Najlepsze książki 2024 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2024 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2024 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Najlepsze książki 2024 roku - KWIECIEŃ
Kjell Askildsen - Ostatnie zapiski Thomasa F. dla ogółu
Ostatnie zapiski Thomasa F. dla ogółu to dwa krótkie teksty norweskiego autora: nowelka o niespodziewanej wizycie policji, stanowiąca współczesną modyfikację Procesu Franza Kafki oraz zestaw miniatur opisujących wydarzenia z życia starego mężczyzny.
Ken Grimwood - Powtórka
Powieść Kena Grimwooda ma również bogate tło społeczno-obyczajowe, a nawet historyczne. Amerykański autor doskonale oddaje klimat lat 60., 70. i 80. Pokazuje przemiany społeczne, odwołuje się do ważnych, historycznych wydarzeń. Funduje zatem czytelnikom prawdziwą podróż w czasie, którą przeżywamy wraz z Jeffem Winstonem. I to wielokrotnie!
Anna Kańtoch - Łaska
Łaska to powieść, która – odświeżona po kilku latach – nadal świetnie wybrzmiewa i potwierdza, że awans autorki do czołówki polskich twórców kryminału w moim osobistym rankingu nie był poczyniony na wyrost.
Najlepsze książki 2024 roku - MAJ
Robert Silverberg - Księga czaszek
Powieść Silverberga można czytać jako realistyczną historię obyczajową z lat siedemdziesiątych, pokazującą dynamikę relacji między spotykającymi się na uczelni chłopakami o różnym starcie życiowym, różnych rodzinach i bardzo różnych marzeniach
Grzegorz Wielgus - Pieśń zemsty
Grzegorz Wielgus spełnił obietnicę i dał swoim czytelnikom kolejny tom Ostrza Erkal – tym razem jest to Pieśń zemsty. Ta część zdecydowanie trzyma poziom Pieśni pustyni. Jest epicko i porywająco! Czytelnik nie będzie miał nawet chwili wytchnienia.
John Scalzi - Wojna starego człowieka
Powieść Scalziego to przede wszystkim rozrywka, chociaż można się w tym tekście doszukać pewnych refleksji – choćby w dylematach bohatera dotyczących celowości eksterminacji kolejnych obcych ras.
Adam Przechrzta - Antykwariat pod Salamandrą
Antykwariat pod Salamandrą to początek przygody w nowym uniwersum tworzonym przez Adama Przechrztę w Zielonej Górze, a właściwie w jej nieco magicznym odpowiedniku. Nieco, bo nie przenosimy się całkiem do świata magii – jedynie część mieszkańców miasta należy do kasty obywateli posługujących się magią, łaciną i gęsimi piórami zamiast długopisów.
Larry Niven, Jerry Pournelle - Pyłek w Oku Boga
Jaki będzie scenariusz pierwszego kontaktu z obcymi? Wojna, dialog, a może coś innego? Pyłek w Oku Boga przedstawia nieoczywistą wizję zetknięcia się z inną cywilizacją.
Marta Kisiel - Mała draka w fińskiej dzielnicy
Już sam tytuł najnowszej powieści Marty Kisiel wywołuje uśmiech na ustach, bo przywołuje na myśl Wielką drakę w chińskiej dzielnicy z Kurtem Russellem. Nie, nie ma z tym filmem niczego wspólnego, ale skojarzenia to przekleństwo, a zabawa słowem to wielki talent Marty Kisiel.
Robert Silverberg - W dół do ziemi
W dół do ziemi to Jądro ciemności wśród Obcych, czyli o tym, jak (nie) zajmować się kolonizacją innych światów. Mimo upływu lat powieść Silverberga nadal czyta się z zainteresowaniem, a stawiane w niej pytania wciąż pozostają istotne.
Najlepsze książki 2024 roku - CZERWIEC
Robert J. Szmidt - Samotność Anioła Zagłady. Adam
Samotność Anioła Zagłady. Adam sprawdza się jako postapo – w swoim naturalistycznym minimalizmie, w surowości i kreacyjnej oszczędności. Ale sprawdza się też jako opowieść drogi, która zawsze opiera się na inicjacyjnej przemianie bohatera.
Gentry Lee, Arthur C. Clarke - Tajemnica Ramy
Tajemnica Ramy jak żadna inna książka science fiction uświadomi Wam, gdzie naprawdę jest miejsce człowieka we wszechświecie. Po jej lekturze poczujecie więc dojmujący smutek przeplatający się z jakimś przedziwnym w swojej mocy sprawczej błogosławionym spokojem - zrozumiecie, a "zrozumieć to znaczy być szczęśliwym".
Arturo Pérez-Reverte - Szachownica flamandzka
Arturo Pérez-Reverte, hiszpański pisarz i dokumentalista, zyskał w Polsce sporą popularność kilkanaście lat temu, kiedy to ukazało się u nas kilka jego książek. Tym razem wydawnictwo ArtRage zdecydowało się na wznowienie Szachownicy flamandzkiej – powieści, od której zaczęła się poważna kariera autora w Hiszpanii – w odświeżonym przekładzie Filipa Łobodzińskiego.
Najlepsze z 24h
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 29 lat
ur. 1983, kończy 42 lat
ur. 1965, kończy 60 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1962, kończy 63 lat