American Film Festival 2019 - program wydarzenia robi wrażenie. Sprawdźcie sami
Poznaliśmy już program American Film Festival 2019, który w dniach od 5 do 11 listopada odbędzie się we Wrocławiu. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z naprawdę głośnymi tytułami.
Poznaliśmy już program American Film Festival 2019, który w dniach od 5 do 11 listopada odbędzie się we Wrocławiu. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z naprawdę głośnymi tytułami.
5 listopada rozpocznie się jubileuszowa odsłona American Film Festival we Wrocławiu. W programie wydarzenia znalazła się rekordowa liczba 125 produkcji, z czego 69 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. W tym roku festiwal będzie trwał jeden dzień dłużej (5-11 listopada).
10. AFF otworzy pokaz Irlandczyka (The Irishman) – najnowszego dzieła Martina Scorsese, z kolei filmem zamknięcia będzie Historia małżeńska (Marriage Story) w reżyserii nominowanego do Oscara Noaha Baumbacha – przenikliwy, pełen empatii portret rozpadającego się małżeństwa i rodziny, która pragnie pozostać razem. W rolach głównych występują Scarlett Johansson i Adam Driver, na ekranie pojawią się także Laura Dern, Alan Alda czy Ray Liotta.
Hity światowych festiwali
W programie AFF tradycyjnie znalazły się przeboje pokazywane na światowych festiwalach – m.in.: znakomicie przyjęty na MFF w Toronto Dwóch papieży (The Two Popes) w reżyserii Fernando Meirellesa – opowieść o spotkaniu, które odmieniło oblicze Kościoła Katolickiego (w rolach głównych nagrodzony Oscarem Anthony Hopkins jako Benedykt XVI i wyróżniony w Cannes Jonathan Pryce jako kardynał Bergoglio, przyszły papież Franciszek), Le Mans '66 (Ford v Ferrari) Jamesa Mangolda – historia pionierskiego konstruktora samochodów, Carolla Shelby’ego (laureat Oscara Matt Damon) i kierowcy wyścigowego, Kena Milesa (również wyróżniony Oscarem Christian Bale), Na noże (Knives Out) – kryminał Riana Johnsona w gwiazdorskiej obsadzie (m.in.: Daniel Craig, Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Toni Collette i Ana de Armas), Judy od Ruperta Goolda, z Renée Zellweger jako legendarną Judy Garland, poruszający dramat Destina Daniela Crettona, Tylko sprawiedliwość (Tylko sprawiedliwość), z Michaelem B. Jordanem, Jamiem Foxxem i Brie Larson w rolach głównych, Seberg od Benedicta Andrewsa, gdzie Kristen Stewart wciela się w postać aktorki i aktywistki, Jean Seberg, a także Sztuka samoobrony (Sztuka samoobrony) Riley’a Stearnsa – czarna, przewrotna komedia o przemocy i aktorskie tour de force Jesse’go Eisenberga. W programie znalazły się również dwie opowieści o słynnym prezenterze telewizyjnym Fredzie Rogersie: fabularny Cóż za piękny dzień (Cóż za piękny dzień) w reż. Marielle Heller i dokumentalny W odwiedzinach u pana Rogersa (Won’t You Be My Neighbor?) w reż. Morgana Neville’a. Specjalnym wydarzeniem festiwalu będzie pokaz Drugiej strony wiatru (Other Side of the Wind) – niedokończonego dzieła Orsona Wellesa, które po latach doczekało się realizacji.
Rocznicowe seanse klasyków kina
Jubileuszowa edycja AFF łączy się z rocznicami premier kultowych filmów z USA. W ramach 10. American Film Festival widzowie zobaczą: Swobodnego jeźdźca (Easy Rider) Dennisa Hoppera (w tym roku mija 50 lat od premiery), Czas Apokalipsy (Apocalypse Now: Final Cut) Francisa Forda Coppoli w najnowszej, finalnej wersji reżyserskiej (40 lat od premiery); Rób, co należy (Do the Right Thing) – filmowy manifest Spike’a Lee (30 lat od premiery) oraz Oczy szeroko zamknięte (Eyes Wide Shut) Stanleya Kubricka (20. rocznica premiery). Listopad 2019 roku to także idealna okazja na pokaz oryginalnego Łowcy androidów (Blade Runner) Ridleya Scotta – w tym właśnie czasie rozgrywa się akcja filmu.
Sekcje
Jednym ze znaków rozpoznawczych American Film Festival są sekcje konkursowe: Spectrum (15 tytułów) – przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA, oraz American Docs (13 tytułów) – najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez widzów produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach ufundowała firma BNY Mellon. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Gregory Peck – legendarny aktor, uosobienie klasy dawnej Ameryki, nagrodzony Oscarem za rolę Atticusa Fincha w Zabić drozda (To Kill a Mockingbird) w reż. Roberta Mulligana.
Spotkania z twórcami
W tym roku AFF będzie gościć aż 30 przedstawicielek i przedstawicieli świata filmu ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znajdą się Mark Webber, aktor i reżyser, oraz Jan Van Hoy, producent filmowy, którzy odbiorą we Wrocławiu Indie Star Award – nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego. Specjalnym gościem festiwalu będzie Ari Aster, autor Dziedzictwa. Hereditary i Midsommar. W biały dzień (w programie AFF znalazła się wersja reżyserska jego najnowszego filmu).
Po raz kolejny odbędzie się także wydarzenie branżowe US in Progress. W ramach projektu polskie firmy postprodukcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie, a producenci mają okazję poznać polskie uwarunkowania koprodukcyjne oraz spotykać potencjalnych partnerów wśród polskiej branży filmowej.
* * *
10. American Film Festival odbędzie się w dniach od 5 do 11 listopada. Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów można znaleźć na stronie www.americanfilmfestival.pl. Bilety można nabywać na stronie internetowej festiwalu i w kasach Kina Nowe Horyzonty.
Źródło: Informacja prasowa / zdjęcie główne: Netflix/20th Century Fox
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat