Najlepsze seriale grozy
Seriale grozy nabierają na popularność w ostatnich latach. Michał Kujawiński przedstawia najlepszych przedstawicieli gatunku.
Seriale grozy nabierają na popularność w ostatnich latach. Michał Kujawiński przedstawia najlepszych przedstawicieli gatunku.
Seriale grozy stają się coraz popularniejsze, dlatego też takich produkcji powstaje coraz więcej. Zombie, zjawiska paranormalne, wampiry, ale nie tylko - to ulubione tematy, które niezwykle kręcą publikę. Oto najlepsze seriale grozy.
Dead Set (2008)
Akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Kraj padł ofiarą plagi zombie mordujących przedstawicieli ludzkiej populacji. Sytuację pogarsza fakt, że ludzie, którzy zostali "zabici" przez zombie, sami stają żywymi trupami, poszerzając tym samym armię umarlaków. Jedynymi ludźmi, którzy nie są świadomi sytuacji, są uczestnicy telewizyjnego show Big Brother. Będą oni musieli stawić czoła zagrożeniu oraz znaleźć bezpieczną drogę ucieczki z Domu Wielkiego Brata. Tym bardziej, że zombie już znają miejsce pobytu bohaterów.
Supernatural (2005-)
Potwory i niewyjaśnione zjawiska ponownie zagrażają naszej planecie. Tym razem męski duet braci Winchester walczy z siłami zła, znanymi zarówno z biblijnych opowieści, jak i dobrze znanych baśni. Mimo że w hicie nie brakuje elementów humorystycznych, widzowie mogą liczyć także na sporą dawkę grozy, porównywalną do tej z najlepszych czasów podobnej produkcji Z Archiwum X.
Penny Dreadful (2014-2016)
Ten serial to przede wszystkim połączenie elementów horroru, thrillera i dramatu psychologicznego osadzonego w realiach epoki wiktoriańskiej. Bohaterowie razem z nami odkrywają ciemną stronę ówczesnego Londynu, pełną dewiacji i patologii. Okropny świat, gdzie moralność schowana jest w skrzyni zabezpieczonej olbrzymią kłódką. Ludzkie odruchy giną w obliczu seksualnego popędu i morderczego instynktu. Głównymi bohaterami są dobrze znane postaci z powieści grozy: Doktor Frankenstein, Dorian Gray, Dracula czy profesor Abraham Van Helsing. Dom grozy zrealizowany jest z rozmachem i może nie straszy non stop, ale bohaterowie dbają o to, żebyśmy się nie nudzili.
Hellsing (2006-2012)
Hellsing jest groteskowy, brutalny i kiczowaty. Choć pozornie to horror, nie jest jednak zbyt straszny. Mimo to seria jest naprawdę niezwykła. Wspomniane wyżej cechy, które zazwyczaj uchodziłyby za wady, tu zostały połączone w jedyną w swoim rodzaju kombinację, tworząc dzieło wyjątkowe. Nie znajdziemy tu głębokich rozważań na temat sensu życia (tudzież nieżycia), ani jakiegoś przesłania. Znajdziemy za to sporo dobrej zabawy.
Goosebumps (1995-1998)
Dla wielu z nas jest to najstraszniejszy serial z czasów dzieciństwa. Scenariusz Gęsiej skórki powstał na postawie książek amerykańskiego powieściopisarza R. L. Stine'a. Głównymi bohaterami byli nastolatkowie, co było jeszcze bardziej przerażające dla młodych widzów. Bo skoro rówieśnikom przydarzają się takie rzeczy, to czemu nie nam? Nie wszyscy wiedzą, że to w Gęsiej skórce swoje pierwsze aktorskie kroki stawiał Ryan Gosling. Hollywoodzki gwiazdor wystąpił w odcinku, w którym wraz z grupą przyjaciół trafił do nawiedzonego domu. Tam znalazł aparat fotograficzny, który szybko okazał się nie być zwyczajnym przedmiotem. Prezentował bowiem katastrofy, które miały spotkać uwiecznioną na zdjęciach osobę.
Opowieści z krypty (1989-1996)
Nastolatkowie straszeni byli również przez Opowieści z krypty, gdzie każdy odcinek był osobną historią, w której działy się naprawdę przerażające rzeczy. Kolejne epizody zaczynały się od krótkiej czołówki, w której przenosiliśmy się do piwnicy nawiedzonego dworu. To tam mieszkał cyniczny kościotrup o pokręconym poczuciu humoru. Ten strażnik krypty zasłynął z upiornych monologów, w których zapowiadał prezentowane w danym epizodzie opowieści.
Źródło: fot. główna: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat