Najlepsze filmy komiksowe 2017 roku

Redakcja i współpracownicy naszego portalu wybrali najlepsze filmy komiksowe mijającego roku. Walka o pierwsze miejsce była naprawdę zacięta.

Redakcja i współpracownicy naszego portalu wybrali najlepsze filmy komiksowe mijającego roku. Walka o pierwsze miejsce była naprawdę zacięta.

Premiery wszystkich tegorocznych produkcji komiksowych już za nami. Nie da się ukryć, że w ciągu minionych 12 miesięcy ten gatunek zaoferował nam więcej zachwytów niż rozczarowań - koniec końców możemy więc wyprowadzić wniosek, że kino oparte na historiach obrazkowych znajduje się w znakomitej kondycji. Najwyższy już czas wybrać najlepsze filmy komiksowe 2017 roku, niejako w oczekiwaniu na wielkie wydarzenia, które na arenie superbohaterskiej czekają na nas w najbliższym czasie.

Do pierwszej 10-tki nie załapały się ostatecznie dwie animacje: Liga Sprawiedliwości: Mrok i Teen Titans: The Judas Contract. Trzeba też nadmienić, że pomiędzy 5. a 6. miejscem w zestawieniu pojawiła się gigantyczna przepaść punktowa. Do końca trwała także zażarta walka o pozycję lidera. Rozstrzygający okazał się mój głos - zapewne domyślacie się, kto był moim tegorocznym faworytem.

1 Valerian i Miasto Tysiąca Planet

O filmie

Valerian i Miasto Tysiąca Planet to widowisko science fiction Luca Bessona oparte na francuskim komiksie, który w latach 60. stworzyli Pierre Christin... Czytaj więcej

To miał być prawdziwy hit i odpowiedź Starego Kontynentu na wysokobudżetowe produkcje komiksowe rodem z Hollywood. Skończyło się na przetrącaniu materiału źródłowego, głównie na poziomie scenariusza. Cała historia zostaje więc rozpisana w taki sposób, że niejednokrotnie widz będzie miał prawdziwym problem ze zrozumieniem o co w niej, do licha, chodzi. Nawet jeśli w aspekcie wizualnym nie można temu filmowi nic zarzucić, to brak złoczyńcy z krwi i kości i iście karykaturalne rozwiązanie całej intrygi pozostawiają duży niesmak. Szkoda, bo ta opowieść z pewnością miała znacznie większy potencjał fabularny.

1 Atomic Blonde

O filmie

Tajna agentka MI6 zostaje wysłana do Berlina podczas zimnej wojny, aby zbadać sprawę morderstwa współpracownika i odnaleźć zaginioną listę podwójnych agentów. Czytaj więcej

Wybuchowa mieszanka thrillera zimnowojennego i kina akcji spod znaku John Wick. Nie ma tu miejsca na wyrastające jak grzyby po deszczu efekty specjalne - twórców interesuje bardziej kaskaderska maestria i perfekcja w aspekcie realizacyjnym. Nawet jeśli tytułowa bohaterka pierze przeciwników na kwaśne jabłko, to cudownym zrządzeniem losu udaje się wyeksponować jej ludzki pierwiastek, dzięki czemu historia staje się bardziej uniwersalna. Migawki z otulonego szarością Berlina doskonale kontrastują w feerii barw, jaka wyłania się w trakcie scen walki. Prawdziwą perełką jest kilkunastominutowa sekwencja pojedynku, która zgrabnie przechodzi w pościg samochodowy.

1 Liga Sprawiedliwości

O filmie

Zainspirowany ofiarnym czynem Supermana Bruce Wayne, który odzyskał wiarę w ludzkość, prosi swojego nowego sprzymierzeńca, Dianę Prince, o pomoc w... Czytaj więcej

To z pewnością największe rozczarowanie na tej liście i nie ma tu specjalnego znaczenia, czy film przypadł nam do gustu, czy też nie. Wychodzące na światło dzienne kolejne doniesienia o tym, jak chaotycznie studio Warner Bros. podchodziło do tworzenia tej produkcji, odbierają nam przyjemność z pierwszego ekranowego spotkania największych herosów DC. Mamy tu do czynienia z karkołomnym nałożeniem na siebie wizji dwóch reżyserów, które podzieli widzów. Jeśli nawet opowieść nas wciągnie i spełni nasze oczekiwania, to gdzieś z tyłu głowy pojawi się irracjonalne poczucie, że ten film mógłby być znacznie lepszy.

1 LEGO Batman: Film

O filmie

W Gotham szykują się wielkie zmiany. Jeśli Batman chce uratować miasto przed zakusami Jokera, musi porzucić swoją samotnię i spróbować... Czytaj więcej

Batman w wersji LEGO przebojem wszedł do panteonu ekranowych herosów. Wszyscy spodziewaliśmy się jednej wielkiej jazdy bez trzymanki. I to dostaliśmy, uzupełnione jeszcze za pomocą całkiem sprawnie wkomponowanych w fabułę rozterek emocjonalnych głównego bohatera. Nie ma żadnego przypadku w tym, że niektórzy porównują animację do produkcji Mad Max: Na drodze gniewu - to przecież ten sam kaliber narracyjnej swady i zaklętego w opowieści szaleństwa. Coś dla siebie znajdą tu przede wszystkim miłośnicy absurdalnego humoru; przypomnijcie sobie scenę, w której Mroczny Rycerz wymienia swoich przeciwników, z... Królem Przypraw na czele.

1 Kingsman: Złoty krąg

O filmie

Po ataku na siedzibę Kingsman i pojawieniu się nowego łotra Eggsy i Merlin muszą współpracować z amerykańską agencją Statesman, aby uratować... Czytaj więcej

Udana kontynuacja serii, choć zapewne większość z nas będzie mieć wrażenie, że jakościowo gorsza od pierwszej części. Seans da nam zapewne wiele przyjemności, choć brak tutaj tej energii, którą Eggsy i spółka zaprezentowali trzy lata temu. Mimo to mamy tu do czynienia z osobliwym koktajlem kinowym, w którym przerysowana akcja miesza się z humorem rozpisanym na absurdalno-makabryczną modłę. Twórcy mają spory dystans zarówno do przyjętych w tym gatunku konwencji, jak i samej ekranowej opowieści. Najlepszym na to dowodem jest pojawiający się w niej dosłownie i w przenośni znienacka Elton John, który pokazuje olbrzymi talent komediowy.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: Zdjęcie główne: Warner Bros./Marvel/20th Century Fox

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV