Najlepsze filmy science fiction 2016 roku
To był przedziwny rok dla produkcji spod znaku kosmitów, podróży w czasie i nowoczesnych technologii. Filmy, na które wytwórnie wydały ogromne budżety, a widzowie mieli wobec nich wielkie oczekiwania zawiodły na całej linii z nielicznymi wyjątkami. Dlatego próżno szukać na tej liście takich dzieł jak Dzień Niepodległości: Odrodzenie czy Pogromcy duchów.
To był przedziwny rok dla produkcji spod znaku kosmitów, podróży w czasie i nowoczesnych technologii. Filmy, na które wytwórnie wydały ogromne budżety, a widzowie mieli wobec nich wielkie oczekiwania zawiodły na całej linii z nielicznymi wyjątkami. Dlatego próżno szukać na tej liście takich dzieł jak Dzień Niepodległości: Odrodzenie czy Pogromcy duchów.
Star Trek Beyond
Trzecią cześć nowej serii o przygodach załogi USS Enterprise przejął od zajętego Gwiezdnymi Wojnami J. J. Abramsa, specjalista od szybkich i wściekłych w kinie, czyli Justin Lin. Zmiana ta jest bardzo widoczna w najświeższej odsłonie cyklu, gdzie Lin postawił przede wszystkim na doskonale zrealizowane sekwencje akcji. Czego my tutaj nie mamy: walki we wnętrzu statku kosmicznego, katastrofę USS Enterprise spowodowana przez tajemniczy rój obcych pojazdów, szaleńczą jazdę motocyklem w obozie wroga, a także pojedynek Kirka i głównego antagonisty w strefie bez grawitacji. To wszystko daję naprawdę dobry efekt końcowy, zapewniający widzowi maksimum rozrywki. Trzecia część nie jest może na poziomie dwóch poprzednich, jednak nikt oglądając ten festiwal pełen akcji nie będzie czuł się znudzony i zawiedziony po seansie.
Arrival
Jeden z najinteligentniejszych filmów science-fiction jakie widziałem w ostatnich latach. Kanadyjski reżyser Denis Villeneuve po swoich bardzo udanych thrillerach Labirynt i Sicario tym razem wziął na warsztat wydawałoby się niemożliwe do dobrego zekranizowania opowiadanie Teda Chianga Historia Twojego Życia. Villeneuve już w przypadku Sicario udowodnił, że potrafi znakomicie pokazywać na ekranie pełnokrwiste kobiece postaci co potwierdził w Nowym początku. Ten film to przede wszystkim popis aktorskiego kunsztu Amy Adams, kradnącej praktycznie każdą scenę, w której się pojawia. Jednak Nowy początek to także dzieło, w którym pod płaszczykiem historii o przybywających na Ziemie kosmitach i trudnościach lingwistycznych kryje się swoista przypowieść o ludzkości, relacjach jakie w niej zachodzą i tym jak możemy je poprawić. Film Villeneuve’a to zdecydowanie jedna z najmocniejszych pozycji spod znaku science-fiction ostatnich lat. Pozostaje się tylko cieszyć, że to Kanadyjczyk jest reżyserem przyszłorocznego sequelu Łowcy Androidów.
ARQ
Jedyna na liście produkcja ze stajni Netflixa. Tony Elliot zabrał się za bardzo nośny w gatunku science-fiction, ale też już bardzo wyeksploatowany temat pętli czasowych. Jednak wykorzystał go w swoim filmie w bardzo interesujący sposób. Ciekawy motyw zmiksował z dobrą obsadą, całość umieścił w bardzo małej przestrzeni i w ten sposób stworzył dobry i emocjonujący film. O otoczce fabularnej całej historii widz wie naprawdę mało. Dowiadujemy się, że wyniku konfliktu energetycznego świat pogrążył się w chaosie a władze przejęła tajemnicza organizacja Torus. Dodajmy do tego maszynę do podróży w czasie, którą chcą zdobyć dwa wrogie obozy, a będziemy mieli fabułę, jaką już posiadało wiele produkcji przed dziełem Netflixa. Jednak siła i wyjątkowość Arq tkwi właśnie w ograniczeniu przestrzeni filmowej, kameralności całej produkcji. Cały film toczy się bowiem z wyjątkiem kilku minut w przestrzeni domu głównego bohatera. Widz w ten sposób jeszcze bardziej wczuwa się w akcję, a wszelkie gesty, emocje postaci stają się wręcz namacalne. Do tego Robbie Amell pokazuje w końcu swoje lepsze aktorskie oblicze. niż połówka Firestorma.
Rogue One: A Star Wars Story
Pierwszy samodzielny film osadzony w świecie Gwiezdnych Wojen nie jest obrazem doskonałym. Nie brak mu wad, szczególnie w pierwszej części opowieści, ale przy całokształcie mają one mniejsze znaczenie. Mamy tutaj bowiem do czynienia z nie tylko dobrym kinem rozrywkowym, ale świetnymi Gwiezdnymi Wojnami. Nie brak akcji, poważniejszego, mroczniejszego klimatu oraz wydarzeń, które potrafią szczerze zaskoczyć. I co najważniejsze - film wygląda przepięknie, a sceny batalistyczny (w kosmosie i na powierzchni planet) przyprawiają o szybsze bicie serca. Po raz pierwszy Gwiezdne Wojny przestają być tylko baśnią o walce dobra ze złem i stają się czymś więcej.
Zobacz również:
NAJLEPSZE SERIALE 2016
NAJLEPSZE SERIALE SCIENCE FICTION
NAJLEPSZE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE FILMY 2017 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2015 ROKU
NAJLEPSZE BAJKI I FILMY ANIMOWANE 2016 ROKU
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY 2016 ROKU
NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2016 ROKU
NAJLEPSZE KOMIKSY 2016 ROKU
NJLEPSZE FILMY AKCJI 2016 ROKU
NAJLEPSZE THRILLERY 2016
NAJLEPSZE FILMY KOMIKSOWE 2016
NAJLEPSZE KOMEDIE 2016
NAJLEPSZE HORRORY 2016
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat