Twórcy LOST: Zagubieni – czym zajmują się dzisiaj?
Czasem on przynosi jej kwiaty i mówi, że to bez okazji. Czasem coś ukrywa, a czasem po prostu robi to z miłości, uwielbienia tudzież innego afektu. Ja bez okazji potrafię wypisywać tak bukiety kwiecistych zdań poświęcone serialowi LOST: Zagubieni. Niekiedy zerka się co dziś porabiają aktorzy, tym razem jednak - z dedykacją dla Weroniki z serduszkami w avatarze - sprawdzimy jak potoczyły się losy najważniejszych twórców kultowej produkcji.
Czasem on przynosi jej kwiaty i mówi, że to bez okazji. Czasem coś ukrywa, a czasem po prostu robi to z miłości, uwielbienia tudzież innego afektu. Ja bez okazji potrafię wypisywać tak bukiety kwiecistych zdań poświęcone serialowi LOST: Zagubieni. Niekiedy zerka się co dziś porabiają aktorzy, tym razem jednak - z dedykacją dla Weroniki z serduszkami w avatarze - sprawdzimy jak potoczyły się losy najważniejszych twórców kultowej produkcji.
Jack Bender i Bryan Burk
Dobry scenariusz to połowa udanego odcinka. Potrzeba jeszcze reżysera, który słowa przekuje w czyny a niewielu jest lepszych serialowych specjalistów od Jacka Bendera (na zdjęciu powyżej). Wyreżyserował najwięcej, bo aż 38 odcinków Lost (był także producentem wykonawczym niemal wszystkich), ale to nie ilość a ich jakość robi wrażenie. Odpowiadał najczęściej za finały i początki sezonów oraz kluczowe, zwrotne epizody. Kreował unikalny klimat produkcji, a jego rozpoznawalnym manewrem była kamera okrążająca powoli bohatera. Po zakończeniu serialu nie miał jednak szczęścia do kolejnych projektów. Marnował się w Alcatrazi Under the Dome, dzisiaj reżyseruje i produkuje The Last Ship oraz Falling Water, a jego największym dokonaniem po 2010 roku jest reżyseria dwóch odcinków hitu HBO Game of Thrones, w tym z miejsca kultowego The Door.
Osobą, która spina i nadzoruje prace na planie jest także producent i tutaj wyróżnić należy Bryana Burk’a, który pełnił ową wykonawczą funkcję przy 116 ze 121 epizodów. Jego późniejszy dorobek prezentuje się okazale - najczęściej współpracuje on bowiem z J.J. Abramsem, a produkował także serial Person of Interest oraz kolejne części Mission Impossible.
Larry Fong i spółka
Z szeregu najważniejszych twórców zza kamery wymienić trzeba jeszcze operatora filmowego, który współpracuje blisko z reżyserem, a odpowiedzialny jest generalnie za wszystko co związane z samym obrazem (oświetlenie, kompozycja kadru, plan filmowy, zdjęcia). Zapamiętajcie jedno nazwisko – Larry Fong. Wespół z J.J. Abramsem nakręcił pilotowe odcinki Zagubionych, potem odpowiadał jeszcze za 7 epizodów i tyle wystarczyło, żeby dostrzegł go Zack Snyder. Od czasu 300 panowie pracują ze sobą regularnie, czego efektem były filmy: Watchmen, Sucker Punch i Batman v Superman: Dawn of Justice . Można sporo zarzucić Snyderowi, ale trzeba docenić fantastyczną stronę wizualną - a tutaj kluczowa jest właśnie kooperacja z Fongiem. Ponadto artysta odpowiadał za filmy Super 8 (oczywiście!) i Now You See Me, a już za niedługo będziemy mogli obserwować jego pracę w Kong: Skull Island. Sądząc tylko po samych zwiastunach, już teraz widać, że zdjęcia będą zachwycać.
Warto nadmienić, iż najczęściej operatorem filmowym na planie Lost był John S. Bartley, odpowiadający za 51 epizodów. Dziś pracuje zaś nad serialami Vikings i Bates Motel. Reżyser i operator najczęściej współpracują także z scenografami, a spośród tych wyróżnili się Zack Grobler (57 odcinków) oraz Tim Beach (39 epizodów). Ten pierwszy odpowiada dziś za zapierający dech w piersiach wygląd Westworld, a ten drugi pracował nad takimi serialami jak: Heroes, The Vampire Diaries, True Detective, Justified, Togetherness i Scream Queens. Wspomnieć można także Susan Zaguirre odpowiedzialną za kostiumy (57 epizodów), która dziś projektuje stroje zazwyczaj kiedy większa produkcja wita na Hawajach - pracowała bowiem przy filmach Godzilla, Big Eyes, Aloha oraz Kong: Skull Island.
Michael Giacchino
Na zakończenie szczególne wyróżnienie. Poza tym, że serial Lost wciągał fabularnie i cieszył wizualnym rozmachem, to jeszcze brzmiał fantastycznie. To aspekt, o którym zdarza się zapominać, a przecież soundtrack serialu potrafił budować napięcie trzymające na skraju fotela, albo doprowadzać do łez. Jego autorem był genialny, eklektyczny w swej twórczości kompozytor Michael Giacchino i to nazwisko powinniście już dzisiaj dobrze znać. Jeśli nie za sprawą Zagubionych, to choćby dlatego, że jest on etatowym współpracownikiem animacji ze stajni Pixar. Niech z resztą przemawia za niego sam dorobek: Mission: Impossible III, Ratatouille, Star Trek, Up (nagrodzony Oscarem), Super 8, Mission: Impossible - Ghost Protocol, Dawn of the Planet of the Apes, Inside Out, Jurassic World.
Tylko w tym roku zaś skomponował ścieżki dźwiękowe do filmów: Zootopia, Star Trek Beyond, Doctor Strange oraz Rogue One: A Star Wars Story, które obejrzymy już za niespełna miesiąc. Niedawno ogłoszono także, iż będzie autorem muzyki do Spider-Man: Homecoming, a w niedalekiej przyszłości odpowiadał będzie także za nutki War for the Planet of the Apes i The Incredibles 2 W którymś momencie bogowie popkultury zmuszeni będą do przykrego zmierzenia się z próżnią po wielkim Johnie Williamsie - kandydatem do choćby częściowego jej wypełnienia będzie właśnie Michael Giacchino, ale póki co pamiętajcie tylko, że jego kariera wzbiła się tam gdzie rozbił się samolot Oceanic Airlines, lot 815.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1957, kończy 67 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1986, kończy 38 lat
ur. 1989, kończy 35 lat