Najlepsze książki 2022 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2022 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2022 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Najlepsze książki 2022 roku - MAJ
Richard Chizmar, Stephen King - Ostatnia misja Gwendy
Finał trylogii o Gwendy i tajemniczym, niebezpiecznym pudełku przynosi satysfakcjonujące, słodko-gorzkie zakończenie, a jednocześnie wnosi wiele nowego, nie dublując treści z poprzednich części.
Vincent V. Severski - Plac Senacki 6 PM
Kolejna świetna historia Severskiego, trzymająca w napięciu, rozpisana ze szczegółami i zaskakująca. Widać niesamowitą wiedzę i doświadczenie połączone z niebagatelnymi umiejętnościami pisarskimi.
Terry Pratchett - O jaskiniowcu, który podróżował w czasie
Jest to jedna z tych bardzo bezpiecznych i uniwersalnych książek. Ci, którzy sięgną po ten zbiór przez sentyment do Pratchetta, nie powinni czuć się zawiedzeni, a najmłodszym się spodoba.
Tom Shone - Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz
Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz to pozycja napisana z lekkością, z nutką poczucia humoru, wciągająco – tak, że nie sposób się od niej oderwać. To fantastycznie wydana biografia, która bardziej przypomina album. Zaskoczyć może liczba zdjęć oraz plakatów.
Marta Kisiel - Nagle trup
Nagle trup Marty Kisiel to lek na depresję, zły humor i zalew złych i takich sobie książek na rynku wydawniczym. To perełka i majstersztyk. Joanna Chmielewska zaklaskałaby z aprobatą zza grobu.
Najlepsze książki 2022 roku - CZERWIEC
Olga Tokarczuk - Empuzjon
Empuzjon jest horrorem przyrodoleczniczym. Groza budowana jest tutaj ostrożnie, niedosłownie. Wyziera ze szczelin podłóg, przemyka niezauważona pomiędzy drzewami, a nawet przejmuje narrację. To proza metafizyczna, w której głos zabiorą również ludowe podania o grasujących w okolicznych lasach czarownicach, techniki malarstwa flamandzkiego, jak również Wielcy Przedwieczni tego świata – Psilocybe semilanceata.
Wojciech Chmielarz - Długa noc
Długa noc potwierdza, że Wojciech Chmielarz świetnie czuje się w konwencji kryminału, a w serii o Mortce w szczególności. Świetnie balansuje pomiędzy wątkami kryminalnymi i osobistymi, zgrabnie stawia most pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, serwuje czytelnikowi wiele smaczków. Lektura trzyma w napięciu, intryguje. Do ostatnich stron nie jest pewne, jak całość się zakończy. Dobra robota.
Thomas Olde Heuvelt - Echo
Echo to powieść znacznie lepsza i dojrzalsza od przecież całkiem niezłego Hexa. Emocjonalna, pełna szczegółów, a zarazem fascynująca opowieść o pasji, miłości i obsesji, która może doprowadzić do najgorszego. Umiejętnie skonstruowana, powoli ujawniająca kolejne swe warstwy i tajemnice, konfrontująca człowieka z siłami przyrody. Powieść Heuvelta potrafi wywołać u czytelnika ciarki – i to nie tylko u tych, którzy mają słabość do gór.
Min Jin Lee - Pachinko
Bardzo dobra książka, przybliżająca nam nieco świat orientu od tej bardzo przyziemnej i trudnej strony. Spodoba się każdemu. Warto po nią sięgnąć.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat