Przeczytaj w weekend

TOP 50: Najlepsze komedie wszech czasów

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

29. Vacation (1983)

Klasyczna komedia o rodzinnych wakacjach była popisem możliwości komediowych Chevy'ego Chase'a i początkiem cyklu kinowych opowieści o rodzinie Griswoldów. Niedawno widzieliśmy historię wakacji kolejnego pokolenia tego rodu, ale i tak najlepszym filmem był ten pierwszy.

28. Clerks (1994)

Niskobudżetowy czarno-biały debiut Kevina Smitha, który stał się głosem pokolenia lat 90. Z jednej strony - opowieść o braku perspektyw i nudzie; z drugiej - świetna, odważna komedia obyczajowa o zwyczajach tamtych czasów, od sposobów robienia zakupów po seksualne rytuały.

27. Trading Places (1983)

Prosta w swych założeniach opowieść o tym, jak dwóch facetów z zupełnie różnych miejsc na społecznej drabinie nagle zostaje zamienionych miejscami. Czy świat w ogóle zauważy różnice? I czy oni, gdy się zorientują, nie będą mieli ochoty się odgryźć? Klasyka komedii obyczajowej.

26. Knocked Up (2007)

To miała być szybka przygoda na jeden raz, ale skończyło się inaczej. Czy para zupełnie do siebie niepasujących ludzi jest w stanie (dla przyszłego dziecka) znaleźć pomysł na wspólne życie? Odpowiedź nie jest tak ważna jak zabawne perypetie, które ich czekają.

25. The Mask (1994)

Adaptacja małego niezależnego komiksu o masce, która wyzwala w tym, kto ją nosi, najdziksze i najbardziej ekstremalne zachowania. Jeśli połączyć to z talentem Jima Carreya do robienia min i wcielania się w najróżniejsze postaci,e dostajemy film, którego po latach nie sposób wyrzucić z pamięci. A jeszcze to był przecież debiut Cameron Diaz.

24. Monty Python and the Holy Grail (1975)

Pierwszy pełnometrażowy film kultowej brytyjskiej grupy komików. To średniowieczna (powiedzmy) opowieść o poszukiwaniu tytułowego Graala przez rycerzy króla Artura. Oczywiście to tylko pretekst do niekończącego się festiwalu absurdalnych żartów i dialogów.

23. Airplane! (1980)

Pierwsze dzieło wyreżyserowane przez trio ZAZ (Zucker, Abrahams, Zucker), parodia popularnych w latach 70. lotniczych filmów katastroficznych. To tu zaczęła się wielka komiczna kariera Lesliego Nielsena - przez poprzednie dekady ten (wówczas 54-letni) aktor był obsadzany raczej w rolach dramatycznych.

Strony:

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV