TOP 50: Najlepsze komedie wszech czasów

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

Na przestrzeni dekad powstało mnóstwo świetnych komedii. Oto te, naszym zdaniem, najlepsze z najlepszych.

22. American Pie (1999)

Urocza i wulgarna zarazem komedia o męskich problemach z „pierwszym razem”. Bo faceci też mają z tym problem, zwłaszcza gdy chcą to zorganizować jeszcze przed maturą. A tych czterech się uparło. Początek bardzo nierównej serii – zdarzały się w niej filmy równie dobre i bardzo słabe.

21. Ghostbusters (1984)

Jedno z czołowych dzieł komedii lat 80. Historia nowojorskiego oddziału do walki z duchami - bo przecież ktoś musi się tym zajmować. Kultowa muzyka, kultowe stroje, kultowe logo. W tym roku czekamy (mało kto niecierpliwie) na nowy film – tym razem z żeńską obsadą.

20. Ekipa Ameryka. Policjanci z jajami (2004)

A jednak jeszcze jedna animacja w zestawie. To film twórców kultowego serialu South Park, którzy zdecydowali się na nakręcenie laleczkowego kina akcji. Wyszło im rewelacyjnie, prześmiesznie, a wiele gwiazd Hollywood tu mocno sparodiowanych musiało mieć się z pyszna.

19. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (1988)

Chwilę wcześniej było o początkach Lesliego Nielsena, a to on w życiowej komicznej formie jako porucznik Frank Drebin. Postać stworzona na potrzeby serialu tu przeszła do kina i sprawdziła się jeszcze lepiej. Jego nieporadność może się równać tylko z jego głupotą. Początek trylogii.

18. Miś (1980)

Obowiązkowy akcent polski. Film Barei stał się wyznacznikiem śmiechu z naszej poprzedniej epoki. W czasach PRL-u była to po prostu złośliwa drwina z rzeczywistości. Dziś to najlepszy zapis tamtego stanu umysłów i metod funkcjonowania kraju. Naprawdę tak było, choć wtedy tak nas to nie bawiło.

17. Life of Brian (1979)

Drugi film Monty Pythona był mocnym głosem w dyskusji o religii. Czy można zabawnie opowiedzieć o ludzkich wierzeniach? Oczywiście, że można. Historia Briana, rówieśnika i (w jakimś stopniu) konkurenta Chrystusa, pięknie demaskuje wewnętrzne mechanizmy powstawania religii i mimo to promieniuje optymizmem. Niewiele jest takich filmów.

16. The Hangover (2009)

Komedia niemal doskonała. Wielki nieoczekiwany hit kinowy – opowieść o grupce przyjaciół, którzy udają się na ostatni kawalerski wypad do Las Vegas, a potem rano nic nie pamiętają i muszą odtworzyć swe nocne przygody. Misternie skonstruowany scenariusz zachwycił widzów i w efekcie powstały dwie kolejne części.

Strony:

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Rudd

Paul Rudd

ur. 1969, kończy 51 lat

Michael Rooker

Michael Rooker

ur. 1955, kończy 65 lat

Billy Dee Williams

Billy Dee Williams

ur. 1937, kończy 83 lat

Peyton List

Peyton List

ur. 1998, kończy 22 lat

Sofia Boutella

Sofia Boutella

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV