TOP 50: Najlepsze filmy fantasy wszech czasów
Przygotowaliśmy kolejny subiektywny ranking. Tym razem prezentujemy listę 50 naszym zdaniem najlepszych filmów fantasy.
Przygotowaliśmy kolejny subiektywny ranking. Tym razem prezentujemy listę 50 naszym zdaniem najlepszych filmów fantasy.
36. Coraline (2009)
Ekranizacja krótkiej książki Neila Gaimana, stanowiąca animowane połączenie fantasy i grozy. Historia dziewczynki, która w poszukiwaniu wymarzonego świata oddala się od prawdziwej rodziny (i sprowadza na nią zagrożenie), została świetnie opowiedziana. Dobra opowieść, nie tylko dla młodszych widzów.
35. Jabberwocky (1977)
Inspirowana wierszem z Alicji w Krainie Czarów filmowa opowieść kipi od oryginalnego, brytyjskiego humoru. Ale jakże mogłoby być inaczej, kiedy za reżyserię odpowiada Terry Gilliam - jeden z członków słynnego Monty Pythona? Film nieco zapomniany, ale zdecydowanie wart obejrzenia, jeśli do kogoś trafia takie poczucie humoru.
34. Meet Joe Black (1998)
Melodramat z nutą fantasy, który rozprawia o miłości, życiu, śmierci i nadziei. Film trwa ponad trzy godziny, jednak nie ma dłużyzn i ogląda się go jednym tchem. Są prawdziwe emocje, a do tego młody Brad Pitt. Damska część publiczności swego czasu uwielbiała tę produkcję.
33. Edward Scissorhands (1990)
Tim Burton w świecie baśni czuje się świetnie. Opowieść o Edwardzie, który próbuje się odnaleźć na amerykańskim przedmieściu, do dziś pozostaje jednym z najlepszych obrazów tego reżysera. Wzruszająca opowieść o miłości i akceptacji to też pierwsza współpraca tandemu Burton-Depp, która zaowocowała kilkoma świetnymi filmami.
32. Groundhog Day (1993)
Wyśmienita komedia z Billem Murrayem w roki głównej, który wciela się w Phila - zgorzkniałego prezentera pogody, który zmuszony jest do zadania, którego nienawidzi: musi wyjechać do małej mieściny, by zrelacjonować tamtejszego obchody Dnia Świstaka. Po koszmarnym dniu kładzie się wieczorem do łóżka, a następnego dnia znów budzi się 2 lutego. Uwięziony w jednym dniu, rozpaczliwie próbuje zmienić swoją sytuację.
31. Miasto zaginionych dzieci (1995)
Jest to raczej mało znana europejska produkcja z Ronem Perlmanem, ale z pewnością warta uwagi. W niesamowity sposób łączy elementy fantasy, steampunku i SF, tworząc fabularnie i wizualnie zaskakującą historię o człowieku, który porywa dzieci, by kraść ich sny. Ciarki chodzą po plecach podczas oglądania.
30. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005)
Historia oparta na książce C.S. Lewisa jest czymś, co można nazwać familijnym Władcą Pierścieni. Charakteryzuje się piękną opowieścią, wspaniałym światem i nutką magii, która sprawia, że ogląda się ją jak pod wpływem czaru. Jest też nienachalny morał. Następne filmy z serii nie są już tak udane, chociaż też można je obejrzeć z przyjemnością.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat