Najlepsze filmy science fiction 2016 roku
To był przedziwny rok dla produkcji spod znaku kosmitów, podróży w czasie i nowoczesnych technologii. Filmy, na które wytwórnie wydały ogromne budżety, a widzowie mieli wobec nich wielkie oczekiwania zawiodły na całej linii z nielicznymi wyjątkami. Dlatego próżno szukać na tej liście takich dzieł jak Dzień Niepodległości: Odrodzenie czy Pogromcy duchów.
To był przedziwny rok dla produkcji spod znaku kosmitów, podróży w czasie i nowoczesnych technologii. Filmy, na które wytwórnie wydały ogromne budżety, a widzowie mieli wobec nich wielkie oczekiwania zawiodły na całej linii z nielicznymi wyjątkami. Dlatego próżno szukać na tej liście takich dzieł jak Dzień Niepodległości: Odrodzenie czy Pogromcy duchów.
Na wysokości zadania stanęły jednak produkcje kameralne bez wielkich efektów specjalnych. Poniżej prezentuję Wam te filmy, które według mnie zasłużyły w minionym roku na wyróżnienie.
The Lobster
Na pierwszy ogień idzie film, który zadebiutował już w maju 2015 roku na Festiwalu w Cannes, jednak polscy widzowie mogli go zobaczyć dopiero w styczniu bieżącego roku. Dosyć zagmatwana i trudna wizja reżysera Yorgosa Lanthimosa doskonale sprawdziła się na ekranie. Film reklamowany był jako thriller science-fiction i tego gatunku mocno się trzyma, jednak konwencjami jakimi bawi się grecki twórca można by obdzielić kilka innych produkcji. Film o alternatywnej rzeczywistości, w której ludzie są zabierani do tajemniczego hotelu, aby znaleźć sobie partnera, w przeciwnym wypadku zostają zamienieni w zwierzęta, równie dobrze mógł by się sprawdzić jako melodramat bądź nawet w swoim całym absurdzie jako film grozy. Lanthimos w swojej antyutopijnej wizji przede wszystkim chciał pokazać trudność i pewne zakłamanie relacji międzyludzkich i to mu się udało. Dodatkowo świetnie na ekranie spisują się Colin Farrell i Rachel Weisz jako dwójka zagubionych samotników.
Midnight Special
Twórca Uciekiniera tym razem na swój projekt wybrał film science-fiction o chłopcu z wyjątkowymi zdolnościami. Głównymi bohaterami są Roy grany przez Michaela Shannona, oraz jego obdarzony niezwykłymi mocami syn Alton, którego w filmie kreuje Jaeden Lieberher. Roy chce uchronić swojego potomka przed rządową agencją oraz pewną sektą religijną, chcącymi wykorzystać dziecko do własnych celów. Fabuła nie brzmi może oryginalnie, ale jest to naprawdę bardzo dobry, absorbujący widza do ostatniej minuty film. Reżyser Jeff Nichols nie bawi się w swoim nowym dziele w powolne zawiązywanie akcji tylko od razu rzuca widza w sam środek zdarzeń. Reżyser doskonale także buduje intrygę w filmie za pomocą niedopowiedzeń, zmusza osoby przed ekranami do wytężenia szarych komórek. Film trzyma w napięciu aż do samego końca a główny bohater, Alton zostaje w pamięci na długo po seansie. I to nie tylko przez swoje charakterystyczne okulary pływackie.
10 Cloverfield Lane
Przyznam się szczerze, że gdy szedłem do kina na film Dana Trachtenberga, wiele się po tej produkcji nie spodziewałem. Jednak efekt końcowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Cloverfield Lane 10 to film bardzo kameralny, a zarazem genialny w swojej prostocie. Tak naprawdę o tym, że jest to produkcja science-fiction dowiadujemy się z niewielkich poszlak w trakcie seansu oraz z samego finału. Gdyby nie to Cloverfield Lane 10 mogło by funkcjonować jako rasowy thriller. Zresztą twórca filmu cały czas gra z widzem w kotka i myszkę myląc tropy fabularne. Doskonałe prowadzenie narracji oraz fantastyczna interakcja na linii Mary Elizabeth Winstead-John Goodman sprawia, że Cloverfield Lane 10 ogląda się z zapartym tchem do samego finału, który również wgniata w fotel.
Equals
Film, który podobnie jak Lobster najpierw zwiedził festiwalowe salony w 2015 roku, a na dobre zadomowił się w kinach także w 2016 roku. Niestety w Polsce widzowie nie mogli zobaczyć tej produkcji na dużym ekranie, a szkoda bo to naprawdę dzieło warte uwagi. The Equals to wizja utopijnej społeczności, w której występowanie uczuć u ludzi jest traktowane jako niebezpieczna anomalia. Niektóre osoby cieszą się z tej przypadłości, a inne nie mogąc sobie poradzić z emocjami wpadają w depresję. W tym świecie rodzi się zakazana miłość pomiędzy dwójką głównych bohaterów, która może stać się początkiem swoistej rewolucji. W tym filmie przede wszystkim największą pracę wykonują efekty wizualne. Wszystkie sterylne pomieszczenia i lokacje oraz bardzo charakterystyczna muzyka wywołują w widzu poczucie alienacji, pustki, pomagające utożsamić się z głównymi bohaterami. Film Drake’a Doremusa to w gruncie rzeczy właśnie opowieść o sztuczności świata, zanikaniu oryginalności, rzeczywistości, gdzie posiadanie własnych emocji jest pewnego rodzaju luksusem, ale też klątwą.
Zobacz również:
NAJLEPSZE SERIALE 2016
NAJLEPSZE SERIALE SCIENCE FICTION
NAJLEPSZE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE FILMY 2017 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE BAJKI I FILMY ANIMOWANE 2016 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2016 ROKU
NAJLEPSZE KOMIKSY 2016 ROKU
NJLEPSZE FILMY AKCJI 2016 ROKU
NAJLEPSZE THRILLERY 2016
NAJLEPSZE FILMY KOMIKSOWE 2016
NAJLEPSZE KOMEDIE 2016
NAJLEPSZE HORRORY 2016
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1989, kończy 36 lat
ur. 1956, kończy 69 lat
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1995, kończy 30 lat