Repertuar kin Nowość Program TV

Oscary 2019 – Green Book triumfuje. Czarna Pantera też, Zimna wojna bez nagrody

Oscary 2019 zostały przyznane. Najważniejszą nagrodę otrzymał film Green Book, a kilka statuetek zdobyły też Czarna Pantera, Roma i Bohemian Rhapsody. Zimna wojna nie znalazła się wśród laureatów.

Wiemy już, kto zdobył Oscary 2019. Najważniejszą statuetkę, ku zaskoczeniu niektórych komentatorów, otrzymał film Green Book, który został łącznie wyróżniony w trzech kategoriach. Taką samą liczbą nagród mogą pochwalić się produkcje Czarna Pantera i Roma, choć nieoczekiwanie zostały one w ogólnym rozrachunku zdystansowane przez Bohemian Rhapsody (4 Oscary, w tym za Najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Ramiego Maleka). Faworyta zakończyła wieczór z jedną statuetką (Olivia Colman za Najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską). Warto odnotować, że produkcje oparte na komiksach Marvela zdobyły razem 4 Oscary (Spider-Man Uniwersum zwyciężyło w Najlepszej animacji pełnometrażowej), choć pewnym zaskoczeniem może być fakt, że Avengers: Wojna bez granic w rywalizacji w Efektach specjalnych została pokonana przez film Pierwszy człowiek. Niestety, Zimna wojna nie zamieniła na Oscara żadnej ze swoich trzech nominacji.

Brak wyraźnego zwycięzcy na polu artystycznym jest przynajmniej przez część komentatorów odbierany jako dobrze wpasowujący się w nijakość tegorocznej gali oscarowej. W niektórych jej momentach nieobecność prowadzącego odciskała swoje piętno na kształcie ceremonii; może za wyjątkiem wejścia na scenę Spike’a Lee, który w swojej przemowie po zdobyciu Oscara nawiązał do kwestii niewolnictwa i przyszłorocznych wyborów prezydenckich w USA, cały wieczór wydawał się aż do bólu bezpieczny – żarty aktorów nie przekraczały odgórnie ustalonych granic, a niektóre zachowania laureatów można było obstawiać w ciemno, jak choćby płacz Lady Gagi po otrzymaniu wyróżnienia za Najlepszą piosenkę. Trudno o wskazanie momentu, który mógłby zapisać się złotymi zgłoskami w oscarowej historii. Bodajże najlepiej całą galę podsumował dziennikarz portalu Deadline, który ocenia, że choć „wieczór szybko zaczął się od mocnego uderzenia, to jeszcze szybciej się wykoleił”, by później poprosić Dwayne’a Johnsona o spojrzenie w swój grafik w przyszłym roku.

Oto zwycięzcy:

FILM:

AKTOR:

AKTORKA:

AKTOR DRUGOPLANOWY:

AKTORKA DRUGOPLANOWA:

REŻYSER:

SCENARIUSZ ADAPTOWANY:

SCENARIUSZ ORYGINALNY:

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY:

DOKUMENT:

ANIMACJA:

PIOSENKA:

MUZYKA:

ZDJĘCIA:

MONTAŻ:

EFEKTY SPECJALNE:

DŹWIĘK:

MONTAŻ DŹWIĘKU:

SCENOGRAFIA:

KOSTIUMY:

CHARAKTERYZACJA:

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:

  • Skin

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT:

  • Okresowa rewolucja

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA:

Źródło: Variety / zdjęcie główne: Universal Pictures/Netflix/Marvel/Fox Searchlight/Politics

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Shang-Chi – kto zagra azjatyckiego herosa?…

Shang-Chi to kolejny bohater z komiksów Marvela, który doczeka się solowego filmu. Nie wiadomo jeszcze,…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner jakiś czas temu sama przyznała się, że jest kiepska w zachowywaniu tajemnicy. Teraz…

Michalina Reda
-

Terry Gilliam uważa, że filmy superbohaterskie…

Terry Gilliam odniósł się do kina superbohaterskiego i przedstawił swoje zdanie - to po prostu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.