TOP 50: Najlepsze komedie wszech czasów

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

8. The Big Lebowski (1998)

Najbardziej wyluzowany film wszech czasów. Tytułowy bohater, Koleś, to facet, który po prostu płynie z prądem życia. Nic nie jest w stanie go zdziwić czy zmienić jego przyzwyczajenia. Nic, tylko mu zazdrościć. Nam pozostaje dobrze się bawić przy jego przygodach.

7. The Blues Brothers (1980)

Słynna komedia z Johnem Belushim i Danem Aykroydem jako duetem rozśpiewanych braci Blues, którzy balansując na granicy prawa, chcą pomóc sierocińcowi, w którym się wychowali. Zaczęło się od występów w programie telewizyjnym Saturday Night Live, a potem skończyło w kinie. Ale w końcu w tym programie występowała spora część obsady wielu filmów z tej listy.

6. The Great Dictator (1940)

Charlie Chaplin drwiący z Hitlera i totalitaryzmu. Pewne rzeczy po prostu się nie starzeją. Nigdy. To jeden z tych filmów.

5. MASH (1970)

Najsłynniejsza komedia antywojenna wszech czasów. Historia amerykańskiego szpitala polowego podczas wojny w Korei. Potencjał tej opowieści był tak duży, że sitcom oparty na jej założeniach nadawano przez 11 sezonów i jest jednym z najważniejszych w historii tego gatunku.

4. Top Secret! (1984)

Na tej liście było już sporo filmowych parodii, ale ta jest absolutnie najlepsza i wzorcowa. Trio Zucker-Abrahams-Zucker stworzyło tu film, który w każdej minucie bawi się innym filmem, dekonstruuje mnóstwo branżowych sztuczek, a jeszcze przy tym jest ciekawą fabułą o miłości, szpiegostwie i zdradzie. To także debiut Vala Kilmera.

3. Monty Python's The Meaning of Life (1983)

Monty Python po raz trzeci. Ich ostatnie wielkie wspólne kinowe dzieło to zbiór kilku opowieści, które próbują zdefiniować ludzkie życie, a przy tym obraża właściwie wszystkie grupy społeczne, jakie twórcom przyszły do głowy. Bo ze wszystkiego można się śmiać, a najbardziej ze śmierci.

2. City Lights (1931)

Genialne dzieło Chaplina, w którym odnaleźć można niemal wszystko, co stanowi ideę komedii. Chaplin zadbał o to, byśmy świetnie się bawili, a przy tym odczuli praktycznie wszystkie inne emocje, jakie człowiek potrafi. Jego postać trampa tu osiągnęła doskonałość. Seans obowiązkowy.

1. Some Like It Hot (1959)

Na samym szczycie klasyczna komedia hollywoodzka. Absolutnie wzorcowa. Mamy tu i przebieranki, i wielką miłość, i gangsterów, i samą Marylin Monroe. To z tego filmu wzięło się sporo powiedzonek, które do dziś używamy. Przede wszystkim to film, który bawi przy każdym kolejnym seansie.

Strony:

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV