Najlepsze książki 2024 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2024 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2024 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Najlepsze książki 2024 roku - LIPIEC
Daniel P. Mannix - Gladiator. Those About to Die
Książkę czyta się błyskawicznie. Mannix pisze bardzo lekko i barwnie. Po zakończeniu lektury będziemy mieli przyjemne poczucie dobrze spędzonego czasu i pozyskania pewnej dozy wartościowej wiedzy. Ta pozycja spodoba się każdemu, nie tylko miłośnikom historii, jednakże jest przeznaczona, moim zdaniem, dla trochę starszych czytelników.
John W. Campbell - Coś
Sama historia nie robi współcześnie szczególnego wrażenia, zwłaszcza jeśli zna się kluczowy motyw z oryginalnego opowiadania albo – co bardziej prawdopodobne – z filmu Carpentera.
M.L. Wang - Miecz Kaigenu
Miecz Kaigenu to książka, w której nic nie jest do końca takie, jakbyśmy się spodziewali. To jeden wielki miszmasz tego, co myślimy o literaturze utrzymanej w klimacie azjatyckim. A jednak spod ręki M.L. Wang wyszło coś dobrego. Warto podjąć wyzwanie i zanurzyć się w tym świecie.
Peter Watts - Wir
W drugim tomie Trylogii Ryfterów, wznowionej przez wydawnictwo Vesper w serii Wymiary, Peter Watts stara się rozwijać wątki z pierwszego tomu przy jednoczesnym wprowadzaniu nowych elementów.
Kim Stanley Robinson - Zielony Mars
Amerykański autor przedstawia techniczne aspekty eksploracji w wiarygodny, inspirujący sposób. Długie opisy marsjańskiej geografii i wykorzystywanych przez przybyszy technologii dla niektórych zapewne mogą okazać się nużące, na innych jednak zrobią wrażenie rozmachem i merytoryczną solidnością.
Najlepsze książki 2024 roku - SIERPIEŃ
Terry Pratchett - Ostatni bohater. Opowieść ze Świata Dysku
Ostatni bohater to dwudziesta siódma powieść z uniwersum Świata Dysku. Tym razem mistrz sięgnął po znany wszystkim mit o Prometeuszu. Jest ogień i są bogowie. Oprócz tego mnóstwo humoru i przepiękne ilustracje.
David Grann - Sprawa Wagera
Sprawa Wagera to studium ludzkiej psychiki w sytuacjach ekstremalnych. Grann stawia też dość niewygodne pytania i porusza zagadnienia związane z moralnością imperium brytyjskiego i jego ekspansją kolonialną.
W.W. Gibbins, W. T. Larned - Legendy Indian Ameryki Północnej
Legendy Indian Ameryki Północnej to bardzo rzetelne wydanie zbiorcze tekstów związanych z wierzeniami i kulturą Indian. Miłośnicy antropologicznych klimatów, mitów i podań będą zachwyceni.
Najlepsze książki 2024 roku - WRZESIEŃ
Marlon James - Wiedźma Księżyca, Król Pająk
Drugi tom niezwykle rozbudowanego, bogatego w detale cyklu fantasy utrzymanego w afrykańskich klimatach. Powieść rozbudowuje wątki z pierwszego tomu, rzuca więcej światła na wydarzenia, a jednocześnie ponownie zabiera w fascynującą podróż. Świetnie pomyślane, jeszcze lepiej napisane. Wyśmienita lektura.
Sequoia Nagamatsu - Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach
Nagamatsu stworzył barwną wizję świata przeczesanego przez tragiczne wydarzenia, korzystając przy tym z elementów science fiction bliskiego zasięgu. Z czasem rozwijał swój pomysł i nie powstrzymywał się w tworzeniu coraz odleglejszych czy bardziej fantastycznych wizji. Jednakże sam punkt wyjściowy nie jest nam wcale tak odległy, byśmy nie mogli uwierzyć, że kolejna pandemia jest możliwa, a jej skutki mogą całkowicie przeorganizować życie.
Rhianna Pratchett, Gabrielle Kent - Tiffany Obolała. Jak być czarownicą
Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Udowadnia to przykład Terry'ego Pratchetta i jego córki. Tiffany Obolała. Jak być czarownicą jest przepięknie wydanym, specyficznym poradnikiem, który oddaje klimat i charakter twórczości ojca Świata Dysku.
Ryszard Abraham - Himilsbach I głupio ci teraz?
Himilsbach. I głupio ci teraz? stanowi zgrabne uzupełnienie pierwszej książki Abrahama o tym artyście – Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy. Całość składa się na anegdotyczną opowieść o postaci niezwykłej, którą można kochać, albo nienawidzić, ale zupełnie nie można być wobec niej całkiem obojętnym.
Jon Fosse - Ja to ktoś inny. Septologia 3-5
Trzecie, czwarte i piąte zdanie Septologii, czyli powrót do fascynującego opisu codzienności starego norweskiego malarza, a jednocześnie medytacja nad sztuką, religią i pamięcią.
Frostpunk 2
Frostpunk. Antologia to bardzo udana literacka wyprawa do skutego lodem świata gry stworzonej przez 11 bit studios. Przy odbiorze opowiadań najważniejsze jest to, że nie ma konieczności znania realiów gry.
Tomasz Duszyński - W imię ojców
W imię ojców to kolejny kryminał Tomasza Duszyńskiego, w którym ucieka on od konwencji retro na rzecz współczesności. I muszę przyznać, że autor ponownie daje radę!
Ursula K. Le Guin - Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone ilustrowane
Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone, ilustrowane to kompletna edycja wszystkich tekstów Ursuli K. Le Guin umieszczonych w tytułowym uniwersum. Ten tom wzbogacony jest aż o 6 tekstów. Wydanie jest przepiękne i przyciąga wzrok. Czy warto? Tak, ale niekażdy się w tej prozie odnajdzie.
Najlepsze z 24h
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 29 lat
ur. 1983, kończy 42 lat
ur. 1965, kończy 60 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1962, kończy 63 lat