Najlepsze książki 2020 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2020 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2020 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Najlepsze książki 2020 roku to artykuł, w którym przez rzez cały 2020 rok będziemy kompletować listę najlepszych książek, które pojawiły się w Polsce w sprzedaży. Z każdego miesiąca wybieramy najlepsze powieści, zbiory opowiadań i inne pozycje literackie, po czym regularnie dodajemy je do tego artykułu. Przede wszystkim będą to nowości, ale nie wykluczamy, że od czasu do czasu pojawią się także wznowienia - jeśli tylko będą tego warte, w interesujący sposób wydane lub od dawna nie gościły w księgarniach.
W ten oto sposób ostatecznie powstanie pełna lista najlepszych książek 2020 roku w oczach redakcji i współpracowników.
Najlepsze książki 2020 roku - STYCZEŃ
Oto najlepsze książki ze stycznia 2020 r. w oczach redakcji. Lista będzie aktualizowana wraz z pojawianiem się nowych opinii.
Harlan Coben - O krok za daleko
Kiedy czytasz którąś z kolei książkę tego samego autora, raczej nie powinieneś się spodziewać wielkiego zaskoczenia. No chyba, że czytasz Cobena. U niego rzadko kiedy cokolwiek dzieje się zgodnie ze spodziewanym scenariuszem. Tak jest też w przypadku O krok za daleko.
Hanna Jameson - Ostatni
Kryminał, opowieść postapokaliptyczna, nietypowa historia obyczajowa? W Ostatnim można odnaleźć elementy wszystkich tych gatunków, wymieszanych w różnych proporcjach i skomponowanych w interesującą fabułę.
Louisa May Alcott - Małe kobietki
Louisa May Alcott to amerykańska pisarka i pionierka feminizmu, której światową sławę przyniosła powieść Małe kobietki. Historia po raz pierwszy została wydana w latach 60. XIX wieku. Opowieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z życia autorki oraz jej sióstr i dotyczy lat spędzonych w Concord w Massachusetts.
Łukasz Orbitowski - Stelaż
Stelaż to barwna, pełna humoru opowieść, choć płynące z niej wnioski wcale tak zabawne nie są. Orbitowskiemu udało się zaobserwować i uwypuklić obecne w społeczeństwie sytuacje i na ich bazie stworzyć udane dzieło.
Najlepsze książki 2020 roku - LUTY
Oto najlepsze książki z lutego 2020 r. w oczach redakcji. Lista będzie aktualizowana wraz z pojawianiem się nowych opinii.
Waldemar Morawiec - Psy 2.5. W imię miłości
Psy 2.5. W imię miłości to Psy, na jakie zasłużyliśmy, ale jakich niestety nie było nam dane zobaczyć w kinie. Rzadko się zdarza, by uzupełnienie historii było lepsze od prawowitej kontynuacji, ale tak stało się w tym przypadku. I bardzo się z tego cieszę, bo fani tego potrzebowali.
Joe Haldeman - Wieczna wojna
Haldeman w swojej powieści dużo miejsca poświęca ludzkości i przemianom, jakie następują podczas kolejnych, coraz dłuższych nieobecności bohatera na Ziemi. Kryzysy gospodarcze, przeludnienie, coraz bardziej niezrozumiała polityka społeczna, wzrost przestępczości – Ziemia Williama już nigdy nie będzie tym ukochanym zakątkiem wartym obrony.
Margaret Atwood - Testamenty
Nowa powieść Margaret Atwood to oczekiwana historia upadku Gileadu. Ichoć wiadomo było, że książka nie spełni oczekiwań, to nadal warto ją przeczytać. Jednak ci, którzy oczekują thrillera politycznego o końcu dyktatury, bardzo się zawiodą, bo Atwood skupia się na tym, co dla niej najważniejsze – opowiadaniu historii jednostek.
Marcin Mortka - Żółte ślepia
Żółte ślepia to bardzo dobra powieść fantastyczno-historyczna. Marcin Mortka zaprasza czytelników do świata, w którym magia i religia toczą bój, a dookoła tego chodzą sobie słowiańskie stwory.
Tom Clancy - Czas patriotów
Czas patriotów trzyma w napięciu, narracja jest dynamiczna, a nowe fakty pojawiają się często, co posuwa fabułę do przodu. Clancy świetnie wyczuwa czego w danej chwili potrzebuje czytelnik, by nadal był zainteresowany historią.
Najlepsze książki 2020 roku - MARZEC
Oto najlepsze książki z marca 2020 r. w oczach redakcji. Lista będzie aktualizowana wraz z pojawianiem się nowych opinii.
Kelly Weinersmith, Zach Weinersmith - Jakoś wkrótce
Jakoś wkrótce to bardzo przystępnie, ze swadą napisana powieść popularnonaukowa. Dzięki niej można dowiedzieć się wiele o obecnie prowadzonych kierunkach badań w wybranych przez autorów dziedzinach, ale też przy okazji można się zastanowić razem z nimi, w jaki sposób odmieni to nasz świat i czy aby na pewno wszystkie aspekty takiej przyszłości są optymalne i bezpieczne.
Wojciech Wójcik - Himalaistka
Twórczość Wojciecha Wójcika ewidentnie nabiera rozpędu i nie będzie przesadą nazwanie jego Himalaistki jedną z najciekawszych powieści kryminalnych ostatnich miesięcy. Książkę można polecić każdemu, jednak szczególnie zainteresuje mniej wymagających czytelników, a więc tych ceniących lekturę lekką, łatwą i przyjemną. Przejrzysta fabuła, niewielka ilość wątków i postaci, brak skomplikowanych motywów. Taki dosyć łagodny kryminał.
Raphael Bob-Waksberg - Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii
Raphael Bob-Waksberg potrafi jak nikt inny snuć szczere opowieści o życiu, dzieląc się trafnymi spostrzeżeniami, przy pełnej świadomości, że na najważniejsze pytania nikt z nas nie zna i nie znajdzie odpowiedzi. Koniec końców artysta składa nam na ręce prawdę, a my płaczemy i śmiejemy się - bo płacz i śmiech są przecież najprawdziwsze.
Marta Kisiel - Płacz
To znakomita kontynuacja cyklu, splatająca losy sędziwych sióstr Bolesnych (byłych mojr) z kobietami rodziny Sternów, zegarmistrzem Gerdem i scytyjskim strzygoniem, niezwykła zarówno pod względem wątków współczesnych, tła historycznego, jak i kwestii nadprzyrodzonych.
Zobacz także:
Najlepsze filmy 2020
Najlepsze filmy 2019
Najlepsze seriale 2019
Najlepsze gry 2019
Najlepsze książki 2019
Najlepsze komiksy 2019
Najlepsze komiksy 2020
Najlepsze horrory 2019
Najlepsze bajki 2019
Najbardziej oczekiwane filmy 2020
Filmy 2020: daty premier i zwiastuny
Seriale 2020: premiery
Gry 2020: premiery
Źródło: fot. Rebis
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat