Repertuar kin Nowość Program TV

Nie tylko Disney. Animacje, które zadziwiły świat

Disney nie ma monopolu na udane filmy animowane. Na przestrzeni lat powstało wiele wspaniałych obrazów rysunkowych, które nie miały nic wspólnego z wielkim potentatem. Przypomnijmy sobie te najciekawsze.

Dzięki utalentowanym realizatorom disnejowskie produkcje przekraczają kolejne granice, jeśli chodzi o warstwę techniczną. Fabularnie wciąż chwytają za serce, zabierając młodych i starszych we wspaniałą podróż do świata fantazji. Wielu widzów nie zdaje sobie jednak sprawy, że część ich ukochanych animacji nie ma nic wspólnego z Disneyem. Poniżej  prezentujemy zestawienie najciekawszych produkcji, które udanie przełamały monopol potentata. Czy są wśród nich również wasi faworyci?

Seria Shrek

Film o zielonym ogrze zmienił wszystko. To właśnie pierwszy obraz z cyklu zapoczątkował modę na niedisnejowskie filmy animowane, które bawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Shrek doskonale zbalansował momenty skierowane do najmłodszych, z tymi, pełnymi poukrywanych podtekstów, czytelnych tylko dla dojrzalszych widzów. Shrek trzymał poziom do ostatniego filmu z serii i wykreował wielu przezabawnych bohaterów. Polski dubbing przyniósł nam natomiast wyśmienitego Jerzego Stuhra w roli szajbniętego osła.

Seria Epoka lodowcowa

Kolejna bardzo ważna seria filmowa. Film podobnie jak Shrek został skomponowany w taki sposób, aby śmieszył zarówno starszych, jak i młodszych. Akcja pierwszej części przenosi nas 20 000 lat wstecz, do czasu wielkiej migracji zwierząt. Mamut, tygrys i leniwiec ratują małe dziecko z tarapatów i dostarczają je bezpieczne do rodziny. To początek wielkiej przyjaźni i jeszcze większej przygody. Epoka lodowcowa nie byłaby oczywiście tak popularną serią, gdyby nie wiewiórka, próbująca złapać upragniony orzeszek.

Seria Kung Fu Panda

Po to niezdarny miś panda, który wraz z ojcem gąsiorem prowadzi restaurację. Nie chce jednak wiązać przyszłości z gastronomią. Pragnie zostać mistrzem kung fu! Zbieg dziwacznych okoliczności sprawia, że rozpoczyna ciężki trening pod okiem surowego mistrza Shifu. To początek jednej z najlepszych współczesnych serii animowanych. Druga część Kung Fu Pandy nadal trzymała poziom, trzecia nieznacznie obniżyła loty. Nie zmienia to jednak faktu, że to wciąż jedna z lepszych rzeczy na współczesnym rynku filmów animowanych.

Seria Madagaskar

Wielki hit z 2005 roku doczekał się dwóch filmowych kontynuacji i dwóch serialowo-filmowych spin offów. To jedna z najbardziej zabawnych i szalonych animacji ostatnich lat. Absurdalny humor sąsiadował z ostrą jazdą bez trzymanki i z bardzo niegrzecznymi żartami. Król Julian i jego Wyginam śmiało ciało wszedł już do popkultury, a wraz z nim dziesiątki prześmiesznych one linerów. Druga część Madagaskaru miała równie wysoki poziom, trzecia natomiast była znacznie słabsza. Nie zmienia to jednak faktu, że Alex, Marty, Melman i Gloria stanowią ekipę, z którą zarówno starsi, jak i młodsi chcieliby pójść na ostrą imprezę.

Seria Jak wytresować smoka

Zakończona w 2019 roku trylogia to opowieść o Czkawce, Szczerbatku i jeźdźcach smoków. Seria od pierwszych filmów imponuje oprawą audiowizualną i fabułą, której największą siłą są emocje. Wszystkie trzy części to Mount Everest współczesnej animacji. W skład franczyzy wchodzą jeszcze seriale skupiające się na szalonej ekipie jeźdźców smoków.

Seria Jak ukraść KsiężycMinionki

Film, który zupełnie niespodziewanie odniósł wielki sukces i dał początek popularnej franczyzie. Wypromował również minionki – postacie znane chyba każdemu. Jak ukraść księżyc opowiada o złoczyńcy Gru, który pod wpływem trzech uroczych sierotek staje się całkiem sympatycznym gościem. Franczyza o małych żółtych łobuziakach wciąż rozwija się w najlepsze. Bohaterowie drugoplanowi produkcji wkroczyli na pierwszy plan i najwyraźniej jest im tam całkiem przyjemnie. Minionki rozrabiają oraz Gru, Dru i Minionki zdobyły zadowalającą popularność, a na 2020 rok zapowiedziany jest kolejny obraz o tych bohaterach.

Happy Feet: Tupot małych stóp

Być może część widzów o tym nie wie, ale reżyserem dwóch części z cyklu Tupot małych stóp jest George Miller – ten samy, który wykreował postapokaliptyczną estetykę Mad Maxa. Mając tę świadomość, można dostrzec pewne motywy pojawiające się zarówno w filmach o krwiożerczych punkach na pustyni, jak i tańczących pingwinach na Antarktydzie. Dzięki temu Tupot małych stóp tak bardzo różni się od disnejowskich form, że stanowi jeden z najbardziej oryginalnych animowanych obrazów ostatnich lat.

Źródło: zdjęcie główne: Dreamworks
Strony: 1234

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – oficjalne plakaty…

Avengers: Koniec gry rozkręca swoją promocję. Widowisko MCU doczekało się oficjalnych plakatów superbohaterów.

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Michał Kujawiński
-

Właściciele serwisu Kinomaniak.tv otrzymali wyroki w…

Na portalu Wyborcza.pl pojawiły się informacje dotyczące wyroku, który otrzymali twórcy serwisu z pirackimi treściami,…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.