Najlepsze książki 2018 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze książki 2018 roku. Lista będzie aktualizowana, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.

Wybieramy najlepsze książki 2018 roku. Lista będzie aktualizowana, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.

Tymoteusz Wronka
Tymoteusz Wronka

PAŹDZIERNIK

Lynda La Plante - Widows

Wdowy to świetnie napisana książka, w której cała historia spina się od początku do końca. A prosta historia szybko staje się coraz bardziej zagmatwana, choć nie powoduje to zagubienia się u czytelnika. Pisarka bardzo dobrze balansuje pomiędzy prowadzeniem czytelnika za rączkę, a wrzucaniem go na głęboką wodę.

Wdowy - okładka
Źródło: W.A.B.

Jakub Małecki - Nikt nie idzie

Jakub Małecki wyraźnie nie wyszedł z wprawy w tworzeniu historii prostych, ale podanych niekonwencjonalnie, nawet jeśli jest to już jego znak rozpoznawczy. Lektura Nikt nie idziejest o tyle satysfakcjonująca, że rozsypując puzzle ze scen i opisów, nie męczy zbytnim komplikowaniem wątków i daje poczucie samodzielnego rozsupłania węzła – koronkowa robota.

Nikt nie idzie - okładka
Źródło: SQN

David Seltzer - The Omen

Omen to bardzo dobra powieść grozy, wykorzystująca z jednej strony elementy religijne, a z drugiej bazuje na pierwotnych instynktach człowieka. Zestawia niewyobrażalne zło z niewinnością, a w środek tej konfrontacji wrzuca zagubionych ludzi, którzy nie są w stanie udźwignąć narzuconego na nich ciężaru wynikającego zarówno z elementów nadnaturalnych, jaki i wzorców społecznych.

Omen - okładka
Źródło: Vesper

Angie Thomas - The Hate U Give

Nienawiść, którą dajesz to ciekawe studium, w jaki sposób rodzą się masowe bunty na tle rasowym w odpowiedzi na śmierć czarnoskórej osoby zadanej przez białego funkcjonariusza prawa. Pokazuje rzeczywistość, która w Polsce jest w zasadzie nieznana, a w Ameryce przykryta stereotypami powstałymi z wieków uprzedzeń oraz lat głośnych wydarzeń medialnych.

Nienawiść, którą dajesz - okładka
Źródło: Papierowy Księżyc

Keigo Higashino - ナミヤ雑貨店の奇蹟

Cuda za rogiem to książka dająca posmak egzotyki Kraju Kwitnącej Wiśni, ale jednocześnie pokazująca przyziemny obraz życia jego mieszkańców. Drobny element fantastyki, służy nie tylko jako narzędzie fabularne, ale pokazuje też, jak na przestrzeni trzydziestu lat społeczeństwo japońskie unowocześniło się, zostając jednocześnie w głębi duszy niezmiennym.

Cud za rogiem - okładka
Źródło: Otwarte

LISTOPAD

Dave Itzkoff - Robin

Robin to właśnie wydana na naszym rynku biografia Robina Williamsa. Przedstawione w niej zostały wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia aktora: od dzieciństwa i wczesnego zainteresowania humorem pod różnymi postaciami, poprzez pierwsze – często niełatwe – kroki w przemyśle rozrywkowym, z wypunktowaniem momentów przełomowych, aż po wspięcie się na szczyt i osiągnięcie światowej sławy.

Robin - okładka
Źródło: Agora

Robert M. Wegner - Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza

W powieści Wegnera jest wszystko, czego czytelnicy wymagają od wybitnej powieści fantasy. Wykreowany świat jest przebogaty, pełen tajemnic i niuansów, które odsłaniane są krok po kroku, pojawiają się tu potężne bóstwa, nadprzyrodzone istoty, tajemnice i magiczne zagrożenia. Wreszcie mamy i starcia małych oddziałów i całych armii – a jak wiadomo, wojna to nieprzewidywalna pani, więc sytuacja potrafi zmienić się z sekundy na sekundę.

Każde martwe marzenie - okładka
Źródło: Powergraph

Robert Galbraith - Lethal White

Zabójcza biel jest książką na pewno do polecenia, zwłaszcza dla fanów tej serii. Dzięki wyważeniu wątków obyczajowych i kryminalnych, dobrej intrydze i ukochanym bohaterom, wraca się do tych książek jak do starych przyjaciół, których znów warto odwiedzić.

Zabójcza biel - okładka
Źródło: Dolnośląskie

Ursula K. Le Guin - Gifts, Powers, Voices, Changing Planes, Always Coming Home

To kolejny omnibus zawierający powieści i opowiadania niezrównanej mistrzyni fantastyki Ursuli K. Le Guin. Tym razem zebrane zostały może nieco mniej popularne i znane teksty, ale wcale nie oznacza to, że gorsze.

Wracać wciąż do domu - okładka książki
Źródło: Prószyński i S-ka

Zobacz również:
Najlepsze filmy 2017 roku
Najlepsze polskie filmy 2017 roku
Najlepsze polskie filmy 2018 roku
Najciekawsze premiery kinowe 2018 roku
Najlepsze bajki i filmy animowane 2017 roku
Najlepsze filmy akcji 2017 roku
Najlepsze komedie 2017 roku
Najlepsze horrory 2017 roku
Najlepsze filmy komiksowe 2017 roku
Najlepsze książki 2017 roku
Najlepsze komiksy 2017 roku
Najlepsze gry 2017 roku
Najlepsze seriale 2017 roku
Najciekawsze filmy science fiction i fantasy 2018 roku

Najciekawsze komedie 2018 roku
Najciekawsze thrillery 2018 roku
Najciekawsze filmy komiksowe 2018 roku
Najciekawsze filmy animowane i bajki 2018 roku
Najlepsze filmy 2018 roku

Najlepsze komedie 2018 roku
Najlepsze seriale 2018
Najlepsze książki 2018
Najlepsze komiksy 2018
Najlepsze gry 2018
Najlepsze filmy animowane i bajki 2018 roku

Strony:

Źródło: fot. chroniclebooks.com

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Tracy Morgan

Tracy Morgan

ur. 1943, kończy 77 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV