Repertuar kin Nowość Program TV

TOP 10: Filmy o politykach

Polityka od zawsze wzbudzała kontrowersje i pobudzała wyobraźnię. Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Jednych fascynuje, innych zwyczajnie nudzi. Dla niektórych to tylko gadające głowy starzejących się naburmuszonych panów, dla innych ekscytująca gra pomiędzy najbardziej genialnymi umysłami świata.

Nie trzeba Franka Underwooda, aby opowiedzieć historię o mężu stanu, który zmienił świat. Nie trzeba fikcyjnych postaci i zastępów oscarowych scenarzystów, aby zaprezentować fabułę polityczną, która porwie fanów popkultury. Nie bez powodu filmowcy sięgają po prawdziwe historie, tworząc na ich podstawie wybitne produkcje.

Historia świata pełna jest postaci, które miały wpływ zarówno na globalne, jak i lokalne wydarzenia. Poniżej prezentujemy listę filmów właśnie o takich jednostkach. Oczywiście to nie wszystkie słynne obrazy biograficzne. Na wyróżnienie zasługują również takie hity, jak Jackie, Obywatel Milk, Wojna Charliego Wilsona, Jak zostać królem i wiele innych. Poniższa lista zawiera naszym zdaniem najbardziej wyjątkowe obrazy, które dzięki wybitnym kreacjom aktorskim, ciekawej realizacji lub interesującej warstwie fabularnej przeszły do historii.

10 Żelazna dama

6,4
2011
Żelazna Dama

O filmie

Królów było wielu, Żelazna Dama tylko jedna... Margaret Thatcher miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i nieprzeciętny tupet.… Czytaj więcej

Żelazna Dama nie jest najlepszym obrazem biograficznym w historii. Można zaryzykować stwierdzenie, że pod względem fabularnym i realizacyjnym prezentuje poziom poniżej średniej. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdy obserwujemy aktorskie szarże Meryl Streep. Niektórzy twierdzą, że film ten powstał tylko po to, aby ta wybitna artystka mogła po raz kolejny popisać się swoimi wielkimi umiejętnościami aktorskimi. Miejmy nadzieję że w najbliższej przyszłości powstanie jeszcze jeden film o Margaret Thatcher, bo była premier Wielkiej Brytanii po prostu zasługuje na wybitną kinową biografię.

9 Czas mroku

7,4
2017
Czas mroku

O filmie

Fabuła filmu skupia się na Winstonie Churchillu, który prowadzi sprawę przeciwko Hitlerowi w pierwszych dniach II wojny światowej. Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

Joe Wright tworzy film, który wpisuje się w standardową koncepcję kina biograficznego. Reżyser w żadnym momencie nie stara… Czytaj więcej

Podobnie jak w przypadku Iron Lady, Czas mroku nie jest filmem perfekcyjnym. Przedstawia jednak kawał brytyjskiej historii i ma jeden niezaprzeczalny atut w postaci aktora klasy światowej, portretującego jednego z najważniejszych polityków w historii świata. Interpretacja Gary’ego Oldmana to oscarowy pewniak. Filmów i seriali o Churchillu było prawie tak dużo jak o Hitlerze. Świetnie brytyjskiego premiera zagrał na przykład John Lithgow w serialu The Crown.  Produkcje odcinkowe mają jednak łatwiej. Dzięki swojej formie posiadają więcej przestrzeni na skrupulatne i dokładnie nakreślenie sylwetki bohaterów.  Film Czas mroku popełnia pewne błędy, ale z pewnością jest ważnym elementem budującym mit prawdziwego męża stanu. Niedoskonałego, trudnego, skomplikowanego, jednak kochającego swój naród ponad wszystko.

8 Królowa

7,3
2006
Królowa

O filmie

Najnowszy film Stephena Frearsa ('Niebezpieczne związki”) o Elżbiecie II jest pierwszym filmem przywołującym wydarzenia związane ze śmiercią księżnej Diany, jak… Czytaj więcej

Czy brytyjska monarchia ma jakikolwiek wpływ na politykę krajową, czy pełni jedynie funkcję reprezentatywną? Głosem w dyskusji na ten temat jest z pewnością obraz Królowa z Helen Mirren w roli głównej. Mimo że bohaterka tej produkcji nie jest politykiem z krwi i kości, to warto ten obraz wyróżnić ze względu na to, że dość celnie obrazuje trudną relację między Koroną a brytyjskim rządem. Poza tym kluczową rolę odgrywa tu też Tony Blair (wybitna kreacja Michaela Sheena), a jak wiemy, gość ten ma politykę we krwi.

7 Upadek

8,2
2004
Upadek

O filmie

Berlin, kwiecień 1945 roku. Na ulicach panuje chaos nie do opisania. Naród niemiecki czeka na swą nieuchronną klęskę. Adolf Hitler… Czytaj więcej

Światowa polityka to nie tylko wybitni mężowie stanu i zdobywcy pokojowej nagrody Nobla. Niestety ma ona też swoje mroczne strony. Z pewnością najczarniejszy rozdział w historii świata zapisał Adolf Hitler. Postać ta jest bohaterem dziesiątek filmów i seriali. W znakomitej większości jest on czystej krwi antagonistą. Film Upadek nie zmienia tego punktu widzenia, jednak dość głęboko wnika w osobowość zbrodniarza. Nie wybiela go, a uczłowiecza. Pokazuje prawdziwą twarz, która mimo że ludzka, nadal jest przerażająca.

Źródło: zdjęcie główne: Materiały promocyjne
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.