Najlepsze książki 2022 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2022 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2022 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Najlepsze książki 2022 roku - LIPIEC
Robert McCammon - Magiczne lata
Magicznych lat nie da się zaszufladkować. Jest tu trochę kryminału, trochę fantastyki i grozy, ale przede wszystkim to opowieść, która cofnie nas do czasów dzieciństwa. Chyba nie znajdzie się czytelnik, który podczas lektury z nutką nostalgii nie wróci do pięknych czasów młodości i beztroski. To historia o dorastaniu, która pokazuje, jak bohater z niewinnego dziecka zaczyna odkrywać, że na świecie czai się zło w różnych postaciach.
Najlepsze książki 2022 roku - SIERPIEŃ
Robert Silverberg - Pan Ciemności
Powieść Silverberga budzi w czytelniku dreszcz. Jednakże nie znajdziemy tam żadnych przerażających stworzeń jak wampiry itd., tylko – a może aż! – człowieka. To właśnie jest jednym z elementów stanowiącym o sile wyrazu tej książki.
Najlepsze książki 2022 roku - WRZESIEŃ
Stephen King - Baśniowa opowieść
Baśniowa opowieść to książka, na którą wszyscy fani Stephena Kinga bardzo czekali. Cóż mogę powiedzieć, warto było czekać. Można stwierdzić, że King napisał książkę, która jest lekiem na całe zło współczesnego świata.
A gdy obejrzysz się za siebie - Juan Gabriel Vasquez
Gdy obejrzysz się za siebie czytane jako standardowa literatura faktu przyciągnie z pewnością czytelników interesujących się najnowszą historią Ameryki Łacińskiej, (,,,). Książkę Vasqueza uznać za analizę pokolenia: losy Cabrerów są pod tym względem zbyt oryginalne, nawet jak na lewicowych intelektualistów z tamtej części świata.
Dziedzictwo Orquídei Diviny - Zoraida Córdova
Dziedzictwo Orquidei Diviny to nie tylko historia fantasy, ale przede wszystkim opowieść o sile drzemiącej w rodzinnych relacjach. To propozycja dla czytelników, którzy nie tylko kochają fantastykę, ale dla tych, którzy lubią zatopić się w dobrze napisanej historii.
Janczarzy Kremla - Zdzisław A. Raczyński
Janczarzy Kremla to nie kryminał, choć tak może się na początku wydawać. To rasowa powieść szpiegowska, jednak mniej w duchu Iana Fleminga, Colina Forbesa czy Toma Clancy’ego, a bardziej w klimacie Roberta Ludluma i Fredericka Forsytha, z akcentem na wzorowe oddanie realiów społeczno-politycznych okresu przedstawionego, a nie na iście bondowską sensacyjność i widowiskowość.
Smak trucizny - Neil A. Bradbury
Smak trucizny jest książką bardzo wiarygodną. Widać, że autor czerpał pełnymi garściami nie tylko ze swojego wykształcenia. Zrobił porządny research dotyczący popełnianych morderstw. Ta pozycja ma także obszerną bibliografię i przypisy, jak na przyzwoitą pracę naukową przystało. Poza tym z każdą trucizną powiązana jest autentyczna sprawa karna związana z jej użyciem.
Sztuczna inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości - Chen Qiufan, Kai-Fu Lee
Sztuczna inteligencja 2041 jako pewien projekt na styku fantastyki i nauki daje wgląd w rozważania, które w mainstreamie będą tematem zapewne dopiero za kilka, kilkanaście lat. Jest to też przypomnienie, że pisarze SF i naukowcy nie funkcjonują w próżni, inspirując siebie nawzajem – do sięgania poza naszą aktualną wiedzę i rozważania, jaki wpływ na ludzkość może mieć rozwój technologii.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat