Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsze seriale kryminalne – proceduralne

Skomplikowane zagadki, misterna intryga w tle, charyzmatyczni śledczy i okrutni, przebiegli przestępcy, to wszystko znajdziemy w dobrych proceduralach. Oto najlepsze z nich.

Seriale proceduralne polegają przeważnie na ukazaniu pracy różnych elementów organów ścigania między innymi policjantów i techników kryminalistycznych. Produkcje tego typu charakteryzują się tym, że w każdym odcinku śledczy zajmują się inną sprawą a główny watek, jeżeli taki się pojawia, przewija się raz na kilka epizodów. Dlatego takiego rodzaju seriale są gratką dla widzów, ponieważ dana osoba nie musi nadrabiać kilku poprzednich odcinków, aby znać fabułę produkcji, tylko może wybrać pierwszy odcinek z brzegu i delektować się kolejną sprawą, którą rozwiązują sprytni śledczy. Poniżej przedstawiam najciekawsze propozycje dla fanów tego gatunku.

Seria CSI

Grupa seriali, która pokazała, że opowieści, w których głównymi bohaterami są technicy kryminalistyczni wcale nie muszą być nudne, wręcz przeciwnie, zrobiły z reprezentantów tego fachu prawdziwe gwiazdy rocka, jeśli chodzi o gatunek proceduralu. Nieważne czy akcja dzieje się w Las Vegas, Nowym Jorku czy Miami, widzowie na każdej szerokości geograficznej śledzili losy postaci, które do perfekcji opanowały metody współczesnej kryminologii. Seriale CSI ukazują, że tak naprawdę nie ma zbrodni doskonałej i o zwycięstwie śledczych może zadecydować jeden najdrobniejszy szczegół, włos, drobinka ziemi czy odbicie w lustrze. Przed tymi stróżami prawa nic się nie ukryje.

Mentalista

Przygody Patricka Jane i spółki także zyskały ogromną rzeszę fanów. Po raz kolejny także ukazano, że bohater proceduralu wcale nie musi być reprezentantem organów ścigania. W tym wypadku mamy do czynienia z mężczyzną, który zarabiał na życie jako telewizyjne medium, jednak po śmierci córki i żony z rąk seryjnego mordercy, Red Johna, postanawia dołączyć do jednostki Kalifornijskiego Biura Śledczego, aby odnaleźć szaleńca. Dzięki swoim umiejętnościom perswazji i manipulacji pomaga przy okazji agentom w rozwiązywaniu trudnych spraw. Metody Jane’a szybko zyskały przychylność widzów, a geniusz zbrodni, Red John wszedł na zawsze do panteonu ikonicznych seryjnych morderców telewizji.

Sherlock

Tego detektywa nie trzeba nikomu przedstawiać. Sherlock Holmes to kultowy bohater popkultury i jedna z najinteligentniejszych postaci świata kina i telewizji. Genialny zmysł dedukcji pomaga temu bohaterowi i jego wiernemu przyjacielowi, doktorowi Watsonowi w rozwiązywaniu najbardziej skomplikowanych zagadek kryminalnych. Stacja BBC postanowiła stworzyć nowoczesną wersję przygód tego śledczego i akcję swojego serialu przeniosła do współczesnego Londynu. Tak powstała doskonała produkcja ze świetnie nakreślonymi intrygami i przede wszystkim genialnymi kreacjami Benedicta Cumberbatcha w roli tytułowej oraz Martina Freeman jako Watsona i Andrew Scotta wcielającego się w nemezis głównego bohatera, Moriarty’ego. W tym przypadku mamy sprawy kryminalne każdego odcinka oraz powiązane z większą historią sezonu.

Luther

Bezkompromisowy policjant z Londynu, który nie zawaha się przed najbrudniejszymi zagrywkami, aby rozwiązać śledztwo, bardzo szybko wszedł do kanonu najlepszych śledczych w historii telewizji. John Luther to detektyw, który przy swojej wielkiej inteligencji i ogromnemu doświadczeniu zebranemu przez lata pracy w policji potrafi także zastosować znacznie mniej legalne sztuczki w celu złapania przestępcy, Nie waha się zatem, aby współpracować z kryminalistką, z którą wchodzi w niezdrową relację czy fizycznie uszkodzić podejrzanego, kiedy nie ma wystarczających dowodów jego winy. Jednak cały czas mu kibicujemy, ponieważ pod powłoką twardego gliny kryje się u niego wielkie poczucie troski o ludzi i sprawiedliwości. Pozostaje tylko cieszyć się, że właśnie powstaje 5. sezon produkcji.

Z Archiwum X

W dobrym proceduralu śledczy nie muszą tylko mierzyć się z ludzkim przejawem zła. W tym wypadku mamy do czynienia z kultową produkcją, która zajmowała się paranormalnym aspektem zagadek kryminalnych. Serial dał nam nie tylko świetne opowieści, które z każdym tygodniem obserwowaliśmy przed ekranami telewizora, ale także przedstawił ikoniczną parę śledczych w postaci Foxa Muldera i Dany Scully, osób, które świetnie uzupełniały swoje poglądy na świat dzięki czemu mogli rozwiązywać najbardziej skomplikowane zagadki. Nieważne czy chodzi o kosmitów, wampiry czy mistyczne klątwy, tym reprezentantom FBI nic nie jest straszne.

Kryminalny procedural Śledczy do pary emitowany jest w każdy poniedziałek o 21:00 na kanale 13 Ulica.

Źródło: zdjęcie główne: CBS
Strony: 123

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Spider-Man szydełkuje, Thor pomaga ptaszkom. Herosi…

W sieci pojawiła się kapitalna galeria przedstawiająca superbohaterów i inne ikony popkultury w trakcie przebywania…

Piotr Piskozub
-

Plan Wonder Woman 1984 – Diana…

Do sieci trafiły kolejne zdjęcia i wideo z planu filmu Wonder Woman 1984 - możemy…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Ta postać mogła przeżyć wydarzenia z…

Wygląda na to, że jedna z postaci mogła przeżyć wydarzenia ukazane w filmie Avengers: Wojna…

Piotr Piskozub
-

Rozbrajający uśmiech Evangeline Lilly. Ant-Man i…

W sieci pojawiły się zakulisowe zdjęcia z planu filmu Ant-Man i Osa - widoczni są…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Jak Strażnicy Galaktyki 3 przeskoczą Wojnę…

Chris Pratt zabrał głos na temat tego, czy film Avengers: Wojna bez granic wpłynie na…

Aleksander Mazanek
-

Haker aresztowany za streamowanie porno na…

Kierowcy znajdują różne metody na radzenie sobie z rosnącymi nerwami podczas stania w korku, jednak…

Co o tym sądzisz?