Kinowe Uniwersum Marvela – krótki przewodnik
Kinowe Uniwersum Marvela jest przykładem na to, jak tworzyć spójny świat historii opowiadanych na ekranach telewizorów oraz w kinie. 6 maja do kin wszedł Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, przypomnijmy sobie zatem, co już możemy obejrzeć w MCU i jak wyglądają plany na przyszłość. Artykuł jest regularnie aktualizowany.
Kinowe Uniwersum Marvela jest przykładem na to, jak tworzyć spójny świat historii opowiadanych na ekranach telewizorów oraz w kinie. 6 maja do kin wszedł Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, przypomnijmy sobie zatem, co już możemy obejrzeć w MCU i jak wyglądają plany na przyszłość. Artykuł jest regularnie aktualizowany.
Thor (2011)
I w końcu pojawił się Thor, który nie tylko dał grupie superbohaterów nowego członka oraz nowego wroga, ale również nowego pana do wzdychania dla części widowni zainteresowanej mężczyznami - i nie mówię tu o głównym bohaterze. Mianowicie chodzi o postać czarnego charakteru zwanego Loki, w którego brawurowo wcielił się Tom Hiddleston, momentalnie zdobywając wielką popularność, która trwa po dzień dzisiejszy. Zdecydowanie przyćmił debiut swojego kolegi, Chrisa Hemswortha, w roli Thora. Ciekawostka - Tom Hiddleston na castingach pierwotnie walczył właśnie o rolę tego nordyckiego boga.
Thor to film, który przede wszystkim potwierdził to, co wielu widzów podejrzewało wcześniej - tajemniczy Tesseract jest centralnym wątkiem tej fazy Kinowego Uniwersum Marvela, gdyż przewija się w praktycznie każdej produkcji (poza "Iron Manem" i "Incredible Hulk"). Ostatecznie okazał się on kluczowy dla fabuły "Avengers". Poza tym przedstawiono nam tutaj dr. Selviga z twarzą cudownego Stellana Skarsgarda oraz Hawkeye'a w epizodzie. W tym filmie również po raz pierwszy zostaje wspomniany Hank Pym, który - jak wiedzą fani komiksów - jest ważny dla przyszłości Uniwersum (ostatecznie w Ant-Manie zagrał go Michael Douglas).
Film Kennetha Branagha jako pierwszy z MCU przedstawia widzom kompletnie nowy świat, jakim jest tutaj Asgard. Nordyccy bogowie w całkowicie innym wydaniu okazali się ciekawym i atrakcyjnym motywem, mającym jeszcze szansę rozwoju. Podobnie jak w wielu początkach historii o superbohaterach, Thor też nie jest od razu uosobieniem wszelakich cnót. Za jego pychę i nieposłuszeństwo Odyn (Anthony Hopkins) zrzuca go na Ziemię, by tam pozbawiony swojej mocy zmienił się i znów okazał się godnym dzierżenia boskiego młota zwanego Mjolnirem.
Konsultant (2011)
Konsultant to krótki filmik dodany do wydania DVD Thora. Przedstawia on wydarzenia po pierwszym filmie o nordyckim bogu i w czasie finałowych sekwencji Hulka. Fabuła skupia się na dwóch agentach T.A.R.C.Z.Y. - Coulsonie i Sitwellu - którzy spotykają się w restauracji, gdzie omawiają wydarzenia mające związek z wcześniej wspomnianymi przygodami Hulka.
The Avengers (2012)
I w końcu dochodzimy do punktu kulminacyjnego 1. fazy Kinowego Uniwersum Marvela, która potwierdziła klasę studia i jej niezwykle dopracowany oraz przemyślany plan. Oto film, w którym po raz pierwszy spełniają się marzenia widzów i fanów komiksu na całym świecie - wszyscy superbohaterowie razem na ekranie walczą z inwazją kosmitów zwanych Chitauri, dowodzonych przez Lokiego.
Za kamerą stanął Joss Whedon, dotąd znany z wielu popularnych seriali, który potwierdził coś, co potem było wykorzystywane przez Marvela w 2. fazie - jeśli na stołku reżysera posadzi się filmowca będącego geekiem i fanboyem komiksów, efekt może jedynie zachwycić. Nic więc dziwnego, że Avengers pobili wszelkie rekordy popularności, stając się najbardziej dochodowym filmem studia. Obraz zebrał też świetnie recenzje i wielu widzów oraz ekspertów uważa go za przykład tego, jak zrobić idealny film oparty na komiksach.
Na uwagę zasługuje debiut "nowego" Hulka (bynajmniej nie chodzi o Marka Ruffalo). Oto bowiem Joss Whedon pokazał światu, jaki powinien być filmowy Hulk - potężny, zabawny i z charakterem. Widzowie pokochali sceny z nim, a szczególnie jego komiczną relację z Thorem. Ten film koniecznie trzeba obejrzeć.
Przedmiot 47 (2012)
Ten One Shot, dodany do wydania Blu-ray Avengers, przedstawia wydarzania następujące zaraz po filmie. Akcja skupia się na szczęśliwej parze z Nowego Jorku, która odnajduje broń pozostawioną przez Chitauri. Bennie i Claire decydują się użyć jej do napadów na bank, czym też szybko sprowadzają na siebie uwagę T.A.R.C.Z.Y. Pierwsza krótkometrażówka Marvela, która pokazała świetną równowagę pomiędzy efektownością a humorem. W odróżnieniu od poprzednich nie jest to aż tak bardzo kameralna opowieść.
Iron Man 3 (2013)
Zaczyna się 2. faza Uniwersum, a jednocześnie kończy się trylogia o Iron Manie. Świat Tony’ego Starka legł w gruzach wskutek podstępnych działań jednego z jego najpotężniejszych wrogów, Mandaryna. Stark po raz kolejny jest zdany na własny geniusz, dzięki któremu będzie mógł podnieść się z kolan i wygrać z nieprzyjacielem.
Obraz wzbudził wielkie kontrowersje wśród widzów znających komiksy. Chodzi o wielki zwrot akcji związany z postacią Mandaryna (Ben Kingsley). Ta krytyka miała aż tak wielki wpływ na twórców i studia, że potem (w krótkometrażówce) twórcy starali się trochę naprawić szkody.
Pomimo tego obraz zebrał pochlebne opinie i jest zdecydowanie lepiej oceniany od 2. części.
Niech żyje król (2013)
Niech żyje król przedstawia wydarzenia, które miały miejsce po trzecim Iron Manie. Trevor Slattery, w którego ponownie wciela się Ben Kingsley, trafia do więzienia, gdzie też m.in. spotyka Justina Hammera z 2. części przygód Iron Mana. Okazuje się, że jego podszywanie się pod superłotra rozgniewało wiele osób, w tym prawdziwego Mandaryna. Takim sposobem Marvel starał się uspokoić rozzłoszczonych fanów (i trochę to podziałało). Trudno jednak powiedzieć, czy kiedykolwiek zobaczymy tego Mandaryna, na którego czekają fani komiksów.
Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. (2013)
Akcja pierwszego serialu studia Marvela rozgrywa się tuż po wydarzeniach z superprodukcji Avengers. Oczekiwania wobec Agentów... były ogromne, chyba nawet większe, niż Marvel się spodziewał. Dlatego też produkcja stała się poligonem doświadczalnym, na którym Marvel eksperymentował z tym, jak opowiadać telewizyjne historie i jak je powiązać z kinowymi filmami.
Crossoverów nie brakowało, ale najważniejszy jest ten z drugiej połowy 1. sezonu, kiedy akcja serialu rozgrywała się równolegle do wydarzeń z filmu winter soldier. Produkcja w każdym sezonie ładnie się rozwija dając widzom wiele frajdy i informacji o MCU. Obecnie emitowany jest 3. sezon, który także będzie związany z Wojną bohaterów.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat