Przeczytaj w weekend

Oscary 2020 - Parasite najlepszym filmem! Oto lista zwycięzców

Oscary 2020 mogły początkowo nużyć, ale zakończyły się sporym zaskoczeniem; za najlepszy film uznano produkcję Parasite. Oscary 2020 - oto wszystkie wyniki i lista zwycięzców.

Oscary 2020 mogły początkowo nużyć, ale zakończyły się sporym zaskoczeniem; za najlepszy film uznano produkcję Parasite. Oscary 2020 - oto wszystkie wyniki i lista zwycięzców.

Oscary 2020 - w Los Angeles zakończyła się 92. ceremonia rozdania najważniejszych nagród w świecie kina. Pierwotnie wiele wskazywało na to, że będzie ona jedną z najbardziej przewidywalnych gal wszech czasów, jednak Amerykańska Akademia Filmowa ostatecznie zaskoczyła. Najpierw Joon-ho Bong został uznany za najlepszego reżysera, później zaś Parasite triumfował w kategorii najlepszy film. To pierwszy przypadek w historii, gdy najważniejszą statuetkę zdobył obraz nieanglojęzyczny. Trzeba też dodać, że koreańskie dzieło pokonało Boże Ciało w walce o laur dla najlepszego filmu międzynarodowego. 

Oscary 2020 - kto wygrał?

Największym wygranym Oscarów 2020 okazał się koreański Parasite, który otrzymał 4 statuetki w kategoriach najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy film międzynarodowy. Zaraz po zakończeniu gali niektórzy z komentatorów wskazywali na zdecydowany triumf obrazu Joon-ho Bonga nad całym kinem amerykańskim. 3 nagrody zdobył inny z wielkich faworytów, film 1917. 2 wyróżnienia zdobyły z kolei Joker (Joaquin Phoenix otrzymał pierwszego w karierze Oscara), Le Mans '66 i Pewnego razu... w Hollywood. Jeszcze przed Oscarami 2020 pojawiały się głosy, że Amerykańska Akademia Filmowa zdecyduje się na sprawiedliwy podział najważniejszych nagród pomiędzy największymi faworytami; tak rzeczywiście się stało, jednak chyba mało kto zakładał tak zdecydowany triumf Parasite'a

Oscary 2020: WYNIKI

Oto wszyscy zwycięzcy Oscarów 2020 w poszczególnych kategoriach:

Oscary 2020 - kiedy gala?

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz 92. ogłosiła laureatów Oscarów. Gala rozpoczęła się o godz. 2:00 polskiego czasu. Podobnie jak w zeszłym roku, nie miała ona głównego prowadzącego. Statuetki wręczyli ubiegłoroczni zwycięzcy, a na scenie pojawili się także Gal Gadot, Timothée Chalamet, Mark Ruffalo, Brie Larson, Salma Hayek, Zazie Beetz, Will Ferrell, Mindy Kaling, Julia Louis-Dreyfus, Rebel Wilson, Spike Lee, Ray Romano oraz Utkarsh Ambudkar. Warto zwrócić uwagę, że w trakcie ceremonii wystąpiła Billie Eilish; 18-letnia wokalistka zaśpiewała słynną piosenkę "Yesterday". 

W trakcie gali wszystkich zebranych na sali swoim występem porwał Eminem, który w kapitalny sposób wykonał utwór "Lose Yourself":

Oscary 2020 ONLINE i w TV. Gdzie oglądać transmisję z gali?

Głównym dysponentem praw do transmisji telewizyjnej była amerykańska stacja ABC. Polscy widzowie mogli natomiast obejrzeć galę Oscary 2020 na Canal+ - transmisja ceremonii rozpoczęła się o godz. 2:00 polskiego czasu, a studio prowadzili Karolina Korwin-Piotrowska i Błażej Hrapkowicz. Jeszcze wcześniej, o godz. 00:30 polskiego czasu, Canal+ zaprosiło widzów na relację z czerwonego dywanu. Oba wydarzenia transmitowane były w paśmie Canal+ odkodowanym, do którego dostęp mieli zarówno abonenci Canal+, jak i korzystający z usług niektórych sieci kablowych. W poniedziałek 10 lutego o godz. 22:30 na antenie Canal+ będzie można obejrzeć skróconą relację z ceremonii. 

Oscary 2020 i polskie akcenty

W tym roku w gronie nominowanych w kategorii Najlepszy film międzynarodowy znalazła się polska produkcja Boże Ciało, której twórcą jest Jan Komasa. Niestety, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami znawców branży i typami bukmacherów rodzimy obraz musiał uznać wyższość południowokoreańskiego dzieła Parasite

Na tym jednak nie koniec jeśli chodzi o polskie akcenty. Na scenie Oscarów pojawiła się Polka - wokalistka Katarzyna Łaska, która wykonała fragment pochodzącej z filmu Kraina lodu 2 piosenki "Into the Unknown". Przypomnijmy, że Łaska jest aktorką musicalową i dubbingową, a w animacji Disneya w partiach wokalnych podłożyła głos Elsie. Studio zdecydowało jednak, że nominowany do Oscara utwór zaśpiewa nie tylko Idina Menzel, ale także wykonawczynie tej piosenki z Polski, Niemiec, Japonii, Norwegii, Rosji, Danii, Ameryki Łacińskiej, Tajlandii i Hiszpanii. 

Oscary 2020 - prognozy. Kto ma szansę na statuetki Akademii?

Głównym faworytem tegorocznego rozdania Oscarów był film Joker, który zdobył aż 11 nominacji. Wielu komentatorów prognozowało jednak, że w trakcie gali Amerykańska Akademia Filmowa sprawiedliwie obdzieli kilkoma nagrodami inne głośne tytuły: nominowane w 10 kategoriach 1917, Pewnego razu... w Hollywood i Irlandczyka, czy obrazy, które mają szanse na 6 statuetek - Parasite, Jojo Rabbit, Małe kobietki i Historia małżeńska

W ostatnim czasie na czoło oscarowej stawki w najważniejszej kategorii Najlepszego filmu wysunęła się produkcja 1917 w reżyserii Sama Mendesa; to właśnie ją wskazaliśmy jako naszego faworyta w specjalnej redakcyjnej ankiecie. Sprawdźcie prognozy na WYNIKI OSCARÓW 2020 według redakcji naEKRANIE.pl. Tutaj z kolei swoje prognozy przedstawił redaktor naczelny naEKRANIE.pl, Dawid Muszyński:

Oscary 2020 - nominacje. Pełna lista

FILM

REŻYSER

AKTORKA

AKTOR

AKTOR DRUGOPLANOWY

AKTORKA DRUGOPLANOWA

SCENARIUSZ ORYGINALNY

SCENARIUSZ ADAPTOWANY

ANIMACJA

FILM MIĘDZYNARODOWY

DOKUMENT

ZDJĘCIA

MUZYKA

PIOSENKA

EFEKTY SPECJALNE

CHARAKTERYZACJA

SCENOGRAFIA

KOSTIUMY

MONTAŻ

DŹWIĘK

MONTAŻ DŹWIĘKU

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA

  • Córka
  • Hair Love - wygrana
  • Kitbull 
  • Memorable 
  • Sister

Złote Maliny 2020 - nominacje

Jak co roku dzień przed wręczeniem Oscarów zostały ogłoszone nominacje do Złotych Malin, antynagród dla najgorszych filmów minionego roku. W tegorocznym zestawieniu wśród faworytów znalazły się m.in. Koty, Rambo 5: Ostatnia krew (po 8 nominacji) i Hellboy (5 nominacji). Złote Maliny 2020 - poznajcie wszystkie nominacje

Źródło: oscars.org / zdjęcie główne: materiały prasowe/Screen Rant

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Olga Bołądź

Olga Bołądź

ur. 1984, kończy 36 lat

Krzysztof Łukaszewicz

Krzysztof Łukaszewicz

ur. 1976, kończy 44 lat

Daisy Bevan

Daisy Bevan

ur. 1992, kończy 28 lat

Joss Ackland

Joss Ackland

ur. 1928, kończy 92 lat

Antonio Sabato Jr.

Antonio Sabato Jr.

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV