką cenę zdemaskować tytułową tajemniczą organizację, chociaż wszyscy uważają, że jego teoria jest szalona. Jako pisarz, we wszystko, co – dosłownie – fantastyczne, wierzy Richard Castle: duchy, potwory, wróżki, nawet obcych. No, prawie wszystko, bo Castle, jak okazuje się w jednym z odcinków, nie uznaje klątw. Ślady agenta Muldera można odnaleźć nawet w sitcomach – tam jego rolę pełni Marshall Eriksen. Przesądny bohater Jak poznałem waszą matkę do tej pory próbuje udowodnić istnienie karaluchomyszy, Wielkiej Stopy, a na miesiąc miodowy wybiera się śladami Potwora z Loch Ness, którego nazywa pieszczotliwie "Nessie".
…odcinki z tzw. potworem tygodnia, emitowane naprzemiennie z tymi poświęconymi głównemu wątkowi. Cotygodniowa sprawa to najbardziej charakterystyczna cecha wszystkich policyjnych procedurali - Agentów NCIS, CSI i Prawa i porządku - a także wszelkich klonów, które skupiają się na szpitalu (Dr House) czy sali sądowej (Żona idealna). Co jakiś czas, podobnie jak Z Archiwum X, wątek główny do przodu popycha też Fringe i Supernatural. Na kilka odcinków z zamkniętą historią przypada jeden zwany "mitologicznym", który rzuca światło na czarny charakter lub tajną organizację. To właśnie na te epizody i wydarzenia czeka się najbardziej, choć jednocześnie to te na pozór mało istotne budują relacje między bohaterami. Czasami też zupełnie zaskakują swoim zakończeniem, więc brak kosmitów czy aniołów nie przeszkodzi im w staniu się naszymi ulubionymi odcinkami.
…tak zwany efekt Chrisa Cartera. To raczej niechlubna spuścizna The X-Files, ale jednak niekiedy wyraźnie zauważalna. Znacie ten motyw, kiedy czekacie na rozwiązanie wątku w serialu, ale zamiast tego scenarzyści rozbudowują go i mnożą kolejne zwroty akcji? Czasem widać, że twórcy wymyślają fabułę na bieżąco, nie mając dokładnie zaplanowanego końca. W Z Archiwum X przez dziewięć sezonów odkrywamy rządowe sekrety i zbliżamy się do poznania obcych, ostatecznie jednak właściwie niczego nie wiedząc na pewno. Seriali, które mają zakończenie, ale nie do końca satysfakcjonujące, jest niestety więcej. Nigdy nie dowiedzieliśmy, czym dokładnie była wyspa w Zagubionych, w jaki sposób Starbuck powróciła w Battlestar Galactica, z wieloma pytaniami zostawiło nas także "The Prisoners".
...ciągłe napięcie erotyczne między bohaterami. Tutaj serial stacji FOX nie był w żadnym razie pionierem, ale para Mulder-Scully bez wątpienia przeszła do historii jako jeden z najbardziej wyczekiwanych romansów. Bliźniacze przyciąganie widać w Lisbon i Patricku (Mentalista), Olivii i Peterze (Fringe), Castle’u i Beckett (Castle), Booth i Brennan (Kości)… a to tylko bohaterowie seriali kryminalnych (lub podobnych).
Z Archiwum X jest nie tylko kopalnią informacji na temat potworów i dziwnych, niewytłumaczalnych zjawisk, ale również źródłem inspiracji dla wielu twórców seriali. Choćby dlatego warto obejrzeć przygody Muldera i Scully – by zobaczyć, skąd pochodzą wykorzystywane do dziś pomysły. Scenarzyści oczywiście jak zawsze wszystkiemu zaprzeczają, lecz pamiętajcie - nie należy ufać nikomu.
[image-browser playlist="586715" suggest=""]
Informacja sponsorowana:
Kultowy serial "Z Archiwum X" powraca do Tele5
Telewizja Tele5 przygotowała niespodziankę dla wszystkich fanów gatunku science fiction oraz duetu Mulder i Scully - serial Z Archiwum X. Będzie on emitowany od 31 października od sezonu 6 do 9, od wtorku do piątku o godzinie 15:55.
W tym roku serial kończy 20 lat! Jego pierwszy odcinek został pokazany w USA 10 września 1993 roku. Nikt nie podejrzewał wtedy, że nietypowa para agentów FBI, prowadzących sprawy nie z tej ziemi, zawładnie umysłami widzów na całym świecie. Z Archiwum X to klasyka gatunku science fiction, łącząca w sobie wiele gatunków: sensację, thriller, horror, fantastykę naukową. Zawiera w sobie wszelkie niezbędne elementy doskonałego dzieła: wartką akcję, tajemnicę, wątek miłosny, świetnie dobranych aktorów i zapadającą w pamięć muzykę (skomponowaną przez Marka Snow).
W szóstej serii serialu widzowie będą mogli śledzić dalsze losy dwójki agentów federalnych Foxa Muldera i Dany Scully, którzy pracują w specjalnym wydziale FBI zwanym "Archiwum X", zajmującym się dziwnymi i trudnymi do wyjaśnienia w racjonalny sposób dochodzeniami. Mulder i Scully będą mieli do czynienia z przeróżnymi stworzeniami: duchy, wampiry, zmiennokształtni, różnego rodzaju mutanci i potwory, jednak Z Archiwum X to przede wszystkim serial o kosmitach. Ten wątek jest obecny w serialu od pierwszego do ostatniego odcinka. Przez lata wspólnej pracy Mulder i Scully powoli odkrywali prawdę na temat istot pozaziemskich i rządowej konspiracji mającej na celu ukrycie istnienia życia na innych planetach.
Emisja: od 31 października, wtorek - piątek, godzina 15:55
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1969, kończy 55 lat