TOP 50: Najlepsze komedie wszech czasów

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

36. Menażeria (1978)

Pierwowzór większości komedii studenckich. Historia studenckiego bractwa, które nie ma nic do stracenia, więc imprezuje z całych sił i do samego końca. Oglądany dziś, film pokazuje, że niewiele różni studentów współczesnych i tych sprzed wielu dekad.

35. Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask (1972)

Niech ten tytuł reprezentuje na liście filmografię Woody'ego Allena. To komedia z czasów, gdy Allen przede wszystkim bawił. Wciąż jeszcze pełen pomysłów i zabawnych skojarzeń, przerobił poradnik seksuologiczny na film pełnometrażowy i zrobił to z rozmachem oraz wyobraźnią. Absolutna klasyka.

34. Spaceballs (1987)

Świetny przykład parodii filmowych, które przez lata wychodziły spod ręki Mela Brooksa. Tu odważnie wziął się za kino SF i stworzył coś, o czym zawsze marzyli fani Gwiezdnych Wojen – rubaszną wersję ich ulubionej sagi omaszczoną żartami z wielu innych kultowych filmów. Wciąż śmieszy.

33. The Breakfast Club (1985)

Nnastępne wielkie nazwisko amerykańskiej komedii - John Hudges. Dziś pamiętany głównie jako mistrz komedii o nastolatkach, a to właśnie najsłynniejsza z nich. Grupka zupełnie niepasujących do siebie uczniów musi za karę zostać dłużej w szkole. Czy potrafią przełamać różnice pomiędzy sobą? W końcu łączy ich wspólny wróg – nauczyciel.

32. Austin Powers: International Man of Mystery (1997)

Świetna parodia Jamesa Bonda i wszelkich innych produkcji szpiegowskich. Mike Myers stworzył tu postać najbardziej wyluzowanego agenta w historii wywiadu. I to agenta, który odnosi sukcesy. Również w kinie – stąd dwie kolejne części cyklu.

31. The Addams Family (1991)

Kultowa komedia grozy. Najpierw był cykl rysunków satyrycznych (pełnych grozy, oczywiście) autorstwa Charlesa Addamsa. Z czasem rodzinkę na nich występującą przeniesiono na ekran. Tak powstała komedia, która miejscami naprawdę przeraża, ale bawi jeszcze mocniej.

30. There's Something About Mary (1998)

Bracia Farrelly – para amerykańskich reżyserów-komediantów rzadko potrafiła wyważyć proporcje pomiędzy śmiechem a wulgarnością, ale tu udało im się idealnie. Opowieść o walce po latach o swą licealną miłość jest miejscami bardzo wulgarna, ale w sposób, który nie razi niemal nikogo.

Strony:

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV