Najlepsze książki 2021 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2021 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2021 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Najlepsze książki 2021 roku - WRZESIEŃ
Quentin Tarantino - Pewnego razu w Hollywood
Nie oczekujcie po debiutanckiej powieści Quentina Tarantino tych samych wrażeń, co po filmie pod tym samym tytułem. W tej książce jest znacznie więcej detali, anegdot, pogłębienia postaci i... miłości do kina.
Eduard Wierkin - Wyspa Sachalin
Klimatyczna i intrygująca opowieść postapokaliptyczna w oryginalnym settingu. Nie jest to wyłącznie opowieść o życiu po zagładzie: to głębsza refleksja nas kondycją ludzkości.
Joe Hill - Upiory XX wieku
Reedycja debiutanckiego zbioru Joe Hilla to świetna okazja, by poznać twórczość tego autora. Klasyfikuje się go jako twórcę grozy, ale tak naprawdę większość tekstów to opowieści niesamowite czerpiące z różnych konwencji. Łączą je świetne pomysły i niebanalne puenty.
Anna Gacek - Ekstaza. Lata 90. Początek
Ekstaza jest próbą zabrania czytelnika do czasów, gdy Internet nie istniał w znanej nam formie, o popularności artysty decydował jego teledysk w MTV, a Linda Evangelista otwarcie twierdziła, że nie opłaca jej się wstawać z łóżka za mniej niż 10 tysięcy dolarów. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że to były niezwykłe czasy, a tempo zmian z czasem miało tylko przyspieszać.
Riley Sager - Wróć przed zmrokiem
Ta książka ma w sobie to coś, co przyciąga nas do niej. Klimat, który wylewa się z kartek napisanej opowieści, jest coraz bardziej mroczny, a ukazana historia ma w sobie pewien morał, z którym próbuje poradzić sobie młoda bohaterka.
Najlepsze książki 2021 roku - PAŹDZIERNIK
Fernand Múñez - Kucharka z Castamar
Książka porusza naprawdę wiele ważnych tematów. Od wspominanego już rasizmu po szowinizm i walkę o prawa kobiet. Jest tam właściwie wszystko, co może przesądzić o sukcesie serialowej produkcji – pikantne wątki miłosne, dworskie intrygi, wielka polityka w tle.
C Pam Zhang - Ile z gór tych złota
Ile z gór tych złota – debiutancka powieść C Pam Zhang, urodzonej w Pekinie amerykańskiej autorki – odniosła na anglosaskim rynku duży sukces. Nietrudno zrozumieć powody powodzenia powieści: o ile o doświadczeniu imigranckim opowiada się we współczesnej literaturze coraz częściej, to Zhang zdołała połączyć narrację dotyczącą losów przybyszów do nowego świata z klasyczną amerykańską mitologią, czyli marzeniami związanymi z gorączką złota. Co ważniejsze, udało się jej przedstawić oryginalną, niejednoznaczną i często zaskakującą historię z żywymi, bogatymi postaciami.
Yaniv Iczkovits - Córka rzeźnika
Zaskakująca powieść Yaniva Iczkovitsa Córka rzeźnika z jednej strony może przywodzić na myśl rosyjskie baśnie, z drugiej – kojarzy się z niebanalnymi powieściami łotrzykowskimi.
Marta Kisiel - Małe Licho i babskie sprawki
Opowiadana historia (choć cudnie poprowadzona) to nie wszystko. Jak zwykle u Marty Kisiel mamy do czynienia z niepowtarzalnym stylem, ociupinką ironii, zabawą słowem, poezja klasyczną, a przede wszystkim wyjaśnianiem trudnych spraw w taki sposób, że wierzymy, że niemalże wszystko da się zrozumieć i naprawić, a w razie niepowodzeń po drodze – po prostu przytulić.
Najlepsze książki 2021 roku - LISTOPAD
Małgorzata Czyńska - Kobiety z obrazów. Nowe historie
Czyńska nie stworzyła kolejnego podręcznika czy zbioru biografii opartych na suchych faktach, a raczej stara się uzupełnić powszechnie nam znaną historię. Jej opowieści, spisane przystępnym językiem, ciekawią, wzruszają, zaskakują.
Mark Manson, Will Smith -Will
Autobiografia Willa Smitha, twórcy wielu obliczy. Aktor i piosenkarz przedstawia swoją niełatwą drogę na szczyt. Jak sam pisze, liczyła się konsekwencja: krok za krokiem, cegła za cegłą. Inspirująca lektura.
Emma Stonex - Latarnicy
Brytyjska autorka świetnie oddaje atmosferę tajemniczej, chwilami wręcz wrogiej szarości, zmienia głosy i tony monologujących narratorów (tu należą się ukłony dla tłumaczki książki, Agaty Ostrowskiej), podsuwa nowe realistyczne czy fantastyczne wyjaśnienia tajemnicy zaryglowanej wewnątrz latarni.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat