Oscary 2019 – Green Book triumfuje. Czarna Pantera też, Zimna wojna bez nagrody

Oscary 2019 zostały przyznane. Najważniejszą nagrodę otrzymał film Green Book, a kilka statuetek zdobyły też Czarna Pantera, Roma i Bohemian Rhapsody. Zimna wojna nie znalazła się wśród laureatów.

Oscary 2019 zostały przyznane. Najważniejszą nagrodę otrzymał film Green Book, a kilka statuetek zdobyły też Czarna Pantera, Roma i Bohemian Rhapsody. Zimna wojna nie znalazła się wśród laureatów.

Wiemy już, kto zdobył Oscary 2019. Najważniejszą statuetkę, ku zaskoczeniu niektórych komentatorów, otrzymał film Green Book, który został łącznie wyróżniony w trzech kategoriach. Taką samą liczbą nagród mogą pochwalić się produkcje Black Panther i Roma, choć nieoczekiwanie zostały one w ogólnym rozrachunku zdystansowane przez Bohemian Rhapsody (4 Oscary, w tym za Najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Rami Malek). The Favourite zakończyła wieczór z jedną statuetką (Olivia Colman za Najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską). Warto odnotować, że produkcje oparte na komiksach Marvela zdobyły razem 4 Oscary (Spider-Man: Into the Spider-Verse zwyciężyło w Najlepszej animacji pełnometrażowej), choć pewnym zaskoczeniem może być fakt, że Avengers: Infinity War w rywalizacji w Efektach specjalnych została pokonana przez film First Man. Niestety, Zimna wojna nie zamieniła na Oscara żadnej ze swoich trzech nominacji.

Brak wyraźnego zwycięzcy na polu artystycznym jest przynajmniej przez część komentatorów odbierany jako dobrze wpasowujący się w nijakość tegorocznej gali oscarowej. W niektórych jej momentach nieobecność prowadzącego odciskała swoje piętno na kształcie ceremonii; może za wyjątkiem wejścia na scenę Spike Lee, który w swojej przemowie po zdobyciu Oscara nawiązał do kwestii niewolnictwa i przyszłorocznych wyborów prezydenckich w USA, cały wieczór wydawał się aż do bólu bezpieczny - żarty aktorów nie przekraczały odgórnie ustalonych granic, a niektóre zachowania laureatów można było obstawiać w ciemno, jak choćby płacz Lady Gaga po otrzymaniu wyróżnienia za Najlepszą piosenkę. Trudno o wskazanie momentu, który mógłby zapisać się złotymi zgłoskami w oscarowej historii. Bodajże najlepiej całą galę podsumował dziennikarz portalu Deadline, który ocenia, że choć "wieczór szybko zaczął się od mocnego uderzenia, to jeszcze szybciej się wykoleił", by później poprosić Dwayne Johnson o spojrzenie w swój grafik w przyszłym roku.

Oto zwycięzcy:

FILM:

AKTOR:

AKTORKA:

AKTOR DRUGOPLANOWY:

AKTORKA DRUGOPLANOWA:

REŻYSER:

SCENARIUSZ ADAPTOWANY:

SCENARIUSZ ORYGINALNY:

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY:

DOKUMENT:

ANIMACJA:

PIOSENKA:

MUZYKA:

ZDJĘCIA:

MONTAŻ:

EFEKTY SPECJALNE:

DŹWIĘK:

MONTAŻ DŹWIĘKU:

SCENOGRAFIA:

KOSTIUMY:

CHARAKTERYZACJA:

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:

  • Skin

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT:

  • Okresowa rewolucja

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA:

Źródło: Variety / zdjęcie główne: Universal Pictures/Netflix/Marvel/Fox Searchlight/Politics

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV